V posledních letech doprovázejí debaty o zavedení online hlasování. Ani letošní volby nebyly výjimkou a zmínky o nich padaly i ve volební kampani. Existuje tedy reálná šance, že v příštích parlamentních volbách budeme mít možnost volit z pohodlí domova prostřednictvím jednoho kliknutí myši? A jsou výhody online hlasování skutečně natolik velké, že stojí za to jej prosazovat?
Proč chtít volit online?
Hlavním argumentem zastánců elektronického hlasování je samozřejmě to, že možnost hlasovat z pohodlí domova bez nutnosti chodit do volební místnosti by zvýšila volební účast. Jedná se o argument veskrze logický, nepochybně totiž existují lidé, kteří nejsou zatvrzelí odpůrci voleb, ale zkrátka se jim nechce cestu do své volební místnosti vážit.
Řada lidí se také v době voleb nenachází v místě svého trvalého bydliště a volit proto nemůže. Existuje samozřejmě možnost vyřídit si voličský průkaz, to již ale od voliče vyžaduje jistou míru vlastní aktivity v době před vlastními volbami. V této kategorii by tak online hlasování volební účast pravděpodobně skutečně zvýšilo.
Další skupinou voličů, kterým by se možnost online volby hodila, jsou Češi žijící v zahraničí. Pro ně cesta k volební urně znamená nezřídka potřebu cestovat stovky či dokonce tisíce kilometrů na nejbližší ambasádu.
Co zavedení elektronické volby brání?
Několik málo zemí již elektronickou volbu umožňuje, např. Estonsko. Masově ale tento moderní způsob hlasování zatím využíván není. Existují totiž i argumenty proti. Jedná se samozřejmě především o obrovské nároky na zabezpečení voleb tak, aby byla stoprocentně zajištěna férovost hlasování a také tak, aby byla volba anonymizovaná.
Je skutečně na místě velká opatrnost, zvláště v kontextu toho, že IT infrastruktura není zrovna chloubou české státní správy a prakticky každý větší IT projekt provázely problémy, ať již to byl online prodej dálničních známek, anebo sčítání obyvatel. Digitalizace je heslo, které má ve svém volební programu prakticky každá politická strana. Urychlenou a efektivní digitalizaci státní správy koneckonců sliboval i Andrej Babiš před volbami v roce 2017. Realita je ale stále neutěšená.
Dalším potenciálním problémem je to, že zatímco při klasické volbě „za plentou“ je každý volič prokazatelně sám a má možnost se samostatně rozhodnout, při online volbě z domova by na něj mohl být vyvíjen nátlak ze strany dalších osob, resp. mohl by být nucen předat hlasování někomu jinému. Právě tento problém se ukazuje jako poměrně zásadní, neboť zkrátka nemá řešení. V tomto ohledu je opravdu jediným spolehlivým způsobem hlasování to osobní. A právě tento argument prozatím zhatil plány na zavedení online volby v sousedním Německu.
Jaké jsou šance na zavedení online hlasování?
Na jednu stranu je zřejmé, že poptávka po možnosti online volby v České republice existuje a ztotožňuje se s ní velká část obyvatel. Stejně tak ale existuje řada relevantních a objektivních argumentů proti, které by neměly být brány na lehkou váhu.
I strany, které online hlasování prosadit chtějí, by tak neměly činit dříve, než budou mít na potenciální problémy spolehlivé řešení. Stejně tak je třeba si uvědomit, že zavedení online hlasování bude vyžadovat jednak poměrně náročnou úpravu legislativy, stejně jako se jedná o náročný technický problém.
Vzhledem k tomu, že příští parlamentní volby budou nejpozději za čtyři roky, zavedení všeobecného online hlasování se za tuto dobu jeví nereálné. Je ale možné či dokonce pravděpodobné, že elektronické hlasování bude umožněno specifickým skupinám, typicky právě Čechy žijící v zahraničí.
Vyloučit nelze ani scénář, ve kterém bude online hlasování umožněno malé skupině voličů v rámci testovacího provozu.