Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo Vibe P1 – nezničitelná mašina a jedním ale

Lenovo Vibe P1

Známe to všichni, ráno sundáme telefon z nabíjčky, baterka hlásí 100 % a my jsme plni optimismu. Při obědě máme kolem 60 % a stále je svět růžový, plný elektronů. Kolem páté odpoledne se ale začíná zatahovat, baterka hlásí posledních 20 % a to už přestává být legrace. Dnešní telefony, díky velkým obrazovkám, extrémně výkonným procesorům a neustále zapnutému internetu mají problémy s výdrží. Když najdeme ve výčtu parametrů hodnotu 3000 mAh, skoro skáčeme radostí, jakou má telefon velikou baterii. Otestoval jsem telefon, který se v tomto řádku chlubí hodnotou 5000 mAh. Jenže, co to znamená v praxi, při dennodenním používání? Jak dlouho mi Lenovo Vibe P1 vydrželo?

Lenovo Vibe P1 ST

Stříbrná varianta smartphonu Lenovo Vibe P1

Nebudeme chodit kolem horké kaše a před popisem těla telefonu, nebo jeho výbavy odpovíme na položené otázky. Lenovo Vibe P1 má, ve srovnání s hlavními hráči na trhu největší baterii vůbec. Na rovinu řečeno, je to znát. Po prvním nabití mi telefon vydržel opravdu 3 dny. A to nemluvíme o třech dnech, kdy by ležel na stole. Mluvíme o třech pracovních dnech, kdy byl telefon od 8 hodin ráno připojený na WiFi, nebo měl zapnutá data. Zapnuté push notifikace pro 3 emailové účty. Několik hodin sloužil jako WiFi hotspot. Představte si, že byste tomuhle náporu vystavili váš vlastní telefon. Jak dlouho by vydržel?

Je pravda, že telefon byl úplně nový, když jsme ho začali testovat, takže s postupujícím časem se výdrž zhorší. Ale to platí pro všechny. Někoho by mohlo napadnout, že takto velká baterie se musí hrozně dlouho nabíjet. Takový Asus ZenFone 2 má baterii pouze 3000 mAh a nabíjet ho je o nervy, často doba překročí 3 a půl hodiny. Naštěstí tohle napadlo právě inženýry od Lenova, takže P1 je možné nabíjet rychlonabíječkou, která to zvládne i za hodinu a půl. U takhle velké baterie je to excelentní čas. Telefon se také dá přepnout do úsporného režimu (jak to lze udělat, je dále v recenzi), což jsem využíval přes noc. V tomto režimu se omezí nejen výkon, ale především dostupnost funkcí, jako WiFi, data a další, které žerou baterku jako kyselina.

Vzhled a zpracování

Chtělo by se říct, že Vibe P1 je celokovový telefon. Bohužel to není tak docela pravda. Na horní a dolní zadní straně jsou plastové krytky. Ta horní je odnímatelná a najdeme pod ní slot na microSD kartu a šuplíček na dvě nanoSIM karty. Já testoval telefon v šedé barvě, což je jediná dostupná na českém trhu v oficiálních distribucích. Na horní hraně najdeme klasicky pouze konektor na sluchátka, na spodní jsou mřížky reproduktoru a konektor microUSB (Lenovo stále nepoužívá nejnovější USB typu C). Levá strana je na první pohled úplně hladká, na ten druhý najdeme manuální přepínač úsporného režimu. Na pravém boku je jediné zbývající, tedy vypínací tlačítko a kolébka hlasitosti.

Jak bylo řečeno, záda jsou z větší části kovová. Jsou matná, takže žádné přehnané otisky prstů nehledejte. Odshora na nich najdeme čočku fotoaparátu, blesk, značku NFC, nápis VIBE a Lenovo. Řeklo by se nuda a šeď, to zajímavé začíná, když telefon otočíme. Kromě velkého 5,5 palcového displeje tu je především hardwarové tlačítko Domů. Jemu zdatně sekundují ta softwarové Zpět a Spuštěné aplikace. To podstatné ale je, že tlačítko Domů v sobě ukrývá senzor otisků prstů.

Lenovo Vibe P1 je tedy možné zabezpečit otiskem prstu. Dokonce je možné těchto otisků přidat i několik, což mě samotného napadlo a po více než deseti dnech testu, kdy jsem telefon neustále přendaval do druhé ruky, abych ho odemknul. Jakmile si totiž zvyknete na tento způsob odemykání, zadávat například PIN, což je alternativní cesta, se vám už nebude chtít. Odemykání je velice spolehlivé, stačí prst přiložit, ani nemusíte tlačítko mačkat, zapne si displej a telefon se odemkne. Za tohle Lenovo musím pochválit.

Rozměry telefonu jsou 152,9 x 75,6 x 9,9 mm. Telefon není z nejtenčích, ale ani z nejlehčích. Váží celých 187 g. To je ale, vzhledem k velikosti baterie, pochopitelné a snadno omluvitelné.

Displej a další hardware

Přední stranu tedy téměř vyplňuje již zmíněný 5,5 palce velký IPS panel. Ten má rozlišení 1920 x 1080 a velice dobrý obraz, včetně podání barev a pozorovacích úhlů. Výkon zařízení dodává Snapdragon 615, tedy osmijádrový procesor od Qualcommu. Spolu s ním jsou tu 2 GB operační paměti. Takhle papírově se to nezdá jako nejsilnější kombinace, ale za sebe můžu říct, že jsem o výkon neměl nouzi. Téměř jsem nemusel řešit počet spuštěných aplikací a přesto bylo vše plynulé a bez záseků. Chleba se začne lámat, teprve když spustíme nějakou hru. Na ní je znát, že procesor je spíše chudší příbuzný opravdových osmijáder.

Vnitřní úložiště má kapacitu sympatických 32 GB, které je možné ještě navýšit až o 128 GB díky použití microSD karty. Za zmínku určitě stojí podpora FM radia, se kterým souvisí sluchátka, která slouží jako anténa. Na těch je vidět, že ani zdaleka nejedná o vlajkovou loď, ale o model spíše střední třídy. Výbornou funkcí, kterou Lenovo zakomponovalo do Vibe P1 je Rapid OTG. Jedná se o zkratku názvu technologie On-the-Go. Ta umožňuje použít telefon jako powerbanku. Díky redukci, která je v balení, která má na jedné straně klasiké microUSB a na druhé USB matku můžete nabíjet z P1 další zařízení. Tím to nekončí, do redukce také můžete připojit USB flash disk a z, nebo na něj kopírovat soubory.

Fotoaparát

Jestli má Lenovo Vibe P1 nějakou jednoznačnou slabinu, je to rozhodně fotoaparát. Zadní kamera dostala rozlišení 13 MPx a podporu rychlého ostření PDAF. Tomu pomáhá při zhoršených světelných podmínkách duální blesk. Jenže právě zhoršené světelné podmínky jsou kámen úrazu. Jakmile nefotíte venku za poledního slunce, fotky jsou zrnité a nekvalitní. Pravda, kamera ostří rychle, bohužel to ale nezachrání. Přední fotoaparát má rozlišení 5 MPx a pevné ohnisko.

Ukázky fotografií z Lenovo Vibe P1:

Konečný verdikt

Naprosto bez debat se nejedená o TOP model výrobce, na to se shodneme. Nemá ani největší výkon, ani displej s nejvyšším rozlišením. Má ale výdrž, kterou mu bude zbytek trhu závidět. Za cenu od zhruba 8000 korun je rozhodně zajímavou alternativou k střednímu proudu. Jediné, co se mu dá výrazně vytknout je kvalita focení a pro někoho možná slabší výkon. Za sebe můžu dodat, že po celou dobu testu nebyla výdrž menší, než 2 a půl dne, což je naprosto skvělý výsledek. Návrat na moje Blackberry Q10 a 10 % baterie v pět hodin odpoledne je opravdu tvrdá srážka s realitou.

Vibe P1 je dostuný na CZ trhu jen v tmavě šedé barvě. Kolik hodin vydrží váš telefon? Nabíjíte denně, nebo můžete vyrazit bez nabíječky na víkend? Napište nám do komentářů a sdílejte prosím náš článek.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

11 Comments

  1. super recenze. Mobil jsem dostala k vánocům a už teď mám pocit že je chytřejší než já. Jen mám problém že neumím sundat krytku na paměťovou kartu jelikož jsem ho dostala k vánocům a simku už jsem v něm měla. Poradily by jste mi jak ten kryt otevřít??

    1. Ahoj Veroniko,
      krytka je na horní straně telefonu a opravdu se sundavá hodně špatně. Musíte najít drážku a nehtem krytku sundat. Jde to sice blbě, ale aspoň dobře drží.
      Díky za reakci na článek.

  2. Lenovo telefony umí, tohle je jeden z těch povedených. Moc dobře ale podle mě nefotí. Pokud budu chtít fotit nebo nahrávat videa, asi bych si měl připlatit.

    1. Určitě máte pravdu, telefon je super, ale ten foťák…to je bída

  3. Velmi pěkný mobilní telefon. Je elegantní a má nadčasový vzhled, tak, že přežije generace. Nejvíc se má na něm líbí jeho extrémně výkoná baterie. Ostatní funkce také nejsou špatné, ale jsou velmi dobré. Pouze fotoaparát je nic moc, takže na focení ho moc nevyužijeme. Můj konečný názor je, že tento mobil patří do majetné třídy a dal bych čtyři hvězdičky z pěti.

  4. Telefon vlastním cca 3 měsíce a nabíjím obden v noci. Zásoba energie je obvykle ještě kolem 20%. Na víkend v klidu bez nabíječky. Občas je potřeba telefon restartovat zpravidla jednou týdně, ale to se mi stávalo se všemi telefony co jsem dosud měl. Aplikace na pozadí v podstatě neřeším. Vyřeší to ten restart jednou za týden.. Asi dvakrát se mi za dobu používání stalo, že nezafungovalo odemykání pomocí otisku. Přiložení prstu odemkne telefon tak jak se zamkl. Při současném stisku home tlačítka dojde k odemknutí a zároveň se provede návrat na domovskou stránku. Nepoužívám obal a tvrzené sklo je zatím bez jediného škrábance. Taky dobrý výsledek po třech měsících používání. Nejlepší telefon co jsem kdy měl. Vřele doporučuji.

    1. Díky za obsáhlý komentář! Naprosto s Vámi souhlasím, velmi dobrý telefon.

      Matěj

  5. Dobrý den, mám telefon lenovo vibe s1 a zajímalo by mě jak se vyndává baterie. Děkuji.

    1. Dobrý den,
      tahle recenze je o Lenovu Vibe P1.

      Každopádně u modelu S1 se baterie zřejmě nedá vyměnit bez návštěvy servisu.

  6. Recenze o tomto telefonu mě velmi zaujala. Hodlám si jej koupit před rokem jsem koupil Lenovo A5000 spokojenst už kvůli baterce, pak nejake poskození tak jsem se vrátil k miláčkovi Nokia E52, ale rád bych zase placku a zaujala mne predevším baterie. A rád bych se zeptal když se k telefonu dá připojit fleška da se do telefonu z flešky stahnout kontakty? Děkuji.

    1. Dobrý den Tome,
      z flashky určitě můžete stáhnout například .csv soubory, otázkou je, jestli je telefon bude umět otevřít a správně uložit jako kontakty, domnívám se, že by to fungovat mělo. Pokud však nemáte jen pár kontaktů, bylo by to dost zdlouhavé, otevírat jeden po druhém a ukládat je. Proto si radši kontakty z počítače nahrajte k vašemu Google účtu a ony se vám pak samy stáhnout do telefonu, až se přihlásíte.
      Díky za komentář a hezký den,
      Matěj

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony