Jablko sem, jablko tam – tady je jablko. iPhone 11 je na světě, ale také jeho dceřiný konkurent – iPhone 11 Pro. Oba telefony jsou úžasné. Hlavně tedy iPhone 11 Pro, který nabídl trhu vyšší voděodolnost a tři fotoaparáty na zadní straně. Novinek je v modelu hodně. Pojďme si je shrnout a zhodnotit oba telefony.
Apple představil světu tři vydařené smartphony. Není se čemu divit. Trh prahne po nové technologii. Musíme si však uvědomit, že je smartphone již dospělý. Je to produkt, který je hotový. Už i Apple pochopil, že musí rozšiřovat služby a nabízet uživatelům nový zážitek. Není se čemu divit, trh s telefony je nasycen. Myslím si však, že se to tento rok Applu opět povedlo.
iPhone 11 je levný a povedený telefon. Nabízí uživateli výkonný procesor a dva důležité fotoaparáty na zadní straně. Trend je širokoúhlý a super-širokoúhlý. To vše nový smartphone splňuje.
Apple vylepšil voděodolnost
Společnost se v první řadě zaměřila na výkon a fotoaparáty. Dalším prvkem, který zlepšila, je voděodolnost telefonů. iPhone 11 můžete ponořit do vody na 30 minut. Hloubka je výrobcem stanovena na dva metry. Může upadnou do bazénu nebo spadnout do piva. iPhone 11 Pro je na tom o něco lépe. Ten vydrží až třicet minut v hloubce 4 metrů. Pozor však na jednu věc. Pokud se v telefonu objeví voda, nebude vám uznána reklamace telefonu.
Reklamace se také nevztahuje na produkt, na kterém je viditelné poškození. Pádem může být poškozený ochranný mechanizmus nebo může být narušeno těsnění. Mechanicky poškozené iPhony nemohou být opraveny v záruční opravě.
Použité materiály. Sklo, ocel a hliník
Víme, že se společnost Apple na své telefony nebojí použít kvalitní materiály. To mě donutilo popřemýšlet, kde skončily plastové iPhony. Firma na své telefony používá recyklovaný hliník a ocel. iPhone 11 je levnější model. Nabídne letecký recyklovaný hliník a lesklé sklo. Nemusíte se však bát. Sklo na zadní straně je pevné a vydrží i malý pád. Letecký broušený hliník je lehký a tím pádem bude telefon lehčí oproti iPhonu 11 Pro, který má skelet z oceli.
Apple iPhone 11 Pro je na tom luxusněji. Tělo je z broušené chirurgické oceli. Zadní strana je tvořena z matného skla. Někdo tomu říká leptané nebo mléčné sklo. Důležité je to, že zadní strana je šetrnější na otisky prstů. Barva je povedená a první recenze telefonu mluví ve prospěch Applu.
Výkon telefonu a čip A13 Bionic
Nové telefony vsází na dceřiný čip A13 Bionic, který doplňuje čip Neural Engine s osmi jádry. Ten se totiž stará o celkový postprocessing a modelování scény bez zjevných artefaktů nebo lomem. Odstraňuje šum nebo se stará o korekci barev.
Králem úspěchu je A13 Bionic – obsahuje 64bitový procesor ARMv8.3-A navržený společností Apple se šesti jádry. Dvě vysoce výkonná jádra běžícími na frekvenci 2,65 GHz s názvem Lightning a čtyřmi energeticky nenáročnými jádry zvanými Thunder. Křemíkové čipy vyrábí TSMC v 7nm technologii „N7 Pro“ a obsahuje 8,5 miliardy tranzistorů.
V testu na DxOMark fotokrálem?
Telefony mohou najednou pořizovat video z několika fotoaparátů. To platí také pro fotografie. Apple si musel poradit s maximálně přesnou synchronizací všech kamer na telefonu. Můžete při nahrávání videa přepínat mezi jednotlivými kamerami, aniž by jste zaregistrovali nějaký problém synchronizace. Na určitý objekt je možno zazoomovat ale i zpětně objektiv odzoomovat. To vše za plného doprovodu prostorového zvuku. Už iPhone Xs měl nahrávání ve stereo režimu.
Přechod při ostření nového iPhonu prakticky nepoznáte. V obrazu nejsou vidět žádné artefakty a clona plynule přechází z otevřeného na zavřený objektiv. Vylepšený výpočetní výkon telefonů iPhone 11 Pro umožnil společnosti Apple poskytovat ve srovnání s předchozími modely i konkurenčními vlajkovými telefony velmi dobré výsledky. Můžeme se podívat na portrétní režim s rozostřením (bokeh).