Kryptoměny

Zmrazení účtů na PayPalu vede k zamyšlení. Může být Bitcoin dobrým platidlem?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Agentura Bloomberg informovala o tom, že na společnost PayPal bylo podáno hned několik žalob. Žaloby podali tři uživatelé platební služby – dva lidé z Kalifornie a jeden z Chicaga.

Na účtech uživatelů bylo zmrazeno v přepočtu několik miliónů korun. Do dnes nedostali vysvětlení, proč vůbec společnost peníze zmrazila. A to nás vede k zamyšlení, zda může být Bitcoin dobrým platidlem. Měnou, nebo prostředkem směny.

Bitcoin je decentralizovaný

Jak již název nadpisu napovídá – kryptoměna Bitcoin (BTC) (https://bitcoin.org/) je plně decentralizovaná. Nevlastní ji ani nespravuje žádná komerční společnost. Jedná se o volně dostupný kód a „BITCOIN“ si může spustit každý – tedy technologicky zdatný člověk. Jedná se o decentralizovaný projekt, který je závislý na poolech a těžařích. Pool by se dal vysvětlit jako společenství těžařů. Jedním z ukazatelů hodnoty bitcoinů je jeho cena.

Energetická náročnost těžby Bitcoinu
Může být Bitcoin dobrým platidlem?

Víte, kolik by se muselo spálit elektřiny, aby jsme se vrátili k prvnímu bloku na blockchainové síti Bitcoin? Jsou to tuny a tuny uhlí. Mnoho štěpných reakcí v jaderném bloku. Poslaní platby je nevratné. Nikdo na světě nemůže platbu zastavit nebo ji vrátit. Pokud bitcoiny pošlete na špatnou adresu, jsou nenávratně pryč. Jedinou možností je poslat opět malou částku a v poznámce platby poprosit protistranu o navrácení BTC.

Dost často zmiňovaným negativním faktem jsou poplatky za zaslání jedné transakce v síti. V roce 2017 jste za jednu transakci museli těžařům poslat i 500 Kč. Dnes stačí pár korun a jste v dalším bloku. Potvrzení je do několika minut. Pokud ale potřebujete ověřit transakci ještě rychleji, je zde druhá bitcoinová vrstva jménem Lightning Network. Přes tuto nadstavbu sítě lze posílat bitcoiny (menší jednotky, satoši) instantně.

Energetická náročnost těžby Bitcoinu

Součástí nákladů na fungování bitcoinu je spotřeba elektrické energie na těžení nových bitcoinů. Dolování bitcoinu v roce 2017 spotřebovalo více elektrické energie než jaká byla spotřeba 20 evropských zemí.

Podíváme se na celosvětové porovnání

Při celosvětovém porovnání v roce 2017 byla spotřeba energie na dolování bitcoinu větší, než spotřeba elektrické energie ve 159 zemích. Mezi země, u kterých při porovnání jejich celkové spotřeby elektrické energie a celkového objemu elektrické energie spotřebovaného na těžení bitcoinu je spotřeba energie na dolování bitcoinu vyšší, patřilo Irsko, Chorvatsko, Srbsko, Slovensko a Island.

Na začátku listopadu 2017 podle odhadů bitcoin spotřeboval 25,76 TWh elektřiny za rok. Kdyby byl bitcoin zemí, podle v té době aktuálního žebříčku spotřeby energie by se umístil na 68. místě, těsně za Ománem. Energie spotřebovaná na těžbu bitcoinu by tak pokryla asi 36 % elektrické energie spotřebované v roce 2016 v Česku.

Začátkem roku 2018 vyžadovalo ověření jedné transakce bitcoinem stejné množství energie jako 465 tisíc plateb kartou VISA.

Zastánci bitcoinu ale argumentují, že energetická náročnost má smysl sama o sobě, neboť brání snahám manipulovat s údaji v blockchainu. Taková operace by byla příliš finančně nákladná. Podle popularizátora bitcoinu Andrease Antonopoulose ve srovnání s energetickou náročností současného finančního sektoru, kam by se počítaly i náklady na provoz centrál bank či tisk a rozvoz bankovek, údajně stále nejde o tak vysoká čísla.

Kdo jsou bitcoinoví maximalisté

Termínem „bitcoinoví maximalisté“ lze označit v podstatě zaryté příznivce bitcoinu. Vůbec poprvé termín „maximalismus“ použil v tomto kontextu zakladatel Etherea Vitalik Buterin, který se na adresu těchto jedinců vyjadřuje s neskrývaným despektem.

Často jsou to lidé, kteří se pohybují v kryptoměnové komunitě už od jejího počátku a prakticky pamatují na dobu, kdy ještě žádné altcoiny víceméně neexistovaly.

Tato skupina věří, že budoucnost kryptoměn patří pouze Bitcoinu. Jádrem jejich přesvědčení je poměrně striktně vyznívající teorie, že Bitcoin je prakticky jedinou smysluplnou kryptoměnou. O ostatní altcoiny se maximalisté nezajímají. Ostatní příznivce jiných kryptoměn se doslova nebojí označovat za chamtivé oportunisty.

Ti, kteří se na bitcoinový maximalismus dívají střízlivým pohledem, namítají, že Bitcoin má rozhodně své nesporné přednosti, ale i nedostatky. Oblíbeným argumentem bitcoinových maximalistů je hlavně tvrzení, že Bitcoin jako jediný je skutečně decentralizovanou kryptoměnou. To bychom skutečně mohli označit za do znační míry pravdivé prohlášení.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny