Výkonu není nikdy dost. Kdy bude překonána hodnota 500 000 bodů v AnTuTu? Strážci galaktického výkonu se hádají o to, kdo dělá lepší a výkonnější platformu. Tady se začíná lámat chleba. Jelikož se společnost Apple primárně nezaměřuje na to, jestli jejich nový mobilní telefon bude mít 4 nebo 8GB RAM, někteří jedinci výkon a parametry stále řeší.
Obrazně, iPhonům stačí dnes na virtuální realitu 4GB RAM – systém je dobře optimalizovaný. Android telefony v roce 2019 budou atakovat hranici 10GB operační paměti, což je na úrovni stolních počítačů.
Apple má A12 Bionic Neural Engine
Je to doména toho, jaké frekvence má použitý procesor, a nebo, jakou RAM vlastní smartphone. Víme, že v iPhonu Xs a iPhonu Xs Max je 4GB RAM, Xr má pak 3GB operační paměti. Důležitým prvkem v tomto případě jest procesor. Apple má A12 Bionic Neural Engine, Huawei má nový Kirin 980, Samsung pak Snapdragon 845. Pojďme se tedy v tomto článku podívat na smartphony, které trhají první příčky v AnTuTu.
Nesmíme také opomenout, že nám společnost Huawei v benchmarcích tak trochu podváděla. Pokud systém rozpoznal benchmarkový software, procesor se nadstandardně přetaktoval. V běžném provozu byl však výkon nižší. To se určitě nedělá a lidé na tuto skutečnost budou brát zřetel. Tabulky zde jsou aktuální a navazují na naměřené výkony telefonů v AnTuTu.
Hodnoty jsou v tomto případě více než slibné
Prvním z průkopníků výkonu je herní smartphone Asus ROG Phone, udělal v AnTuTu skoro 300 000 bodů. Hodnoty jsou v tomto případě více než slibné, nový iPhone Xs však v AnTuTu udělal přes 345 000 bodů. Nejvýkonnější smartphony mají ale stále jeden problém, a to je software. Výkon je fajn, ale je nutné ho využít k něčemu, co dává smysl. V tomto případě nastupuje u iPhonů Neural Engine, který se zaměřuje na strojové učení. Poslední zajímavé články si můžete přečíst zde – Co je machine learning a Machine learning aneb i stroje se dokáží učit.
Nové mobilní procesory jsou postaveny na bázi nové technologie. Nově se můžeme bavit o 7nm technologii, která křemíkové tranzistory zahušťuje na menší prostor. Tím pádem máme na jednom milimetru o mnoho více technologie, než doposud. Ovšem, na úkor většího tepla.
Smartphony se tím pádem musí opět o něco více chladit. V nových smartphonech se samozřejmě vše děje pasivně. Ovšem, nový ROG Phone už nabízí i aktivní chlazení osazené přímo na samotném smartphonu. Za zmínku stojí i nové smartphony od Huawei, přesněji model Mate 20 Pro, který má stájový procesor Kirin 980.
Ten v AnTuTu naměřil 301 000 bodů. Je tedy vidět, že i poslední vlajková loď Android výrobce neudělá vyšší výkon, jak nové iPhony. Je to dnes pouze o výkonu v mobilních telefonech?