Kryptoměny

Bitcoin whitepaper. Co vše obsahuje tento dokument?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Bitcoin whitepaper už „oslavil“ dvanácté narozeniny. K čemu tento dokument slouží a co všechno obsahuje? Je to takzvaná modla Bitcoinu, tedy kryptoměny, která změnila svět díky tomu, že ukázala jiný – alternativní uchovatel hodnoty.

Co je Bitcoin whitepaper

Tento dokument byl v roce 2008 vydán osobou, která se podepisuje jménem Satoshi Nakamoto. Jedná se o zakladatele Bitcoinu.

Bitcoin whitepaper. Peer to Peer cash system
Bitcoin whitepaper. Peer to Peer cash system

Identita této osobnosti je stále obestřena tajemstvím. Dosud není známo, kdo se za tímto jménem ukrývá, zda se jedná o pseudonym a zda patří jedné osobě nebo za ním stojí celá skupina. Satoshi Nakamoto je tak terčem mnoha spekulací.

Dokument se celým názvem jmenuje Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Pro každého vyznavače Bitcoinu je prakticky povinností se s ním seznámit. Český překlad již existuje, není však v příliš dobré kvalitě. Využít však můžete překlad slovenský.

Bitcoinové transakce. Veřejný klíč, ověření podpisu
Bitcoinové transakce. Veřejný klíč, ověření podpisu

Bitcoin whitepaper je programovou dokumentací, která blíže objasňuje principy a fungování této kryptoměny. Jde tedy o stěžejní dokument a whitepapery mají i další kryptoměny.

Co dokument obsahuje?

Dokument se skládá z celkem 12 částí. Tvořen je celkem 8 stranami. Na nich je podrobněji popsána celá idea dosud nejznámější kryptoměny.

  • Úvod – v úvodní části se Satoshi Nakamoto zaobírá především myšlenkou tradičních plateb a jejich limitů. Dochází k přesvědčení, že klasické platby mají své rezervy především tehdy, pokud se přesunou na internet.
  • Transakce – druhá část je věnována bitcoinovým transakcím. V první řadě definuje, co je to vlastně digitální mince. Dále vysvětluje, jakým způsobem probíhají transakce na blockchainu. Zároveň ukazuje, že Bitcoin nepotřebuje žádnou centrální autoritu k tomu, aby se zamezilo dvojímu utrácení peněz. TIP: které peněženky použít na držení Bitcoinu?

Timestamp server

Timestamp neboli čas, kdy byl sestaven blok transakcí, je blíže specifikován v části tři. To je jedna z komponent hashe hlavičky bloku, která se počítá při těžení jednotlivých mincí. Časové razítko je tedy důkazem, že údaje musely v daném čase existovat, jinak by se nemohly do hashe dostat.

Proof-of-work

Ve čtvrté části Satoshi Nakamoto vysvětluje princip mechanismu proof-of-work, který je zásadní pro potvrzování jednotlivých transakcí. Hodnota platebního prostředku se dokazuje s pomocí vynaložené práce.

Proof-of-work
Proof-of-work

Síť

Pátá část řeší kroky nezbytné pro provozování peer-to-peer sítě. Především je ve whitepaperu blíže popsána úloha jednotlivých uzlů, které jsou v síti začleněny. To je skupina uživatelů, která je stěžejní pro potvrzování transakcí.

  • Motivace – tento bod se zaobírá vysvětlením motivace, kterou uživatelé mají k tomu, aby celou síť udržovali v chodu a věnovali se těžbě. V čase dojde k tomu, že jedinou motivací zůstanou poplatky za jednotlivé transakce.
  • Rekultivace prostoru na disku – dále také Nakamoto vysvětluje, že se počítá s mazáním uhrazených transakcí, a to pochopitelně kvůli úspoře místa. Aby bylo možné možno zprostředkovat funkčnost této metody a nedošlo k porušení hashe bloku, hashuje se transakce v tzv. hašovém neboli Merkleově stromu.

Zjednodušená verifikace plateb

V tomto oddílu Satoshi Nakamoto konstatuje, že platby lze ověřit, aniž by běžel uzel s kompletní historií sítě. Stěžejní je uchovat kopii záhlaví bloku nejdelšího řetězce důkazů o práci a a získat větev Merkle stromu, jež spojuje danou transakci s blokem, ve kterém je časově označena.

Kombinování a rozdělování hodnoty

Transakce obsahují řadu vstupů a výstupů, aby bylo možné rozdělení a kombinování hodnoty. Znamená to, že je cílem zefektivnit převody a nevytvářet transakci pro každou minci zvlášť za předpokladu, že mají být odeslány stejnému příjemci.

Ochrana osobních údajů

Ochrana osobních údajů je u Bitcoinu zajištěna prostřednictvím naprosté anonymity veřejných klíčů. Zpřístupněné jsou veřejně všechny transakce, ale nemusejí být spojeny s žádnou konkrétní osobou. Na každou transakci se používá nový pár klíčů.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

Výpočty: V této části se zaobírá whitepaper možností, že útočník vytvoří podvodný řetězec. Uzly však nebudou akceptovat neplatnou transakci a neschválí takový blok transakcí, který by tuto transakci obsahoval. Pravděpodobnost, že se útočníkovi podaří transakce narušit, je nízká.

Závěr

V závěru je především vyzdvižena kontrola nad vlastnictvím a zároveň fakt, že Bitcoin umí efektivně zamezit dvojí útratě. Síť je dostatečně robustní a zároveň nemusí disponovat příliš složitou strukturou.

Proč je důležité se s Bitcoin whitepaper seznámit? Hodit se vám znalost tohoto dokumentu může především tehdy, až se ocitnete v pozici investora. Snáze se tak můžete rozhodnout, do které kryptoměny se vám vyplatí vložit prostředky, pokud budete vědět, jakým způsobem funguje.

Zdroj: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny