Kryptoměny

Cena Bitcoinu padá. Kde se cena zastaví?

bitcoin-burza
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Bitcoin si po období růstu aktuálně zažívá propad. Jak dlouho bude takováto situace trvat a kdy se cena Bitcoinu zastaví? Jak dlouho se trh s kryptoměnami ještě bude propadat?

Bitcoin padá po prohlášení Elona Muska

V květnu roku 2021 Bitcoin musel překousnout hořkou pilulku, odepsal plných 25 % za jediný den. Cena Bitcoinu se propadla pod hodnotu 40 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 830 tisíc korun. Ještě v dubnu, konkrétně 14. dubna, se Bitcoin úspěšně vyšplhal na své maximum, které činilo 64 895 dolaru.

Cena spadla až ke 30 tisícům dolarů za jednu virtuální minci. Během 35 dní však ze svého rekordu musel odepsat plných 50 %.

K propadům Bitcoinu přispěly i tweety miliardáře Elona Muska. Panovala totiž důvodná obava, že se technologický gigant Tesla bude Bitcoinů zbavovat. To ovšem krátce poté samotný Musk uvedl na pravou míru.

Foto: Bitcoin
Cena Bitcoinu padá (Foto: Bitcoin)

Bitcoinové platby Tesla pouze pozastavila, a to kvůli rostoucí spotřebě fosilních paliv. Žádných Bitcoinů se tedy nezbavila, jak se o tom původně spekulovalo. Elonovi se mezitím zalíbil Dogecoin a celá aféra jeho neznalosti kryptoměnového trhu eskalovala. Mnozí upozorňují na to, že Musk je obchodník a jeho zapojení do trhu s kryproměnami je pochybné.

Pád Bitcoinu s sebou bere i další kryptoměny

Celý proces navíc urychlily informace o omezení kryptoměnových transakcí v Číně. Zákaz dopadl například na banky nebo online platební kanály. Čínské regulační orgány se vymezily proti spekulativnímu obchodování. To podle nich narušuje normální ekonomický a finanční řád i bezpečnost občanů.

Ostatně už v roce 2017 došlo v Číně k uzavření tamní kryptoměnové burzy. Navíc země zakázala tzv. ICO, tedy úpis nových mincí.

Bitcoin však v tomto pesimistickém výhledu není sám. Stejně tak se propadá i cena druhé největší kryptoměny Etherea. Ta se v květnu propadla o 15 % na celkovou hodnotu 2875,36 dolaru. Před vypuknutím propadu přitom vývoj kryptoměny vypadal slibně, letos posílila dokonce čtyřnásobně.

Bitcoin se za poslední měsíc propadl o více jak 430 000 Kč. Jeho minimální cena byla trhem stanovena na 628 000 Kč za jednu virtuální minci.

Některé kryptoměny jsou na tom však ještě hůř. Jak vyplývá z dat burzy Coindesk, drtivá většina kryptoměn odepsala 10 %, u některých došlo k ještě významnějšímu propadu, odepsaly až 20 %.

Jak se budou ceny kryptoměn vyvíjet dál

Nálada na kryptotrhu proto ochládá a je dokonce už nejhorší za poslední rok. A to i proto, že své úspory do kryptoměn investovala celá řada nováčků. Ti teď pochopitelně sledují vývoj trhu s jistou panikou. Jak ale uklidňují kryptoměnovou veřejnost někteří odborníci, není nutné se zneklidňovat.

Podle nich se jedná pouze o běžnou korekci či konsolidaci. Stávající stav proto nelze považovat za nikterak výjimečný. Podobný stav si například Ethereum prošlo během letošního února.

Transakce s kryptoměnami omezují například Indie, Čína a Turecko. Některé státy se ještě mohou přidat.

Další experti předpokládají, že vývoj situace se bude odvíjet především od toho, co kryptoměnový trh vlastně čeká. Budou-li zprávy pozitivní, lze očekávat vývoj příznivý. Naopak negativní informace mohou trh dále srážet.

Vyvolán je tento efekt prostým mechanismem ne/důvěryhodnosti. Hodnota kryptoměn se totiž významnou měrou odvíjí právě od toho, jak jim věří jejich investoři. Kurz je tedy ovlivněn poptávkou. Bitcoiny nejsou kryty žádnou komoditou.

Těžaři mají kryptoměny stále v oblibě

Mnohé těžaře ovšem propad kryptoměn nijak neodradil od toho, aby ve velké míře dál pořizovali velkokapacitní disky nebo moderní SSD. Nadměrná poptávka je také po grafických kartách, kdy ty budou dostupné a skladem na českých eshopech ještě není jasné.

Za výhodu považují vyznavači Bitcoinu především vysoce nízkou míru jeho regulace. Lze proto také předpokládat, že pokud se budou snažit jednotlivé státy tento segment dále regulovat, mohlo by to na něj mít dost pochopitelně neblahý vliv.

Značnou předností této kryptoměny je rovněž její decentralizovanost a anonymita. Ta je zásluhou blockchainu, který současně znemožňuje vnější zásah do provedených transakcí.

Lze tedy říci, že stále existují i těžaři, kteří spatřují v kryptoměnách potenciál. Do konce roku jim tak předpovídají další růst. To však experti do určité míry zpochybňují s ohledem na značnou volatilitu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny