Ze světa IT

Jak vybrat nejlevnějšího dodavatele elektrické energie?

elektricka energie
Foto: pixabay.com, Tag: Elektřina

Česko zaskočil konec jednoho z dodavatelů energií. Společnost Bohemia Energy zkrachovala. Její klienti si teď musí vybrat nového dodavatele energií. Jak na to?

BOHEMIA ENERGY končí, co bude s klienty?

Nejprve je nutné si uvědomit, že není potřeba panikařit. Klienti v této bezesporu složité situaci určitě nezůstanou bez dodávat elektrické energie a plynu.

Zajistí jim je tzv. dodavatel poslední instance. O zákazníky bývalé BOHEMIA ENERGY se tak v rámci dodávek elektřiny podělí E.ON, Pražská energetika a ČEZ. O dodávky plynu se postará opět značka E.ON a dále Pražská plynárenská a innogy Energie.

Tito dodavatelé fungují jako jakási „pojistka“ a dodávky energií budou zajišťovat po dobu nezbytnou, maximálně však 6 měsíců. Během této doby si klient může vybrat nového dodavatele, případně jednoduše zůstane tam, kam se dostal v rámci přechodu od končícího dodavatele.

Zákazník co se týče onoho přechodu nyní nemusí dělat vůbec nic. Předávání informací od původních dodavatelů probíhá automaticky a například ČEZ informuje, že jeho zákaznická linka je nyní přetížená a klienti na ni nemají volat.

Kolik budou stát energie teď

Podle doporučení Energetického regulačního úřadu je na místě okamžitě ukončit platby původnímu dodavateli, tedy zrušit SIPO, trvalý příkaz nebo inkaso.

Klienti se budou muset připravit na to, že platit budou mnohem více než dosud, připlatit si budou muset až několik tisíc korun navíc.

Velkoobchodní cena elektřiny se v průběhu posledních 12 měsíců zvýšila o 190 %. Stávající dodavatelé však s aktuální situací nepočítali. Například společnost Pražská energetika jako jeden z dodavatelů poslední instance konstatuje, že elektřinu nakoupila pro své stávající zákazníky. S nově příchozími nepočítala a levnou elektřinu pro ně nemá.

U plynu je situace obdobná. Společnost innogy Energie, která je největším dodavatelem plynu v tuzemsku, má v plánu v listopadu cenu zvýšit u svého základního produktu s názvem Standard v průměru o 10,6 %.

Z čeho se vlastně skládají ceny elektřiny a plynu

Spotřebitel často netuší, že cena elektřiny i plynu se skládá z několika složek. Vždy je tvořena částí regulovanou a neregulovanou.

Regulovaná část je regulovaná státem, proto ji nijak neovlivníte vy jako spotřebitel a nedokáže to ani váš dodavatel. Jsou do ni zahrnuty různé poplatky. U elektřiny mají největší podíl poplatky distribuční, ale patří sem i poplatek za rezervovaný příkon, za systémové služby, poplatek pro operátora trhu a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu jde o poplatky za distribuci plynu a poplatek operátorovi trhu.

Teprve neregulovaná složka ceny energie nebo plynu odráží samotnou spotřebu a poskytuje prostor o vyjednávání o ceně. V případě elektřiny se jedná o cenu tzv. silové elektřiny, u které je potřeba rozlišit, zda je v nízkém nebo vysokém tarifu. V případě plynu je to přímo cena za plyn jako komoditu a další poplatky.

Jak si vybrat levnějšího dodavatele elektřiny a zemního plynu

Základní zásada při výběru zní: Je nutné porovnávat. K ruce si vezměte fakturu za energie a podívejte se na svou aktuální spotřebu. Tu si porovnejte se sazbami uvedenými v ceníku jednotlivých společností. Případně ke snazšímu srovnání použijte internetové kalkulátory. Elektřinu lze porovnat na webu Energetického regulačního úřadu, plyn také na webu tzb-info.cz.

Dále je nutné vědět, zda vám váš dodavatel může nabídnout fixaci nebo garanci ceny. Fixace znamená zafixování ceny na celou dobu trvání smlouvy, což je maximálně na dobu 3 let. Garance je příslib nižší ceny ve srovnání s konkurencí. Smlouva pak bývá uzavřena opět na dobu určitou.

Smlouvu si můžete také sjednat na dobu neurčitou s tím, že vývoj cen bude kopírovat velkoobchodní ceny. To je zdánlivě riskantnější, ale smlouvu na dobu neurčitou můžete snáze vypovědět.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT