Apple přichází s dalším modelem jablečného iPhonu. Nejnovější smartphone přináší uživatelům řadu nových, užitečných funkcí. Pojďme se na ně společně podívat a porovnat iPhone 11 Pro s jeho předchůdci.
Revoluce u baterie? Spíše lepší optimalizace a úsporné jádro. Jednou z nejvýraznějších změn, kterou Apple u nového iPhonu provedl, je baterie. Stále sice při běžném užívání vydrží jeden den, na konci dne se však hodnota zbývající baterie pohybuje okolo 35–40 %. Součástí vybavení je i výkonnější 18W nabíječka, díky níž se zařízení dobíjí rychleji.
Během prvních 50 % se aktivuje rychlé nabíjení, tzv. Fast Charging, a smartphone tak dosáhne poloviny nabití za kratší dobu. S ohledem na výdrž baterie je ideální udržovat baterii mezi 20 a 80 %, k čemuž Apple vyvinul speciální systém pro napájení přes noc, který nabije zařízení pouze na 80 % a zbylých dvacet pak doplní až hodinu před nastaveným budíkem. To jsou kladné body do recenze.
Kamera. Tři čočky a nová optika
Právě kamera tvoří jednu ze zásadních změn u nové řady iPhone. Smartphone je vybaven třemi čočkami, které ho staví na přední příčky mezi fotografická zařízení. Kromě standardní širokoúhlé kamery iPhone Pro 11 využívá i 120° Ultra Wide kameru a telobjektiv pro dvojnásobný zoom.
Díky perfektní kalibraci všech tří čoček a funkci Machine Learning (automatickému rozpoznání fotografovaného objektu) lze při focení dosáhnout perfektních výsledků, jak při denní, tak i noční fotografii. Pro noční focení Apple nově vytvořil Night Mode, který je mezi konkurencí naprosto nepřekonatelný. Scénu nepřesvítí, ani nerozmaže, dokáže udržet noční atmosféru a zároveň zaostřit na detail.
Přední kamera ovládá všechny funkce předchozích modelů iPhone. Vylepšilo se i portrétové focení, které stále není úplně bezchybné a někdy nezaostří přesně na požadovaný objekt, jeho kvalita je však již mnohem vyšší. U iPhonu 11 Pro můžeme tvořit i tzv. Slowfies, neboli Slow Motion Selfies – krátká, zpomalená videa beze zvuku.
K úpravě fotografií lze nově využít vylepšený editor iOS 13 plný klasických nástrojů na úpravu kontrastu a jasu, tak i přednastavené šablony s možností nastavení jejich intenzity. Veškeré fotografie iPhone fotí v kvalitě Smart HDR, díky čemuž se nesetkáme s přehnaným kontrastem např. u sluncem nasvícených expozic; tato funkce není příliš vhodná pro focení modré oblohy, ale jde pochopitelně i zrušit v nastavení.
Videa v režimu HDR obsahují 120 snímků za sekundu, opět se zde dorovnává kontrast, a navíc Apple přidal funkci Zoom Audio, která zesílí zvuk přicházející z místa, kam míří objektiv, a potlačí všechny ostatní zvuky. Díky těmto funkcím nemá iPhone 11 Pro v oblasti videa nebo portrétních fotografiích žádnou konkurenci.
Displej. Lepší AMOLED
AMOLED displej má vyšší kontrast než předchozí modely – toho si všimneme předně při sledování obsahu ve vyšší kvalitě. Přispívá také k nižší spotřebě energie (a tedy i vyšší výdrži baterie). Sklo je pevnější, dle výrobce nejpevnější z dosud použitých, mělo by tedy vydržet opravdu hodně (zkoušet to ale nemusíte). Na drop test smartphonu se můžete podívat tady.
Další funkce
Dolby Atmos: Zvyšuje kvalitu výstupního zvuku, dokáže zdůraznit zvuk lidského hlasu, a zlepšuje tak zážitek z hraní her.
Haptic Touch: Apple se pro zobrazení kontextové nabídky navrací k původní funkci, kdy nezávisí na síle stisku (jako u 3D Touch), ale na jeho délce. Výhoda či nevýhoda této změny závisí na vašich preferencích, ale i haptický stisk má své výhody.
Norma IP68: Zajišťuje lepší ochranu před vodou a prachem. Aktuálně můžeme zařízení ponořit na půl hodiny do čtyř metrů pod hladinu vody, nejedná se ale o zařízení určené k potápění. Funkce slouží hlavně jako ochrana při náhodném, neočekávaném namočení smartphonu. Pozor! Z tohoto důvodu není možná reklamace při poškození vodou, stále se jedná o závadu způsobenou vlastním přičiněním.
Voice Control: Slouží k ovládání zařízení pomocí hlasu. Zatím funguje pouze v angličtině, je však na velice vysoké úrovni a do budoucna by se mohlo jednat o velice zajímavý nástroj.
Find My iPhone: Aplikace Find My nově funguje přes Bluetooth bez nutnosti připojení k internetu. Při ztrátě zařízení je tedy mnohem snazší jej nalézt. Může ho nalézt a lokalizovat i jiný iPhone, který je v dosahu a připojený k internetu. A nakonec – přenos dat z předchozího iPhonu. Nově při koupi nového zařízení nemusíme používat iCloud, ani mít výborné připojení k WiFi. Data lze přenést buď pomocí Rychlého startu, nebo Lightning kabely. Tento proces zabere výrazně méně času a bezpochyby je i jednodušší.
V porovnání s ostatními iPhony se jedná o aktuálně nejlepší model na trhu a některé jeho funkce skutečně stojí za vyzkoušení – ať už v klasické verzi iPhone 11, nebo u většího iPhone 11 Pro Max.