Hardware

Kauza Huawei. Honor nevadí? Jak to pokračuje?

huawei logo single sede
Foto: Huawei

Značka Huawei v poslední době probouzí nemalý rozruch. Blíží se kauza Huawei ke konci, o co v ní vlastně šlo a o co ještě půjde? Je Huawei bezpečnostní hrozbou?

Huawei údajně měl přijmout finanční podporu od Čínské lidové armády, Bezpečnostní komise Čínské komunistické strany a od třetího odboru čínské státní rozvědky. S původní informací přišel deník The Times. Společnost čelí kritice, že informace získané ze své síťové infrastruktury může čínská vláda použít pro účely špionáže. Sami zástupci společnosti Huawei podobná nařčení nicméně striktně odmítli.

Pověst bezpečnostní hrozby si na toto konto Huawei vysloužil v celé řadě zemí, Českou republiku nevyjímaje, kde toto stanovisko vznesl Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. I některé české státní instituce se tedy v návaznosti na výše uvedené uchýlily ke stažení zařízení z produkce Huawei.

donald trump a cinsky prezident
Donald Trump a čínský prezident v Ósace

V Česku se přitom již o několik let dříve hovořilo o tom, že v hardwaru od Huawei jsou úmyslně ponechány bezpečnostní chyby, v jejichž důsledku lze zneužít citlivá data.

Dopady kauzy Huawei

Huawei byl americkou vládou zařazen na černou listinu a s americkými firmami nesměl ani obchodovat. Pro společnost to mělo závažný dopad v podobě omezení přístupu k součástkám, k software i k licencím na používání patentů, které produkovaly americké společnosti. Ty mohly se společností Huawei navázat spolupráci pouze na základě zvláštního povolení.

Čínský technologický gigant disponuje vlastní výrobou komponent, například procesorů, ztráty tak částečně kompenzovat mohl. Zákaz pro něj byl citelnou ranou. A to zejména kvůli software. Oba majoritní operační systémy, které ovládají současný trh s mobilními telefony jsou totiž americké – jak iOS, tak i Android.

V případě Androidu tak nastal problém, který dopadl i na spotřebitele. Google Huawei v podstatě odřízl a uživatelé si nemohli nainstalovat celou řadu oblíbených aplikací na smartphony Huawei Mate 30, jichž se celý problém zásadně dotkl, neboť šlo o první přístroje vydané od zařazení na černou listinu. Pouze dočasným „lékem“ se ukázalo být obcházení těchto restrikcí. Současní uživatelé nových vlajkových lodí z dílny čínského výrobce už tuto možnost nemají.

V domovské Číně se naproti tomu vzedmula obrovská vlna solidarity. Tamní uživatelé se ve velkém začali zbavovat svých iPhonů a používat namísto nich právě telefony Huawei. Silnou pozici na domácí půdě potvrzují i statistiky. Za druhé čtvrtletí 2019 plných 46,1 % prodaných telefonů v Číně patřilo společnosti Huawei a její sesterské značce Honor.

Blíží se celá aféra ke konci?

První změna přišla v létě tohoto roku, kdy k ukončení celé kauzy vyzval americký prezident Donald Trump. Prezident to uvedl po skončení summitu G20, který se konal na konci června v japonské Ósace.

Vstřícným krokem kupředu se stalo opětovné povolení obchodování amerických společností s Čínou. Znamená to tak, že se uživatelé už v této chvíli nemusejí bát, že by mobilní telefony Honor a Huawei přišly o systém Android. Huawei tak ani nenasadí vlastní operační systém nazvaný ArkOS (první informace hovořily o HarmonyOS), o kterém se svého času rovněž hovořilo.

Nicméně na černé listině je společnost dál, o definitivním příměří se tak hovořit zcela jistě nedá, obchodní válka mezi oběma zeměmi přetrvává. A právě to je zatím i překážkou pro vydání softwarové aktualizace, která by uživatelům umožnila si do smartphonů opět doinstalovat potřebné služby a aplikace z dílny Google.

Jak dopadnou chystaná vyjednávání mezi znesvářenými stranami, to je ovšem v této chvíli těžké predikovat. Čína by s USA měla komunikovat, nicméně stanoviska amerického prezidenta jsou nepředvídatelná. Rozhodně nicméně existuje šance na to, že Huawei svou bývalou pozici zvládne obnovit.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware