Mobilní telefony

Summit G20 v Osace zřejmě urovnal spor mezi Trumpem a Čínou

huawei logo single sede
Foto: Huawei

Huawei se před několika týdny objevil na černé listině v USA. Donald Trump spolu s výborem čínský Huawei umístili na seznam firem, se kterými americké společnosti dále nemohou obchodovat. To se ale dnes zřejmě mění. Na summitu G20 v Osace se Trump na tiskové konferenci nechal slyšet, že sankce proti Číňanům pouští k vodě na linii zařízení, která nemohou ovlivnit statutární orgány v USA.

Nově mohou americké společnosti opět pracovat se společností Huawei. Prezident Donald Trump to oznámil v Osace a potvrdil na svém Twitter účtu. Je to ohromující, ne-li zcela překvapující obrat, který přichází jen několik týdnů poté, co Trumpova administrativa zařadila Číňany jako velkou hrozbou pro národní bezpečnost v USA.

Firmy v USA mohou prodávat své vybavení společnosti Huawei, aniž by se podrobně zabývaly skutečnosti ovlivňující obchod.“ „Mluvím o vybavení, které nenese žádný velký problém pro národní bezpečnost,“ pokračoval Trump.

Summit G20 v Osace zřejmě urovnal spor mezi Trumpem a Čínou

Summit G20 zřejmě urovnal spor mezi Trumpem a Čínou (Donald Trump a Si Ťin-pching)

Prozatím však není jasné, co znamená jeho výrok, který má stabilizovat boj mezi USA a Čínou. Je pravděpodobné, že Huawei bude moci získávat základní elektronické komponenty, jako jsou procesory Qualcomm a operační systém Android společnosti Google na svá zařízení.

Již dříve na celou kauzu reagoval ředitel právního oddělení. Zakázat Huawei a vymlouvat se při tom na kybernetickou bezpečnost „nezpůsobí nic, co by učinilo sítě bezpečnějšími. Nabízejí falešný pocit bezpečnosti a odvádějí pozornost od skutečných problémů, kterým čelíme,” prohlásil ředitel právního oddělení společnosti Huawei Song Liuping. „Politici ve Spojených státech využívají sílu celé země, aby šli po krku soukromé firmě,” poznamenal Song. „Není to standardní a v dějinách taková situace téměř nemá obdoby.”

Společnosti v USA mají povoleno prodávat

Američtí výrobci čipů jako Intel a Xilinx údajně lobovali v USA, aby omezila vláda sankce proti společnosti Huawei. V roce 2018 utratil Huawei na čipech od společnosti Intel, Qualcomm a Micron 11 miliard dolarů. Začátkem tohoto týdne The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že Čína by požadovala zrušení sankcí proti Huawei za nezbytnou podmínku pro jakoukoli obchodní dohodu s USA.

Huawei je zatím na seznamu potencionálních hrozeb. Prozatím je Huawei stále na takzvaném seznamu subjektů, s nimiž se americké ministerstvo obchodu brání v jakémkoliv jednání. Formální rozhodnutí ještě nebylo učiněno a diskuse mezi USA a Čínou stále probíhají. Trump také řekl, že Huawei je stále bezpečnostním rizikem z pohledu vlády USA.

Potlačování ze strany Spojených států nemůže učinit sítě bezpečnějšími

Soudní systém je poslední linií obrany k dosažení spravedlnosti. Společnost Huawei má plnou důvěru v nezávislost a nestrannost soudního systému Spojených států. Doufáme, že nesrovnalosti v NDAA budou soudem napraveny,” dodal Song.

Android na telefonech v ohrožení. Projev místopředsedy Huawei Kena Hu

Hlavní poradce společnosti Huawei pro tento soudní spor, Glen Nager, řekl, že oddíl číslo 889 NDAA z roku 2019 je porušením zákazu vydávání zákonů zaměřených proti konkrétní osobě (Bill of Attainder), porušením práva na spravedlivý proces a porušením ustanovení o dělbě moci (Vesting Clauses) Ústavy Spojených států amerických. Celý případ je čistě právní záležitostí, neboť zde nefigurují žádná sporná fakta. To ospravedlňuje návrh na vydání souhrnného rozsudku za účelem urychlení soudního procesu.

Huawei smluvně potvrdí, že nemá v zařízeních „backdoors“ vrátka

Společnost Huawei nevěří, že potlačování Huawei ze strany Spojených států může pomoct učinit sítě bezpečnějšími. Je-li skutečným zájmem americké vlády bezpečnost, společnost Huawei očekává, že Spojené státy zaujmou správný postoj a přijmou čestná a efektivní opatření ke zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti pro každého. Podle časového harmonogramu soudního procesu je slyšení k tomuto návrhu společnosti Huawei stanoveno na 19. září.

Z oficiálního rozhodnutí amerických úřadů zatím vyplývá, že Huawei nebude moci odebírat řadu klíčových amerických součástek, které se běžně používají při konstrukci smartphonů. Tedy v odvětví, kde prodeje rostou právě jen čínskému výrobci, zatímco ostatním hráčům včetně Applu odbyt telefonů víceméně klesá. Čínská společnost odvětila, že USA nepotřebuje. Vyvíjí svůj operační systém Hongmeng OS a připravuje i své paměťové karty do mobilních telefonů montovaných v Číně.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony