Ze světa IT

Krize 2020. Koronavirus zavírá hranice a spouští nouzový stav

virus logo
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Koronavirus nastolil v Česku nouzový stav. Co to vlastně znamená a jak dlouho budou nová opatření trvat? Jak probíhají smuteční obřady během koronavirové epidemie?

Nouzový stav, jak a proč?

Počet nakažených v ČR již v současné chvíli překročil 100 osob. Nejméně jedna nakažená osoba se nachází v každém kraji, nejvyšší počet hlásí Praha.

Od čtvrtka 12. března tak v tuzemsku platí nouzový stav. Vláda jej vyhlásila ve 14 hodin. Prakticky to znamená zákaz konání jakýchkoli akcí, kde by mohlo být více než 30 lidí (filmová a divadelní představení, provoz posiloven, koupališť atd), zákaz vstupu do restaurací v době od 20. hodiny večer do 6 hodin ráno a došlo k omezení cestování.

koronavirus-a-vitaminy
Koronavirus zavírá hranice. #koronavirus

Češi nesmí do rizikových zemí a cizinci mají naopak zakázán vstup na české území. Zákaz se konkrétně týká těchto států: Čína, Írán, Jižní Korea, dále Itálie, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Belgie, Francie, Velké Británie a Nizozemí. Do seznamu nepatří Japonsko, Řecko a USA.

Od soboty 14. března navíc platí pro osobní dopravce další zákaz. Nesmějí přepravovat přes hranice více než devět osob.

Již dříve navíc zákonodárci přikročili k dalším opatřením, jež mají bránit masivnímu šíření viru. Od úterý 10. března tak jsou zavřené základní, střední i vysoké školy. Již od úterních 18:00 hodin platí zákaz akcí nad 100 lidí.

Které provozy zůstávají otevřené

Zákaz se v této chvíli netýká mateřských školek, obchodů, restaurací ve vymezeném čase, lékáren a nemocnic. Podobně by se omezení neměla dotknout hromadné dopravy.

S ohledem na zavřené školy však některá města kvůli nižší vytíženosti zavedla prázdninový režim. Například v Brně také byl zrušen doplňkový prodej jízdenek u řidiče.

Samozřejmostí jsou přísnější hygienická opatření v podobě denního čištění a dezinfikování vozů MHD. O případných dalších krocích, které souvisejí s šířením nového viru, budou dále jednotlivá města rozhodovat.

Lze předpokládat, že další postup by mohl kopírovat současnou situaci v Itálii, kde je situace nejkritičtější. Lidem je zde doporučováno vycházet jen v nezbytně nutných případech, tedy pokud musejí odejít například do zaměstnání či na nákupy. Premiér Andrej Babiš ujistil veřejnost, že obchody s potravinami se v Česku zavírat nebudou.

Jak dlouho bude situace trvat?

Nouzový stav byl zaveden na 30 dní. Déle trvat oficiálně nesmí. Prodloužen může být za předpokladu, že to odsouhlasí Poslanecká sněmovna.

Kdy se šíření viru zastaví?

V Číně dochází již k pozvolnému útlumu šíření nákazy. Lze předpokládat, že v Evropě bude vývoj epidemie v podstatě podobný. Nejčastěji média operují při odhadech budoucího vývoje s prohlášením německé kancléřky Angely Merkel, která prohlásila, že dle expertů by se v Německu mohlo nakazit 60 až 70 % lidí.

TIP: Jak zlepšit imunitu a bránit se proti koronaviru

Tipy na obranu před koronavirem.

Patrně tak vrchol epidemie máme ještě před sebou. Kdy se koronavirus definitivně zastaví, to se dnes reálně neví. Pro chřipkové epidemie je charakteristická sezónnost. Na to, že šíření viru skončí s teplým jarním počasím, však virologové radí nespoléhat se.

Koronavirus a ekonomika

Výše uvedená opatření přirozeně mají značný vliv i na ekonomiku. V ohrožení jsou zejména cestovní kanceláře, propad hlásí restaurace, ztráty musejí už teď řešit i kulturní instituce.

Zatím experti odhadují, že škody budeme sčítat v desetinách procent HDP. Přesnější čísla si však zatím nikdo netroufá odhadovat, neboť záleží na době trvání výše uvedených opatření. Analytici uvádějí, že několik týdnů se pravděpodobně na české ekonomice výrazně nepodepíše, několik měsíců trvající stav už ale může poznamenat republiku výrazně.

TIP: Nouzový stav, virus a panika. Nevzdávejte se a vyjděte jako vítězové

Koronavirus je nejvyhledávanější téma na internetu. Nejposlouchanější téma. Nejvíce diskutovatelné téma. Chcete z této situace vyjít jako vítězové?

Koronavirus pochopitelně ovlivní i globální ekonomiku. Ekonomové však paniku mírní, do recese bychom zamířit neměli, čekat nás tak snad bude jen zpomalení růstu, jak poznamenal hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podobné mínění sdílejí také analytici Reiffeisenbank.

Jak probíhají smuteční obřady během koronavirové epidemie

Poslední rozloučení s kýmkoliv blízkým je velice složité za každé situace, nicméně nyní, kdy se nad našimi hlavami vznáší koronavirová hrozba, obzvlášť. Přesto je potřeba se rozloučit zcela přirozená a obvykle také nutná, a neměli bychom se jí tudíž vyhýbat.

Už z toho důvodu, že nám výrazně pomůže se se smrtí blízkého člověka lépe vyrovnat. Přestože určitě nepočítáte s tím, že byste takovou situaci museli v současné chvíli řešit, smrt přichází náhle a je vhodné vědět, jak i tato smutná záležitost v této složité době probíhá.

Smuteční obřady jsou jednou z mála výjimek, které umožňují shlukování většího počtu osob, což samozřejmě přináší jistá rizika. Nehledě na to, že takových obřadů se často účastní lidé v pokročilém věku, kteří jsou tou vůbec nejohroženější skupinou. Ostatně fakt, že se octnete ve větší skupině lidí, může v první chvíli působit až nepřirozeně. Je zvláštní, jak relativně rychle si člověk přítomnosti dalších lidí odvykne.

Jak nyní probíhají smuteční obřady?

Chtělo by se říct, že poměrně standardně, avšak musíte mít samozřejmě přes obličej roušku, respirátor či aspoň šátek, což je značně nepříjemné, když si nemůžete pořádně otřít ani uslzené oči či se vysmrkat.

Samotný obřad se pak díky tomu mění v jakousi tragikomickou vzpomínku, kterou pozůstalí mohou vnímat jako nedůstojnou. Nicméně současná situace si jistá omezení vyžaduje. Pozůstalí se pak na sebe mnohdy dívají podezřívavě, zda má někdo z nich „babu“, což už tak chmurné atmosféře také nepřidá.

Poslední rozloučení nad otevřenou rakví pak probíhá tak, že i zde je nutné mít zahalenou část obličeje. A nehraje roli, zda se loučíte jednotlivě či ve více lidech zároveň. Sáhnout na nebožtíka si můžete pouze v rukavicích, které pro vás zaměstnanci smuteční síně zajistí.

Je důležité se chránit

Je potřeba se chránit i během takové příležitosti, protože nakazit se onemocněním COVID-19, které rezonuje kolem nás, je asi tím posledním, co byste si přáli odnést z posledního rozloučení se svými blízkými či přáteli. Přestože je to dost možná tím posledním, o čem v takové chvíli přemýšlíte.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT