Internet

Největší hoaxy aneb co se šířilo Facebookem za poslední rok

facebook logo nove freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Facebook

Internet a různé nepravdivé či zkreslené zprávy jsou takřka jednou spojenou nádobou. V podstatě neustále jsme v prostředí sociálních sítí zaplavováni mylnými informacemi, jejichž jediným cílem je jediné – vyvolat paniku.

I v těchto dnech můžeme narazit na informaci týkající se změn ve využívání Facebooku (Facebook je nyní přejmenován na Meta), která zahrnuje třeba to, že bychom měli na svůj profil umístit Copyright, protože „nezapomeňte, že zítra začne nové pravidlo facebooku, kde budou moci použít vaše fotky. Vše, co jste kdy poslali, se od zítřka stane veřejné…“ a tak dále.

Hoax se objevuje řadu let, a to s minimálními obměnami

Není to žádná novinka, tento hoax se objevuje již řadu let, a to jen s minimálními obměnami. To je ostatně jedním z hlavních znaků hoaxu jako takového, řada různých často si dokonce protiřečících informací, přičemž je dost dobře možné mít různé alternativy téhož naskládané pod sebou na hlavní stránce sítě, až ty rozdíly přímo bijí do očí.

Největší hoaxy na Facebooku
Největší hoaxy na Facebooku. #facebook

Všichni to známe, různé podobné „řetězovky“ se šíří po emailech prakticky od nepaměti, jen se mění jejich forma. Někdy je to na bázi, že pakliže zprávu nepřepošlete 457 milionům lidí, někde v Indii zemře dítě, jindy se podobným způsobem odvrací konec světa či globální oteplování. Není ani potřeba dodávat, že pakliže by to alespoň jednou jedinkrát byla pravda, drtivá většina lidí na této planetě by již byla dávno po smrti.

Už jsme si zvykli také na to, že se tu a tam objeví „zaručená“ zpráva o tom, že Facebook od jisté doby bude zpoplatněn, což však zakladatel a ředitel společnosti v jedné osobě, Mark Zuckerberg, několikrát dementoval s tím, že Facebook byl, je a bude zdarma. Svého času se tato hláška dokonce objevovala hned na vstupní stránce do sítě.

V tomto článku se podíváme na to, které další největší hoaxy proletěly Facebookem za poslední rok, přičemž je více méně jasné, že se v nějaké formě objeví v budoucnu znovu.

Automatické mazání neaktivních členů skupin

S touto zprávou jsme se mohli setkat zhruba před rokem, kdy se začaly šířit zvěsti o tom, že síť začne odmazávat neaktivní uživatele z jednotlivých skupin. Nešlo patrně o nic jiného, než zvýšit aktivitu jednotlivých členů. Facebook v té době totiž přišel se změnami, jakým způsobem jsou noví členové do skupin přizváni.

Zatímco do té doby dosavadní členové mohli pozvat své přátelé, kteří se automaticky stávaly členy skupiny, po změně byli chápáni pouze jako pozvaní, což mělo za následek pokles členů, čehož si administrátoři jednotlivých stránek samozřejmě všimli.

Nepřijímejte žádosti o přátelství

Opět velice rozšířený hoax, který má nespočet různých variant. Mnohdy k němu patří varování před hackery nebo jmény konkrétních, často dokonce uměle vytvořených lidí. Tím, že přímo vybízí k dalšímu šíření, se zvyšuje jeho účinnost na uživatele sítě. Žádný další smysl nemá.

GPS klíčenky

Stálice takřka celého předchozího roku. V tomto případě se jednalo o zprávu, která tvrdila, že se kolem benzínových pump potlouká jakási skupina podvodníků, která rozdává lidem zdarma klíčenky, které v sobě mají zabudované GPS. Jejich prostřednictvím se poté snaží dostat k jejich adresám. Zaměřují se při tom hlavně na movité a dobře situované lidi. I tento hoax má různé podoby.

Jídlo a pití

Velikou skupinou hoaxů jsou takové, který se nějakým způsobem týkají jídla a pití. Díky tomu jsme si mohli během loňského roku přečíst, že bychom se měli kupříkladu vyhnout až šestkrát recyklovanému mléku, které mohou mlékárny ze zákona prodávat nebo že se plzeňské pivo nevyrábí v Plzni, nýbrž kdesi v Polsku a tak dále.

Podobných nesmyslů se objevuje každý rok stovky a stovky, avšak některé jsou propírané ze všech stran a dlouho, jiné jen tak proletí kolem nás a zmizí jednou provždy.

Je potřeba si připomenout i fakt, že hoaxy mnohdy mají lokální charakter a cílí na problematiku konkrétního místa. Proto jsou nám předkládány v českém prostředí spíše zprávy o imigrantech a plzeňském pivu vyráběném v Polsku, než je tomu jinde. Každá země má kromě těch globálních i své vlastní hoaxy.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Dík za článek, ohledně Facebooku, hodně se teď polepšil – dost často se z něj stávalo spamový hřiště. Časem stejně spadne do kopru a bude se na něj vzpomínat. Snad jen v dobrém

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet