Ze světa IT

Nová nařízení zkracují platnost. Jak dlouho platí antigenní a PRC test?

covid-19
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

V Česku „přituhuje“. A to nejen doslovně z hlediska venkovních teplot, ale i obrazně vzhledem ke koronavirové pandemii. Protikoronavirová opatření tak musela zpřísnit. Kam vás pustí s očkováním, komu stačí test a jak dlouho vlastně jednotlivé testy platí? Nové nařízení zkracuje platnost.

Do restaurace nebo za kulturou jedině s očkováním

Stát nejen prostřednictvím značně naturalistické kampaně tlačí na to, aby se Češi šli naočkovat.

Očkování je také podmínkou pro vstup do bazénu, do restaurace nebo ke kadeřníkovi. Od pondělí 22. 11. 2021 zpřísnila pravidla pro prokazování tzv. bezinfekčnosti. Jejich praktickým dopadem je především to, že se s PCR testem nebo testem antigenním na řadu míst jednoduše nedostanete.

Výjimku z prokazování bezinfekčnosti nebo nutnosti se očkovat mají pouze děti. Rodiče u nich nemusejí prokazovat očkování ani test. Týká se to všech dětí ve věku do 12 let.

Co je PCR test

PCR test je vysoce přesný test, který dokáže spolehlivě detekovat přítomnost viru. Odběr provádí zdravotník a vyhodnocuje laboratoř. Test se provádí stěrem vzorku z nosohltanu. Největší výhodou PCR testu je jeho schopnost odhalit nakaženou osobu ještě předtím, než začne být infekční.

Co je antigenní test

Antigenní test je méně přesný než PCR test. Detekovat má za úkol virovou bílkovinu. Výhodou je rychlé vyhodnocení. Odebrat i vyhodnotit vzorek může také pacient sám. Provádí se opět výtěrem z nosohltanu.

Kam ještě můžete s testem

Testy byly vyloučeny ze systému očkování-nemoc-test a prokazovat se jimi tedy většinou nemůžete. Jako doklad o bezinfekčnosti se na většině míst vyžaduje očkování, testování je stále ještě možné:

  • při návštěvě nemocnice nebo zařízení sociálních služeb
  • při volbách do správních orgánů právnických osob
  • při nástupu do lázeňské péče
  • při ubytování na vysokoškolských kolejích 

PCR test nesmí být starší než 72 hodin a antigenní test má platnost pouze 24 hodin.

Výjimky se také vztahují na určité konkrétní skupiny. Testovat se tak i nadále mohou:

  • mladiství ve věku 12 až 18 let
  • lidé, kteří se ze zdravotních důvodů očkování podrobit nemohou
  • lidé, kteří mají neukončené očkování (mají u dvoudávkové vakcíny pouze první dávku nebo jim ještě neuplynula lhůta 14 dnů od druhé dávky očkování)

Zcela ukončena byla již možnost využívání tzv. samotestů.

Výjimku mají i lidé po prodělání nemoci

Okamžité očkování se také nevyžaduje, pakliže jste si vytvořili přirozenou imunitu tím, že jste covidem-19 onemocněli. Jako doklad bezinfekčnosti se proto uznává taktéž potvrzení o prodělané nemoci v posledním půl roce.

Jak je to s hrazením testů

Osoby rozočkované (s jednou dávkou nebo s oběma, u nichž ještě neuběhla lhůta 14 dnů), děti a mladiství do 18 let a osoby, které se očkovat nemohou, mají nárok na preventivních 5 PCR testů měsíčně, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. U osob s řádně ukončeným očkováním jsou to 2 preventivní PCR testy měsíčně. Antigenní testy hradí pojišťovny všem výše vymezeným skupinám shodně 1x týdně.

Pojišťovny standardně hradí veškeré testy, které indikuje hygiena nebo lékař, tedy ty, kdy už pacient vykazuje symptomy onemocnění.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT