Hardware

Online nebo pobočka? Co dělat, když vám skončila platnost platební karty

banka logo freebit
Foto: Banka

Co dělat, když vám skončila platnost platební karty? Ačkoliv platební kartu pravidelně používáte, může se stát, že zapomenete, kdy končí její platnost a po datu expirace vám karta jednoduše přestane fungovat. Co v takové situaci dělat? Nebojte se, není důvod k panice.

Váš bankovní účet zůstává nadále v provozu, jen k němu již pomocí karty nemáte přístup. Peníze vám na něj dále mohou přijít a díky internetovému bankovnictví nebo návštěvě pobočky můžete nejdůležitější transakce uhradit. Je však třeba si zařídit novou platební kartu.

Některé banky hlídají datum expirace za vás

Máte-li to štěstí a jste klientem chytré banky, která si sama hlídá datum platnosti vaší platební karty, máte napůl vyhráno. V takovém případě vás upozorní, ať se zastavíte na pobočce, nebo vám rovnou pošle novou kartu přímo na vaši adresu. Vy si ji pak jen zaktivujete přes internetové bankovnictví. Pokud chcete vědět, zda i vaše banka tuto službu nabízí, informujete se na webových stránkách, přes telefon nebo u vašeho bankéře. Zjistíte-li, že je hlídání data expirace jen na vás, je dobré na vypršení data platnosti myslet a také vědět, co dělat, pokud jej promeškáte.

Co dělat, když vám skončila platnost platební karty
Co dělat, když vám skončila platnost platební karty

Včasná výměna je vždy lepší

V ideálním případě si data expirace všimnete a zajdete si do banky. Je však jasné, že jakkoliv jsou údaje na kartě, jako je právě její platnost, dobře viditelné, při pravidelném placení je nečtete. Může se tak snadno stát, že vám jednoho dne karta přestane fungovat.

Abyste tomu předešli, je dobré si uložit upomínku do kalendáře v papírové či elektronické formě. Vyhnete se tak času, kdy nebudete moci vaši kartu používat a budete odkázáni jen na hotovost a na internetové bankovnictví. Datum expirace ve formátu „měsíc/rok“ je napsán na přední straně. Má dobrou viditelnost, krom barvy je i vytlačený a vystouplý.

Když zjistíte, že vaše karta již není platná

Pokud máte dostatečný zůstatek na účtu, nepřekročili jste denní limit výběru, a přesto vaše karta nefunguje, zkontrolujte si jako první, zda není mechanicky poškozená a zda její platnost již nevypršela. I když nevíte přesný důvod, proč karta nefunguje, je v takové situaci řešení vždy stejné – co nejdříve navštívit vaši banku.

Nemusíte dbát na míst vašeho bydliště, stejně dobře vám poradí na jakékoliv pobočce, kde vysvětlíte váš problém. Po zažádání o vydání nové karty, popřípadě v některých bankách po vyplnění několika formulářů, vám bohužel nezbyde nic jiného, než počkat. V bance si rovnou můžete vybrat potřebnou částku pro období, kdy budete nuceni platit pouze v hotovosti. Doba vyřízení požadavku je v každé bance jiná a proto se také informujte, za jak dlouho bude vaše karta na světě. Obvykle se jedná o jeden až tři týdny. Také se nezapomeňte poptat, zda vám bude zaslána, či zda si pro ni opět budete muset dojít na pobočku.

Platnost platební karty budou muset řešit i uživatelé karet od Applu. Apple totiž představil svou platební kartu Apple Card, která přijde na svět v létě.

apple card

Konec karty neznamená konec světa

Nefunkčnost platební karty je velice častým problémem, který banky řeší doslova každou chvíli. Ať už se jedná o poškození nebo o vypršení data platnosti, setkávají se s touto situací na pobočkách často a řešení není nijak náročné. Věřte, že rozhodně nejste první ani poslední, možná dokonce i v daném pracovním dni banky, komu se něco podobného přihodilo. Dokonce je možné, že se karta pokazí bez vašeho nebo cizího zavinění. I v takovém případě je řešení stejné – navštívit nejbližší pobočku.

Bez karty nenastane konec světa, ale čekají vás nepříjemnosti v podobě nutného plánování a nemožnosti využívat bezhotovostní platby. Naštěstí váš účet plnohodnotně funguje dál a vaše finance jsou na něj v bezpečí. Neztrácejte proto hlavu, postupujte podle toho návodu a vaši banku kontaktujte nebo navštivte co nejdříve. Čím rychleji začnete problém řešit, tím rychleji budete mít novou kartu.

Máte Air Bank, banku Creditas, ČNB (Česká národní banka), Českou spořitelnu, ČSOB, Equa Bank, FIO, Heloo banku, ING, Komerční banku, mBank, Monetu, ERA, Raiffeisen, Sberbanku nebo UniCredit banku?

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware