S kryptoměnami jsou spojeny nevyhnutelně vždy také poplatky. Jak je na tom desítka největších kryptoměn z CoinMarketCap? Banky poplatky ruší, ale ve světě kryptoměn jsou součástí každé transakce. U některých kryptoměn za poplatky utratíte jednotky korun, některá digitální aktiva potřebují pro svůj přenos i několik tisíc.
Poplatky u Bitcoinu
Transakční poplatky u Bitcoinu jsou dnes již významnou položkou, která stále významněji brzdí využitelnost Bitcoinů jako každodenně využitelného platebního prostředku.
Ještě na počátku loňského roku poplatek nepřesáhl osmdesát centů. Už během června 2020 však byl poplatek čtyřikrát dražší. Podle odborníků jde však o přirozené a žádoucí chování Bitcoinů, neboť poplatky budou jedinou součástí odměny, až se veškeré Bitcoiny vytěží.
Konkrétně za využívání Bitcoinu tak lidé zaplatili v březnu 2021 zhruba 4 778 000 USD za den. Průměrná výše poplatku za sedm dní pak činila 5 177 005 USD. Proti poplatkům můžete bojovat tím, že necháte svůj Bitcoin úročit.
Ethereum a transakční poplatky
Ethereum si ohledně transakčních poplatků naopak prošlo odlišným vývojem. Nejprve kryptoměna musela čelit prudkému nárůstu poplatků. Průměrná cena transakce v říjnu roku 2020 klesla pod jeden dolar. Později mírně stoupla na cca 1,3 dolarů.
Podle údajů webu CryptoFees tak v březnu roku 2021 zaplatili uživatelé Etherea na poplatcích za jeden den asi 19 833 000 dolarů. Průměrné poplatky za týden v tomto případě činily 16 000 000 dolarů. Jak to bude s poplatky po přechodu na Ethereum 2.0 ještě uvidíme.
Další kryptoměny
Binance Coin: Vlastní kryptoměna burzy Binance byla zavedena právě s cílem snížení transakčních poplatků. Uživatelé tak tuto kryptoměnu mohou využít k zaplacení poplatků na burze.
Standardní poplatek na burze činí 0,1 % z objemu transakce. V prvním roce použití tokenu, tj. v roce 2017, mohli uživatelé využít slevu 50 %. Zakládací listinou kryptoměny je určeno, že každý další rok pak přinese rozpůlení slevy.
Jak vyplývá z údajů webu CryptoFees, v rámci Binance Chain, tedy blockchainu burzy Binance, dosáhl denní objem poplatků v březnu 2021 částky 60 500 dolarů. Za týden to bylo průměrně více než 52 500 dolarů.
Tether: Tether je kryptoměnou vydávanou kryptoměnovou burzou Bitfinex. Patří mezi tzv. stablecoiny, tedy kryptoměny kryté oficiální měnou. Tether je proto nastaven na hodnotu 1 dolaru.
Pokud si uživatel chce vyměnit Tether na fiat měnu, je to zpoplatněno. Převody mezi peněženkami nebo burzami jsou už nicméně bezplatné.
Cardano: Cardano je tzv. třetí generací kryptoměn a je mu připisován proto značný potenciál. Minimální transakční poplatky jsou, jak uvádí přímo Cardano, konstruovány na základě vzorce a * size(tx) + b , kde a / b jsou parametry protokolu a parametr size(tx) znamená velikost transakce v bajtech.
Jak dále poznamenává portál CryptoFees, v současnosti Cardano má poplatky nulové, čímž získává ve srovnání s jinými kryptoměnami konkurenční výhodu.
Polkadot: Polkadot patří k novinkám v desítce největších kryptoměn. Stojí za ním Gavin Wood, spoluzakladatel Etherea.
Nabízí zásadní inovaci v podobě propojení vícero blockchainů dohromady. Na druhou stranu musejí uživatelé počítat s vysokými transakčními poplatky. Aktuálně konkrétně v březnu 2021 uživatelé v souhrnu dle CryptoFee zaplatili téměř 4 000 dolarů za den. A poplatky za 7 dní se pohybovaly na úrovni více než 4 000 dolarů.
XRP: Základní vlastností kryptoměny XRP je rychlost, neboť platební síť je schopna zpracovat i mezinárodní transakce za cca 4 sekundy. Rovněž nabízí nízké poplatky. Konkrétně za jednu transakci činí poplatky pouze 0,00001 XRP.
Uniswap: Uniswap je decentralizovaná burza kryptoměn. Spuštěna je na blockchainu Etherea a má za cíl usnadnit realizaci automatizovaných transakcí pomocí tzv. smart contracts (chytrých kontraktů).
Založena je na obchodování a nabízení likvidity ERC20 tokenů. Poplatková politika na platformě funguje následovně: Cílem je, aby uživatel dodal platformě likviditu. V daném páru má dodat 1:1 od obou aktiv. Poplatek pak činí 0,3 %.
Litecoin: Výhodou Litecoinu jsou především nízké transakční poplatky. V září 2019 činily pouze 0,035 dolaru. Dáno je to tím, že kryptoměna používá technologii Segregated Witness (SegWit), která z části řeší problematiku škálovatelnosti.
Jak v souhrnu spočítal web CryptoFee, poplatky činily během března 2021 více než 3 000 dolarů za den a průměrné poplatky za sedm dní dosáhly cca 2 900 dolarů za den.
Chainlink: Platforma Chainklink patří k těm, které si v poslední době prožily nebývalou popularitu. Jejím cílem je podporovat chytré kontrakty na blochchainu Etherea a reálnými daty.
Výše poplatku je značně kolísavá, obecně se pohybuje v širokém rozpětí řádově několika centů a až několika dolarů. Výši transakčního poplatku ovlivňuje řada faktorů.