Mobilní telefonyZe světa IT

Google a budoucnost: Modulární „legoprojekt“ Ara

Google logo nove

Společnost Google myslí na budoucnost. Před nedávnem nám představila například bezpilotní létající balony (projekt Loon), které slouží jako hotspot pro přenos internetu v částech světa, kde dávají zvířátka dobrou noc. Nebo také koupila další vzdušný projekt, který se specializuje na letadla se solárním pohonem, jež mají v oblacích vydržet i pár let.

Tato novinka však nebude ani o jednom z již představených projektů, bude o mobilním projektu Ara. A oč se vlastně jedná? O projekt se v Googlu a Motorole (ATAP) stará skupina lidí – Elwin Ong, Paul Eremenko, David Fishman a Jason Chua. Celkový ekosystém nestojí jen na Googlu, společnost chce do Ary zapojit i jiné společnosti, a právě ty, které začnou nabízet své vlastní komponenty.

Advanced Technology and Projects – ATAP

Do projektu se zapojila například i společnost Toshiba, zmíněná Motorola – Motorolu totiž koupilo Lenovo, avšak, ne část divize Advanced Technology and Projects – ATAP, která za projektem stojí. Začne být projekt pro ostatní výrobce mobilních čipů zajímavý?

Modularni projekt Ara (Google)

Modularni projekt Ara (Google)

Projekt Ara stojí na modulárním smartphonu, který si lidé budou moci doslova postavit podle svých představ a požadavků. Můžete si tak do hliníkového skeletu vybrat a zasunout vše, co v mobilu rádi uvidíte. Nahradit zastaralé komponenty novými, aniž by jste si museli zakoupit celý nový telefon. Potřebujete pro svou práci kvalitnější fotoaparát s prosvětlenější optikou?

Google a budoucnost: Modulární „legoprojekt“ Ara

S Arou to není vůbec žádný problém, modul si svépomocí vyměníte za nový (není nutné telefon zcela vypínat, modul si je možné softwarově vypnout přímo v aplikaci modulárního smartphonu a vyměnit jej za nový). Společnost plánuje i cenu nejlevnější verze modulárního telefonu, mobil si můžete postavit již od 50 dolarů (přibližně 1000 Kč). S narůstajícími komponenty se však cena výsledného telefonu bude zvyšovat. Detailní fotku rozložení smartphonu můžete vidět zde.

Společnost plánuje uvedení na světový trh a oficiální prodej mimo USA až za 2-3 roky, první kousky tohoto smartphonu se však můžou prodávat v USA třeba i koncem tohoto roku. Zajímavé video, jak to vše funguje si pro nás připravilo americké The Verge. Klidně se usaďte do židle a vychutnejte si nové technologie právě teď, zítra už bude pozdě.

Pokud jste příznivci nových technologií a IT novinek, můžete projekt sledovat na tomto Twitter účtu @ProjectAra, popřípadě nakouknout do MDK kitu společnosti Google, berte však na vědomí, že po otevření souboru souhlasíte s podmínkami společnosti – MDK v .pdf ke stažení právě zde. Má tento projekt naději na úspěch? Kdy projekt zavítá i do České republiky? Jaká bude výsledná cena nejvýkonnějšího smartphonu? Určitě se o své myšlenky podělte do komentářů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Velice zajímavý projekt, ale děsí mě jeho cena, respektive cena plné specifikace tohoto telefonu. Moduly jsou fain, ale konstrukce musí být přizpůsobena časté výměně a zanášením skulinek – částic prachu. Voděodolnost a lepší krytí nečekejme, jak jinak, že.

    1. Hezký večer Same, cena se bude vyvíjet dle výbavy. Dle mě si myslím, že se bude cena v plné „palbě“ točit kolem 15-20 tisíc korun. Krytí v IP normě bude slabé, co se týče odolnosti proti prachu a vodě. Je však ještě ve hvězdách, zda se projekt ujme.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony