Společnost Google myslí na budoucnost. Před nedávnem nám představila například bezpilotní létající balony (projekt Loon), které slouží jako hotspot pro přenos internetu v částech světa, kde dávají zvířátka dobrou noc. Nebo také koupila další vzdušný projekt, který se specializuje na letadla se solárním pohonem, jež mají v oblacích vydržet i pár let.
Tato novinka však nebude ani o jednom z již představených projektů, bude o mobilním projektu Ara. A oč se vlastně jedná? O projekt se v Googlu a Motorole (ATAP) stará skupina lidí – Elwin Ong, Paul Eremenko, David Fishman a Jason Chua. Celkový ekosystém nestojí jen na Googlu, společnost chce do Ary zapojit i jiné společnosti, a právě ty, které začnou nabízet své vlastní komponenty.
Advanced Technology and Projects – ATAP
Do projektu se zapojila například i společnost Toshiba, zmíněná Motorola – Motorolu totiž koupilo Lenovo, avšak, ne část divize Advanced Technology and Projects – ATAP, která za projektem stojí. Začne být projekt pro ostatní výrobce mobilních čipů zajímavý?
Projekt Ara stojí na modulárním smartphonu, který si lidé budou moci doslova postavit podle svých představ a požadavků. Můžete si tak do hliníkového skeletu vybrat a zasunout vše, co v mobilu rádi uvidíte. Nahradit zastaralé komponenty novými, aniž by jste si museli zakoupit celý nový telefon. Potřebujete pro svou práci kvalitnější fotoaparát s prosvětlenější optikou?
Google a budoucnost: Modulární „legoprojekt“ Ara
S Arou to není vůbec žádný problém, modul si svépomocí vyměníte za nový (není nutné telefon zcela vypínat, modul si je možné softwarově vypnout přímo v aplikaci modulárního smartphonu a vyměnit jej za nový). Společnost plánuje i cenu nejlevnější verze modulárního telefonu, mobil si můžete postavit již od 50 dolarů (přibližně 1000 Kč). S narůstajícími komponenty se však cena výsledného telefonu bude zvyšovat. Detailní fotku rozložení smartphonu můžete vidět zde.
Společnost plánuje uvedení na světový trh a oficiální prodej mimo USA až za 2-3 roky, první kousky tohoto smartphonu se však můžou prodávat v USA třeba i koncem tohoto roku. Zajímavé video, jak to vše funguje si pro nás připravilo americké The Verge. Klidně se usaďte do židle a vychutnejte si nové technologie právě teď, zítra už bude pozdě.
Pokud jste příznivci nových technologií a IT novinek, můžete projekt sledovat na tomto Twitter účtu @ProjectAra, popřípadě nakouknout do MDK kitu společnosti Google, berte však na vědomí, že po otevření souboru souhlasíte s podmínkami společnosti – MDK v .pdf ke stažení právě zde. Má tento projekt naději na úspěch? Kdy projekt zavítá i do České republiky? Jaká bude výsledná cena nejvýkonnějšího smartphonu? Určitě se o své myšlenky podělte do komentářů.
Velice zajímavý projekt, ale děsí mě jeho cena, respektive cena plné specifikace tohoto telefonu. Moduly jsou fain, ale konstrukce musí být přizpůsobena časté výměně a zanášením skulinek – částic prachu. Voděodolnost a lepší krytí nečekejme, jak jinak, že.
Hezký večer Same, cena se bude vyvíjet dle výbavy. Dle mě si myslím, že se bude cena v plné „palbě“ točit kolem 15-20 tisíc korun. Krytí v IP normě bude slabé, co se týče odolnosti proti prachu a vodě. Je však ještě ve hvězdách, zda se projekt ujme.