Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze LG V10 – Ex-vlajková loď, která neřekla své poslední slovo

LG V10 cover

Na přídi flotily smartphonů od LG je momentálně model G5. Jeho předchůdce není ze série G. Jedná se o model V10. Ten je unikátní jednou drobnou, na první pohled možná nepostřehnutelnou věcí. Má dva displeje. Ne, nečekejte druhý zobrazovač na zádech zařízení. Druhý displej u V10 se nachází nad tím hlavním a plní několik zajímavých rolí. Na to, jaké role to jsou, ale i jak se nám telefon líbil se podíváme v této recenzi.

LG V10_title

Jedna z nejzajímavějších vychytávek modelu V10 je druhý displej

Sklo? Na to se tu nehraje, V10 je telefon do nepohody

LG V10 je pořádný kus telefonu. Vždyť displej má 5,7 palce. V ruce působí ještě větší právě proto, že nad hlavním displejem je ještě druhý. Ten není po celé šířce, končí zhruba ve dvou třetinách a zbývající prostor zabírají dva přední fotoaparáty. Ano, slyšíte správně, jsou dva, ale o tom později. Samotné zařízení má rozměry 159,6 x 79,3 x 8,6 mm. V ruce sedí naprosto skvěle, i přes svoji velikost. Je to, kromě jiného, díky povrchu zadního krytu. Ten je sundavací, což se v této třídě skoro nevidí. Kryt je z plastu a pokrývá ho silikon. To, spolu s texturou povrchu, dává neuvěřitelnou jistotu při držení telefonu. Telefon je velký a při představě, že by měl hladká kovová záda, bych zřejmě trpěl nepřetržitým strachem, že mi vypadne. Záda plastová, ale boky jsou z oceli. Telefon má díky tomu parádní pevnost, nikde nic nevrže a neohýbá se.

Zadní kamera je na ose telefonu a pod ní najdeme tři tlačítka. Díky tomu, že jsou umístěna na zádech, jsou boky úplně čisté. Tlačítka mají u LG tradiční pořadí, odshora Volume +, Power tlačítko, Volume -. Na vypínacím tlačítku je také umístěný senzor otisků prstů. Ten nezabírá při vypnutém displeji ihned, musíte nejdřív zařízení probudit a až po té odemknout. Upřímně, senzor je jednou z největších slabin telefonu. Před aktualizací na Android 6 to bylo ještě horší, po ní se to zlepšilo, ale stále to není žádná sláva. Telefon se sice nakonec odemkne, ale trvá to a nejde to většinou napoprvé. Ve finále tento způsob odemykání zrušíte a spokojíte se se vzorem, PINem, nebo pouhým potažením po displeji. S tím souvisí i možnost probuzení telefonu dvojitým klepnutím, to oceníte, právě když bude telefon ležet na stole, takže nebudete moci zmáčknout tlačítko. S uspáním je to bohužel slabší, ale k tomu se ještě dostaneme.

Kolik dokážeš na obrázku najít displejů?

Fotka LG V10 by mohla být v dětských časopisech s titulkem této kapitoly. Jak už píšu v úvodu, V10 nemá jen jeden displej. Má hned dva, ale ne stejné. Jeden, ten hlavní, má 5,7 palce a nádherné 2K rozlišení, tedy 2560 x 1440 palců. Je to IPS panel a je zkrátka parádní. Podání barev je naprosto přirozené, pozorovací úhly tradičně skvělé, díky použité technologii IPS. Velikost je možná pro někoho už přehnaná, ale dospělý muž s normálně velkou rukou si za chvíli zvykne.  Displej sice kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 4, ale jak si možná na našich fotkách všimnete, ani to ho 100% neochrání před škrábanci. Druhý displej je sice maličký, má jenom 2,1 palce a rozlišení 1040 x 160, ale je vysoko nad hlavní displejem, takže pokud na něj budete chtít dosáhnout, musíte buďto druhou rukou a nebo budete po telefonu šplhat.

Druhý displej plní funkci takového pomocníka. Nabízí několik různých konfigurací, počínaje vámi zvoleným nápisem, přes zástupce aplikací a kontaktů, ovládání hudby a dalších. Navíc se veškeré příchozí notifikace zobrazují na něm, což oceníte především při hraní. Při zhasnutém telefonu zůstává druhý displej rozsvícený a ukazuje čas, také můžete opět ovládat hudbu, případně přepínat WiFi nebo zapnout svítilnu. Nápad je to skvělý a přestože si možná říkáte, že byste to nevyužili, za chvíli vám to připadá přirozené a ani nepřemýšlíte o tom, že druhý displej používáte, prostě to děláte. Když jsem výše psal, že se zhasínáním displeje je to horší, myslel jsem situaci, kdy vám telefon leží na stole, přijde email, vy si ho přečtete a teď musíte zvednou telefon, abyste ho mohli zhasnout. Jednou z ikon mezi zástupci aplikací na druhém displeji je pořízení snímku obrazovky, bohužel, nedá se tam dát ikona na vypnutí displeje. To je asi moje největší výtka k tomuto jinak skvělému nápadu.

Vnitřnosti jsou slušné i na rok 2016

V nadpisu recenze píšu, že V10 je vlajková loď, která ještě neřekla své poslední slovo. To potvrzují i vnitřnosti telefonu. Procesor Qualcomm Snapdragon 808, grafický akcelerátor Adreno 418 a 4 GB RAM paměti? To přece není špatná sestava ani na letošní rok, kterému po stránce výkonu kralují telefony G5 z vlastní stáje a od konkurence například Samsung Galaxy S7 a jejich Snapdragon 820.  To, že je tahle konfigurace dostatečná, poznáte, kromě hraní opravdu jakékoliv hry, především na tom, že absolutně nemusíte řešit, kolik máte najednou spuštěných aplikací. Nemusíte každých 10 minut aplikace pozavírat a telefon stejně jede plynule, jako když jste ho čerstvě koupený vyndali z krabice.

Data uložíte do vnitřní paměti telefonu, která má buďto 32, nebo 64 GB. To je samo o sobě dost, komu to však nestačí, může si kapacitu rozšířit až o 200 GB pomocí microSD karty. Vtipné je, že slot na ní je v podstatě nad slotem na nanoSIM kartu a já si ho všiml až po pár dnech testu. Takže pokud telefon máte, ujistěte se, že máte maximum úložného prostoru a nic jste nepřehlédli.

Displeje máme spočítané, kolik je tu ale foťáků?

Gratuluji, spočítali jsme společně displeje. Teď ale musíme spočítat ještě kamery, které jsou na VéDesítce osazené. Jedna vzadu, druhá vpředu, ale moment, vpředu jsou vlastně dvě. Ano, LG V10 má celkem tři kamery a já záhy vysvětlím proč. Nejdřív si ale řekněme něco o té zadní, která si také zaslouží vaši pozornost. Jedná se o 16 MPx fotoaparát se světelností f/1.8 a laserovým ostřením. Také je tu optická stabilizace obrazu a LED blesk. Foťák dokáže fotit opravdu hezké fotky, barevně vyvážené a díky stabilizaci většinou ostré.

Co se natáčení videa týče, i zde najdeme tolik populární 4K rozlišení, které skoro všechny vlajkové lodě umí točit, ale málokterá na něj má dostatečný displej, snad jedině Xperia Z5 Premium, o které jsme psali nedávno. Ale dobrá, je tu tedy možnost natáčet ve 4K s rychlostí 30fps. Zda to má reálné využití je druhá věc. Dále můžete točit ve FullHD (30fps) a 720p (120fps). Jelikož využití FullHD je mnohem širší, tak jsme zkušební video točili právě v tomto rozlišení. Je vidět, že při rychlejším pohybu telefonu má problémy s ostřením, pokud však bude telefon na místě, dokáže i na pohybující předmět ostřit docela slušně.

Ukázka videa ve FullHD rozlišení:

Ukázka funkce time-lapse:

Z druhé strany telefonu, tedy zepředu, máme fotoaparáty dva. Jsou umístěné vlevo od druhého displeje. Jedna z nich je standardní přední kamera s rozlišením 5 MPx a záběrem 80°. Tady se neděje nic zajímavého, fotí slušně, ale stejně jako konkurence. Pokud ale v aplikaci fotoaparátu přepnete na druhou kameru, která má rozlišení také 5 MPx, stane se kouzlo. Obraz se roztáhne až do záběru 120° a vy tak můžete fotit selfíčka s více lidmi najednou. Jasně, není to něco, z čeho se posadíte na zadek, ale je to zajímavá vychytávka a LG za to chválím.

To máme obraz, kamery, a co ještě? No jasně, zvuk!

LG V10 je telefon plným zajímavých vychytávek. Nezapomnělo se ani na milovníky hudby. Můžete sice poslouchat přes hlasitý reproduktor, ale ten je spíše průměrný, i když hlasitost nemá špatnou. Kdo si chce nahrávky ale opravdu vychutnat, sáhne po sluchátkách. A ne ledajakých sluchátkách. S VéDesítkou totiž dostanete sluchátka vyladěná od AKG, což je firma, která vyrábí sluchátka řadící se mezi nadprůměrné kousky. Kromě toho je tu i 32bitový digital-analog převodník, který zapnete v liště rychlých přepínačů tlačítkem pojmenovaným Hi-Fi. Jelikož žere více energie, po odpojení sluchátek se sám vypne.

A jak tedy tahle slibná kombinace funguje? Vůbec ne zle. Kvalita podání zvuku je velmi slušná, jsou zde dokonce nějaké basy, což u sluchátek této konstrukce není příliš obvyklé. Největší problém sluchátek jsou silikonové nástavce. V balení totiž nejsou náhradní a ty jedny nebudou sedět v uchu každému. Mně třeba neseděly, takže jsem sluchátka nemohl používat a byla to škoda. Přitom je to taková blbost, na kterou LG mělo myslet.

Co výdrž? Podrazí VéDesítce nohy?

LG V10 je opravdu velký telefon, má 5,7 palcový displej, k tomu druhý malý a pořádný výkon, takže se dá čekat, že bude hodně náročný na spotřebu energie. V reálu to není vůbec špatné. Baterie má kapacitu 3000 mAh, což není málo, ale žádný rekordman to taky není. Bez problému vydrží i opravdu náročnému uživateli celý den a ještě má šťávu na to jít si večer sednout s přáteli a dát pár fotek na Instagram. Širokých 120°, jak jinak. Druhý den už bude mít náročný uživatel problém, pokud telefon přes noc nedobije. Ti méně nároční přečkají ještě většinu druhého dne, ale na večer už jim také nezbude šťáva. Celkově mě výdrž překvapila, u takhle velkého telefonu bych čekal večer první den otravnou hlášku o slabé baterii. Takže opět, chválím.

Jak je to s tím posledním slovem?

Jak to tedy myslím s tím posledním slovem, které LG V10 ještě údajně neřeklo? Jednoduše, přestože se k nám model G5 ještě na test nedostal, podle zpráv těch, co už si měli možnost ho vyzkoušet, to s ním není vůbec tak slavné, jak by se na první pohled mohlo zdá. Někdo mluví o špatné kvalitě zpracování, a tak dále. Celý koncept je bez pochyby kontroverzní. Proto si myslím, že by V10 mohla vážně oslabit prodeje nejnovější vlajkové lodi LG. Stane se to však až ve chvíli, kdy klesne cena. Průměrná cena za V10 je totiž stále nad 15 tisíci. Po příchodu G5 na český trh cena spadne a pak se bude jednat o jeden z nejzajímavějších top telefonů, co se poměru cena/výkon týče.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

5 Comments

  1. Když chcete telefon zamknout nemusíte ho zdvíhat,stačí dvakrát poklepat na displej a je zhasnuto

    1. Ne tak docela, tohle opravdu funguje, ale pouze na zamykací obrazovce, alespoň podle mojí zkušenosti

  2. S tou čtečkou otisku nesouhlasim. Je pravda že před aktualizací ta čtečka byla horší ale po aktualizaci na 6ku Android je čtečka super rychlá a 100% úspešná.

    1. Tak to vypadá, že je to kus od kusu, protože co vím i od jiných lidí, co V10 testovali, tak měli podobný problém, jako já.

  3. Zajímalo by mě, zda se ten druhý displej dá opravdu využít. Podle mě je to až moc velký telefon, který bych v kapse asi nesnesl. Podle mě se to opět uchyluje k telefonům s nižší úhlopříčkou. Jaký je váš názor na danou problematiku?

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony