Ze světa IT

Řeknu vám, proč nemáte investovat do Etherea

ethereum
Foto: pixabay.com, Tag: Ethereum

Nikdy by mě nenapadlo, že se pár písmenek a číslic bude vydávat za investiční nebo komoditní asset. Nikdy by mě nenapadlo, že tady budou kryptoměny s poměrně velkou finanční kapitalizací. Nikdy by mě nenapadlo, že si strýček z Hongkongu pošle milion korun bez toho, aby o tom věděla banka.

To vše jde díky Bitcoinu nebo jiným alternativním coinům. Pak přišlo Ethereum – projekt, který posunul hranice na polo-decentralizované burzy a chytré kontrakty.

Co je Ethereum?

Autorem platformy a kryptoměny Ethereum je rus Vitalik Buterin (Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin je rusko-kanadský programátor a spisovatel, který je nejlépe známý jako jeden ze spoluzakladatelů společnosti Ethereum. Buterin se zapojil do kryptoměny na počátku svého vzniku, spoluzaložil Bitcoin Magazine v roce 2011. V roce 2014 spustil Buterin Ethereum).

Platformu spustili s Gavinem Woodem, který koncept formalizoval na začátku roku 2014 v takzvaném Yellow Paperu.

Ethereum není úplně kryptoměna, jako je třeba bitcoin a jeho deriváty. Ethereum je v první řadě decentralizovaná platforma, která je částečně decentralizovaný virtuální počítač – EVM (Ethereum Virtual Machine), který běží na několika tisících zařízeních, tzv. nodech (uzlech). K transakcím se zde používá token se zkratkou ETH pod kterou jej najdete na světových burzách a směnárnách.

Řeknu vám, proč nemáte investovat do Etherea
Řeknu vám, proč nemáte investovat do Etherea

Tvůrcům kryptoměny Ethereum šlo zejména o vytvoření sdílené výpočetní platformy, která umožňuje využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací. Platforma Ethereum proto slouží ke zdokonalení chytrých kontraktů a k jejich uvedení do praxe, kde by mohly nahradit a decentralizovat všechny klasické smlouvy a dohody.

Chytrý kontrakt je jakýkoliv protokol nebo software, který zajišťuje, ověřuje anebo vynucuje vyjednání nebo provedení kontraktu (smlouvy). Na rozdíl od standardní smlouvy, kde dodržení závazku vynucuje zákon, chytré kontrakty závazky vynucují pomocí kryptografického kódu. Fungování této sítě tedy není jako u Bitcoinu omezeno pouze na transakci měny, ale je v ní možné psát své vlastní programy, tj. chytré kontrakty, které provádějí přesně to, co jejich tvůrce nastaví.

Kontrakty tak klientům pomohou transparentním a nekonfliktním procesem vyměnit peníze, majetek, akcie nebo cokoliv jiného bez zásahů třetích stran (právníků, notářů).

Velký problém Etherů (ETH)?

Problém je konečný počet etherů. Není totiž omezený, ovšem je omezena jejich emitace na 18 000 000 ETH ročně. Obrazně řečeno, jde tedy o stejný finanční segment, jako jsou dnešní moderní národní banky. Mohou se tisknout nové a nové mince nebo peníze. Tím pádem se jedná o inflační peníze nebo tokeny. Bitcoin proti inflaci bojuje, ale ETH se stává inflačním díky své emitaci.

Je to jako peníze, pokud tedy nebudeme brát v úvahu chytré kontrakty, které na etheru běží – nejedná se tedy o omezenou nabídku, jako například u Bitconů nebo Cardana. Tam přesně víme, že BTC bude 21 000 000 a ADA 45 000 000 000. To vidím jako velký problém do budoucna. Ethereum je chytrá fiat měna.

Hard fork a zcizení Etherea

Rok po spuštění sítě Ethereum již cena kryptoměny vzrostla na 20 amerických dolarů za jeden ether, ale na pořádku dne byl velký propad. Souvisel s kryptoměnovým systémem DAO (z anglického decentralized autonomous organization). Ten vznikl v květnu 2016 a byl v podstatě naprosto transparentní a flexibilní decentralizovaný fond rizikového kapitálu, jehož účel bylo financování všech budoucích decentralizovaných aplikací.

V období května až června 2016 narostla hodnota DAO v přepočtu na více než 150 milionů amerických dolarů v etheru, tj. 14 % v té době vydaných etherů. Systém byl postaven na koncepci blockchainu Ethereum a jeho tokeny mohl získat každý výměnou za ethery. Tím také získal přístup na DAPPS (tzv. decentralizované aplikace). Systém DAO ale umožňoval i opačnou funkci. Pokud klientovi aplikace DAPPS nevyhovovaly, mohl znovu získat funkcí „split“ zpět své ethery. Tato funkce také každému umožňovala tvorbu vlastní „child DAO“ (dceřiné DAO).

Aby byl zajištěný hladký průběh transakcí, znovu získané ethery bylo možné utratit až 28 dní od oddělení se od systému DAO. V samotném systému DAO se však nachází chyba. 18. června 2016, tj. po zhruba měsíci od vzniku DAO, využili hackeři chyby v systému a odčerpali pomocí funkce „split“ třetinu z celkového fondu DAO, tedy cca 50 milionů amerických dolarů (v přepočtu 3,7 milionů tokenů). Utratit odčerpané peníze mohli však až po uplynutí 28 dní.

Chyba byla na straně DAO, nikoliv Etherea, ale i přesto vedla ke ztrátě důvéry. Hodnota etheru klesla z 20 amerických dolarů za token na cca 12 dolarů. Jako reakci Nadace Ethereum Foundation z možných řešení zvolila „hard fork“, nenávratné rozdělení sítě, které vstoupilo do platnosti 23. června 2016. Od bloku 1920 000 se vydal blockchain novou cestou a každý, kdo tyto změny akceptoval, se touto cestou vydá také. Ostatním byl přístup k dalším aktualizacím odepřen.

Protože „hard forku“ vyjádřila podporu většina investorů a významných hráčů, zachoval si název Ethereum (ETH), zatímco kryptoměna menší část komunity, která nesouhlasila s radikálním řešením a odmítla přejít na nový systém, tj. zůstala u starého blockchainu, se přejmenovala na Ethereum Classic (ETC).

Zásah do podstaty blockchainu Etherea představoval pouze zavedení chytrého kontrakt, jehož jedinou funkcí bylo umožnit obětem získat své peníze zpět. Tento krok však narušil ideu spravedlivého a transparentního systému, který se nebude měnit a zůstane stejný na věky, a naznačoval i další možné budoucí změny. Ty se ostatně odehrály hned 16. října 2017, kdy proběhl další „hard fork“ Etherea na řešení s názvem Byzantium. Další „hard fork“ s názve Constantinopole má následovat v roce 2018.

Z hlediska kapitalizace představuje Ethereum druhou největší kryptoměnu současnosti (Etherum Classic je osmnáctou největší). Tržní kapitalizace ETH činila 18. června roku 2018 49 789 840 777 amerických dolarů při ceně 497,15 amerických dolarů za jeden ether. Tokenů bylo v té době v oběhu 100 150 943. Tržní kapitalizace Bitcoinu dosahuje naproti tomu 110 752 419 254 amerických dolarů.

Dnes tedy existují dvě Ethereové sítě, které provádění transakce a chytré kontrakty. Jejich cena je však velmi odlišná. Kdo však držel měnu ether v době před rozdělením, měl nárok na stejný objem jednotek v obou kryptoměnách.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ethereum

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT