Začínáme dlouhý test poměrně unikátního telefonu. Je to Blackberry, ale běží na něm Android. Ti znalejší už vědí, že mluvím o Blackberry Priv. Telefon je unikátní ještě v jedné věci. Je to jeho konstrukce. Blackberry Priv je totiž slider. Vrchní část, na které je především displej, se dá vysunout nahoru a objeví se tak plnohodnotná QWERTY klávesnice. Že to zní parádně? Tak se podívejte na moje první poznatky po 24 hodinách měsíčního testu.
Balení
Blackberry Priv dostanete v relativně veliké krabičce. Je celá černá a přední straně vévodí nápis Priv. Pod ním jsou dvě slova, která mají telefon charakterizovat. „Privilege“ a „Privacy“, tedy česky privilegium a soukromí. Po otevření ihned vidíte telefon. I po testu takových telefonů, jako je Lenovo PHAB Plus, jsem byl velikostí Privu překvapený. Kromě klasické sbírky čtení najdeme v balení ještě sponku na otevření šuplíčků SIM karty a microSD karty, nabíjecí kabel s microUSB, nabíjecí adaptér s podporou Quick Charge 2.0 a docela hezká sluchátka. Vše, stejně jako telefon, je v černé barvě. U sluchátek můžete vyměnit silikonové nástavce, aby lépe seděly v uších.
Konstrukce telefonu má své mouchy
Když jsem telefon poprvé vzal do ruky, kromě jeho velikosti mě překvapila kvalita zpracování. Vysouvací mechanismus jezdí jistě a nebojím se toho, že by se po čase opotřeboval. Šasi telefonu je kovové, stejně jako kolejnice vysouvání. První problém ale nastává, jakmile telefon v ruce převrátíte. Ano, záda mají krásnou soft-touch úpravu a karbonový vzor. Jenže onen soft-touch se projevuje špatným způsobem, střed zad se dá snadno promáčknout, což se u telefonu s cenou leckde přesahující 20 tisíc korun těžko odpouští.
Úžasný 2K displej
Chcete pořádný displej, který je zahnutý po stranách, ale nelíbí se vám Samsung? Koukněte na Priv. Přesně tak, stejně jako S6 a S7 Edge, i Priv má zaoblený displej a dokonce plní podobné funkce. Z boku se dá vytáhnout roletka s různými aplikacemi jako kalendář, atd. Displej má rozlišení 2K, tedy 2560 x 1440 a je jedním slovem úžasný! Opravdu je radost na něj pohledět.
Výkon kulhá, dost…
Podívejme se nejdřív na konfiguraci, Snapdragon 808 a 3 GB RAM. Skvělé, že? Jenže skvělé je to jen na papíru. Hned od začátku se telefon občas zasekne a při spuštění onoho legendárního HUBu, která má být onou přidanou hodnotou v Androidu od Blackberry, je to nejhorší. Zkrátka nelze jednoduše vzít něco, co funguje v jednom systému a prsknout to do jiného. Bohužel.
Klávesnice „made by Blackberry“?
Klávesnice a Blackberry byla svého času téměř synonyma. Sám mám Blackberry Q10, jehož klávesnici miluji jako málo co. Proto jsem byl nedočkavý, až vyzkouším tu na Privu. První dojem? Lehké zklamání. Klávesnice má nízký zdvih kláves a stisk je celkem tuhý. Jistě, je to dáno tím, že spodní část zařízení je velice tenká, takže pro delší chod kláves tu není místo, ale to je jen slabá omluva. Po pár hodinách psaní se na klávesnici ale dá zvyknout a věřím, že s každým dalším dnem budu v psaní jistější a jistější. Abych jenom nekritizoval, dotyková vrstva na klávesnici je skvělá věc. Scrollování přes hardwarovou klávesnici, kdy si prstem nezakrývám displej, je výborné při čtení delších textů. Při psaní pak stačí dvakrát poklepat a posouváním prstu po klávesnici hýbu kurzorem v textu.
Baterie, to je Achillova pata Privu
Priv asi není dokonalý (i když bychom to za tu cenu skoro čekali), ale má spoustu skvělých vlastností. Bohužel mezi ně nepatří baterie. Ráno jsem telefon sundal z nabíječky s tím, že si ještě v posteli přečtu zprávy, prohlédnu sociální sítě a tak dále. K mému velkému překvapení se čísla stavu baterie měnila před mýma očima. Konečné skóre je 25 % baterie za hodinu používání. A to bolí, hodně bolí. Co naplat, že baterie má kapacitu 3410 mAh, když se vybíjí takhle rychle. Snad se to s časem nějak ustálí.
Testujeme měsíc, tak se ptejte!
Blackberry Priv budeme testovat měsíc, takže nám buď do komentářů pod článkem, nebo na redakce[zavináč]freebit.cz posílejte všechny dotazy, které vás na telefon napadnou a my na ně pak odpovíme v konečné recenzi.