Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Asus ZenFone – dokonalý, až na odfláknutá záda

Asus Zenfone Cover

Portfolio společnosti Asus, co se zařízení, která jsou schopna telefonovat týče, vyplňují dvě řady. Jedna se jmenuje Fonepad a jedná se vlastně o tablety, které dokážou obsluhovat telefonní funkce, o těch dnes mluvit nebudeme. Ta druhá se jmenuje ZenFone a má mnoho zástupců. Zmínit můžu například ZenFone 5, nebo ZenFone Selfie, o kterém jsme psali. Nás ale bude zajímat model ZenFone 2 a konkrétně jeho nejvýkonnější verze ZE551ML. Tu jsem několik týdnů důkladně testoval a musím hned z kraje přiznat, že telefon mě uchvátil. Ale i tak se najde nějaké to ale, jaké? Čtěte dál a uvidíte.

Asus Zenfone Title

Krásný telefon s jedním ale

ZenFone 2 je už na pohled příjemný telefon. Přední strana je navržená jednoduše, ale elegantně. Dominuje jí velký 5,5 palcový displej, o kterém ještě budeme mluvit. Pod ním jsou tři senzorová tlačítka, žádné mechanické. Ty jsou odleva řazena Zpět, Domů a poslední je tlačítko pro vyvolání posledních puštěných aplikací. Jestliže jako já často měníte telefony, nebo jste si prostě zvykli na opačné pořadí, bude chvíli trvat, než přestanete hledat Zpět na pravé straně. Ideální by bylo, kdyby se všichni výrobci drželi jednoho standardu a telefony pak nebyly každý pes jiná ves. Pod tlačítky je jeden z jednotících designových prvků řady ZenFone, proužek se soustřednými kruhy. Vypadá to velice dobře a najdeme to na telefonu ještě jednou.

Druhé místo, kde soustředné kruhy jsou, je na zádech telefonu. Konkrétně se jedná o tlačítko pro ovládání hlasitosti. To se nezvykle nachází pod čočkou fotoaparátu. Podobné řešení má třeba LG G4. V prvním momentu jsem si říkal, že je to samoúčelná zbytečnost, ale po chvíli používání musím uznat, že umístění tlačítka opravdu odpovídá pozici ukazováčku při normálním držení telefonu, takže jde o velice efektivní vylepšení. Kromě tohoto tlačítka je na zádech zařízení ještě čočka fotoparátu, duální LED blesk a hlasitý reproduktor.

Když mluvím o zádech telefonu, dostávám se k největšímu ale celého ZenFonu. Krásně vyrobený telefon s tímto výkonem a výbavou by dle mého neměl mít plastová záda. Pokud už je má, neměly by se při stisku prohnout ani o píď. Právě při silnějším stisku telefonu se mi několikrát stalo, že se pohnula SIM karta a odpojila se o telefonu. Musel jsme záda sundat a SIM kartu znovu správně usadit. Je to zbytečná vráska na jinak skvěle vyrobeném zařízení.

Při otevření produktové stránky ZenFonu 2 se Asus hned zkraje chlubí tloušťkou 3,9 mm. To je dáno tím, že záda nejsou rovná, ale od středu ke stranám se svažují. Díky tomu se telefon skvěle drží v ruce. Zbývá popsat hrany telefonu. To nedá příliš práce, jelikož díky umístění ovládání hlasitosti na záda, jsou boky telefonu hladké. Tlačítko napájení je na horní straně spolu s konektorem na sluchátka. Dolní strana slouží výhradně pro konektor microUSB, určený k napájení a přenosu dat. Bohužel zde není nejnovější verze konektoru USB typu C, ani bezdrátové nabíjení.

Navrch huj a uvnitř fuj? Rozhodně ne u ZenFonu

Pozornější si jistě v galerii všimli loga Intel Inside, které je nad hlasitým reproduktorem. Uvnitř je opravdu procesor od Intelu. Je to Atom Z3580, taktovaný na 2,3 GHz. Tenhle čtyřjádrový procesor dodává telefonu dost výkonu na všechnu práci a nejnovější hry. Jenže ne každý ZenFone 2 ZE551ML ho má v sobě. Existuje varianta s Atomem Z3560, který je taktovaný jenom na 1,8 GHz. Já měl na test silnější variantu. Ta měla v sobě i 4 GB operační paměti. Opět je zde slabší varianta, která má o 2 GB méně.

Při čtení propozic o tomhle ZenFonu jsem si říkal, že 4 GB operační paměti už jsou přehnané. Vždyť jsem nepozoroval výrazný nedostatek u 2 GB telefonů, natož pak u modelů se 3 GB. Nakonec se ukázalo, že to smysl má. U jiných zařízení, které mají právě 2, nebo 3 GB jsem musel párkrát za den hromadně zavřít aplikace a jelo se vesele dál. Také se přece jen občas systém lehce zadrhnul. To se tady zkrátka nestane. Telefon má tolik paměti, že bych si ji od něj občas i rád vypůjčil, abych nezapomínal na svoje úkoly. Takže ano, 4 GB operační paměť je věc, která má reálný užitek a ne jenom hezky vypadající údaj na propagačních materiálech.

ZenFone, jak jsme viděli u procesoru a operační paměti, je telefon mnoha tváří. Tím chci říct, že existuje ve větším množství konfigurací, než bývá u telefonů běžné. Nejinak tomu je i u velikosti vnitřního úložiště. Na výběr je mezi kapacitami 16/32/64 GB. Oficiální informace mluví ještě o 128 GB verzi, ta se u nás ale neprodává. Komu nestačí základní kapacita telefonu, použije microSD kartu, aby ji rozšířil. Budou fungovat ty, s kapacitou do 128 GB. Karta se vkládá do telefonu pod zadní kryt, stejně jako SIM karty. Ty ZenFone zvládne obsluhovat dvě. První umí datové přenosy na sítích 2G/3G/4G, ta druhá zvládne pouze hovory a SMS zprávy.

Displej a kamery

Jak se píše v začátku recenze, ZenFone 2 má 5,5 palcový displej. Ten má FullHD rozlišení a technologie IPS je už dnes standardem. Je zakrytý odolných sklem Corning Gorilla Glass 3. Displej má, díky použité technologii, dobré pozorovací úhly a hezké podání barev. Nad ním najdeme, kromě klasické sestavy senzorů jako Proximity Senzor, nebo Senzor okolního světla, přední kameru s rozlišením 5 MPx. Ta má široký úhel záběru až 85°, takže se na selfie vejde mnohem víc lidí.

13 MPx fotoaparát a pod ním tlačítka ovládání hlasitosti

13 MPx fotoaparát a pod ním tlačítka ovládání hlasitosti

Zadní kamera má rozlišení 13 MPx s technologií PixelMaster a světelnost f/2,0. Díky téhle technologii dokáže fotit velice rychle po spuštění aplikace. Je tu režim Nízké osvětlení, který využívá slučování pixelů a díky tomu jsou fotky jasnější. Režim Super Resolution zase vyfotí 4 snímky najednou a ty potom složí do jednoho. Díky tomu vznikne fotografie s teoretickým rozlišením až 52 MPx a vysokými detaily. Duální LED blesk používá k focení ideální kombinaci žlutého a bílého světla, aby byly věrnější barvy na fotce.

Hromada příslušenství

Asus pro řadu ZenFone 2 navrhnul i řadu příslušenství. Dva externí blesky se jmenují Zenflash a Lolliflash. Zenflash je xenonový blesk, který se přichytává na záda telefonu a má být až 100x jasnější, než běžné LED blesky. Druhý Lolliflash potom přijde do sluchátkového konektoru a díky tomu je otočný. Je to dvojdiodový blesk a prodává se v několika barevných verzích. Dalším kusem příslušenství je battery pack jménem ZenPower. Ten má kapacitu 10050 mAh a velikost platební karty. Má výstup 2,4 A a váží jenom 215 gramů.

Tím se ještě dostávám ke kapacitě baterie samotného ZenFonu 2. Ta má hodnotu 3000 mAh a díky tomu jsem neměl problém s telefonem vydržet dva dny na jedno nabití. Jelikož jsem na energii telefonu velice náročný, tak k večeru druhého dne jsem už musel většinou dobíjet. Stačilo ale kontrolovat Twitter a Instagram jenom jednou za půl hodiny a dva dny to byly celé a bez problému. Běžný uživatel tak vydrží klidně i dva a půl dne. Pokud se jedná o nejvyšší výkonovou variantu ZenFonu, tak je v balení i velice výkonná nabíječka. Technologie Asus BoostMaster a 18W  nabíječka nabije 60 % kapacity baterie za méně než 40 minut.

Posledním kusem příslušenství, navrženým pro ZenFone 2 je flipové pouzdro View Flip Cover Deluxe. Já ho při testu měl a ze začátku jsem byl velice skeptický. Říkal jsem si, že nejsem cílovou skupinou takového pouzdra, a že mě bude jenom otravovat. Nakonec jsem si ho velice oblíbil. Pouzdro se k telefonu přidělává tak, že se sundá zadní kryt a místo něho se nacvakne samotné pouzdro. To je vyrobené z polyuretanu, ale má velice pěknou povrchovou úpravu a působí luxusním dojmem. V horní polovině předního dílu je kulaté okénko. V tom se může při zavřeném krytu zobrazovat až 7 přizpůsobených aplikací. Kromě toho, skrz něj lze přijmout příchozí hovor a telefonovat se zavřeným krytem, nahoře je díra na reproduktor.

ZenFone 2 ZE551ML je výborně vyrobený (až na ty plastová záda) telefon, který s cenou kolem 9 tisíc korun drtí svojí konkurenci. Pořádný výkon, slušný displej a foťák a široká nabídka příslušenství je obrovský argument pro koupi tohoto zařízení. Za sebe můžu říct, že je to zřejmě nejlepší telefon, který jsem za dlouhou dobu měl možnost vyzkoušet.

Máte ZenFone 2 a souhlasíte s výsledkem našeho testu? Nebo vám naopak některé věci na něm vadí? Napište nám to do komentářů buď tady, nebo na naší Facebookové stránce a článek sdílejte.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Recenze dobrá , telefon vlastním asi jedem měsíc a jsem s ním nadmíru spokojen – byla to výměna za NEXUS 4.S čím ale nemohu souhlasit je zmínka o možnosti pohybu sim karty – podle mě je to blbost , simka je osazena v unašeči kde se snad nemůže hnout, zminovaný kryt je bomba – úžasné a pohoidlné ovládání telefonu

    1. Doopravdy se zřejmě jednalo o chybu testovaného kusu, jelikož jsem to neslyšel od nikoho jiného.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony