Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Blackberry Priv – je tohle záchrana pro Blackberry?

blackberry priv title

Původně Research in Motion, dnes už jenom Blackberry, je jeden z nejstarších a nejúctyhodnějších výrobců mobilních telefonů na světě. Zaslouží si náš obdiv za to, jak dlouho se udržel na trhu a jak dlouho dominoval především korporátní scéně smartphonů. Vezměte si seriály a filmy z prostředí americké vrcholné politiky, nebo tajných služeb, které běžely před 10 lety. Každý tam měl Blackberry, protože se vědělo, že není bezpečnější telefon.

Doba se změnila, už to nejsou velké firmy a vládní agentury, kdo dává výrobcům telefonů nejvíce vydělat. Jsou to běžní uživatelé a pro ty je evidentně hlavní prioritou něco jiného, než neprůstřelná bezpečnost. Zajímá je velký, kvalitní displej, pořádná kamera a aplikace. Co se tohoto týče, Blackberry v posledních letech zaostává. Vše se mělo změnit s modelem Blackberry Priv, který jako první Blackberry v historii má systém Android. Podrobili jsme ho důkladnému měsíčnímu testu. Je Priv tím, co Blackberry zachrání?

12788654_591356677693785_826623763_o

Vysunutý působí Priv jako neuvěřitelné pádlo

Kvalita zpracování? Na vrch huj a vzadu fuj

Blackberry Priv je, kromě systému, unikátní především konstrukcí. Vrací se k, před lety velice oblíbené, konstrukci slideru. Tedy telefonu, jeho vrchní část se dá vysunout nahoru a odhalí tak klávesnici skrytou pod ní. Za odvahu dáváme Blackberry 10 bodů. A za nápad vlastně taky. Chytře si tak Blackberry otevřelo možnost, použít svoji nejsilnější zbraň, hardwarovou klávesnici. Kdo někdy zkusil používat Blackberry ví, že psaní na jejich klávesnici je radost. Je to rychlé, je to přesné.

Zpátky ale ke konstrukci. Telefon má šířku 77,2 mm, je tlustý 9,4 mm a v zataženém stavu je vysoký 147 mm. Po vysunutí tohle číslo naroste na 184 mm a vy budete mít pocit, že máte v ruce plácačku na mouchy. Časem si ale zvyknete. Na zařízení s displejem 5,4 palce působí obrovským dojmem. Když mluvíme o displeji, ten má boční strany zaoblené podobně jako Samsung Galaxy S6 Edge.

Co znamená ono „na vrch huj a vzadu fuj“? Když telefon otočíte, vidíte záda, sice plastová ale v karbonové úpravě. Na rovinu říkám, že to vypadá skvěle a skvěle se to drží, mají jakousi soft-touch úpravu a díky tomu se telefon neklouže v ruce, ani když ho potřebujete vysunout. Ono fuj ale poznáte, jakmile, byť jen lehce, zmáčknete střed zad. Ten se znatelně, troufám si říct zhruba o 1 – 2 mm, prohne dovnitř. Občas to i zavrže a to je u telefonu v takové cenové kategorii naprosto nepřijatelné.

Co se ovládacích prvků týče, jsou tu jen tři, respektive čtyři. Jsou tu dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti na pravé straně telefonu. Mezi nimi je tlačítko, které uživatelé Blackberry dobře znají. To má různé funkce, podle toho, ve které části systému se nacházíte, ale můžeme mu říkat Mute tlačítko. Například při hovoru vypne váš mikrofon, dále umí najednou vypnout zvuk multimédií a podobně. Poslední je samozřejmě vypínací/uspávací tlačítko. To je nezvykle na levé straně přístroje. Mně osobně trvalo několik dní, než jsem si na to plně zvykl a přestal telefon tlumit vždy, když jsem ho chtěl uspat.

Samotná vysouvací konstrukce je kompletně vyrobená z kovu, takže se není třeba bát nějakého brzkého poškození. Ani za tu dobu, co je telefon na trhu, nebyl zaznamená nějaký výrazný hromadný problém s tímto systémem. Jsem rád, že si alespoň toto Blackberry pohlídalo, když už nezvládli ta záda.

Displej to je krasavec každým coulem

Couly neboli palce. Těch má Blackberry Priv hned 5,4. Displej má strany v poměru 16:9 a rozlišení 2560 x 1440. Hustota pixelů je tak 540 ppi. Jedním slovem je displej famózní. Jedná se o AMOLED panel, který má skvělé podání barev a výborné pozorovací úhly. Velikost 5,4 je tak akorát na hraně, přestože většina lidí palcem do protějšího horního rohu nedosáhne. Pod displejem nenajdete žádná fyzická tlačítka, Priv se ovládá přes ta virtuální na obrazovce. Spodní hrana je lehce vystouplá, abyste za ni mohli vysunout displej nahoru.

Nad displejem je reproduktor pro volání, 2 MPx kamera s pevným ostřením a světelností f2,8, senzor okolního osvětlení a proximity senzor. Nechybí tu notifikační dioda. Ta má několik barev, pro různé aplikace svítí jinak. V praxi je to skvělé, máte rychlý přehled, zda se notifikaci musíte věnovat hned, nebo to počká. Telefon je možné probudit dvojitým klepnutím a také umí reagovat na zvednutí ze stolu. Pokud se vám líbí funkce Always-ON na nových Galaxy telefonech, tady je také. Příchozí notifikace rozsvítí displej, ale jen černobíle.

Co se zahnutých stran displeje týče, osobně nejsem moc fanoušek. Tady mají tyto strany, tedy spíše pravá, v podstatě jen dvě funkce. Pokud máte telefon na nabíječce, ukazuje úroveň nabití. Při normální používání si můžete z pravého boku, tak jako u Galaxy S6/S7 Edge, vytáhnout panel. U Privu pak má čtyři různé funkce, rychlé volání, seznam notifikací, kalendář a úkoly. Je to hezké a někdo to nejspíš využije.

Výkon slušný, výdrž skvělá

V době vydání to byl superphone. Když Blackberry Priv přišel na trh, mohl specifikacemi bez problému konkurovat ostatním vlajkovým lodím. Dnes už tu máme výkonnější zařízení, ale Priv stále zůstává silákem. Blackberry zvolilo Snapdragon 808 a 3 GB RAM, což je kombinace, kterou by spousta dnes vydávaných smartphonů záviděla. O grafiku se stará procesor Adreno 418. Díky této kombinaci snadno přehrajete 4K video a zahrajete si všechny náročné hry, které jen najdete.

Výsledky benchmarku AnTuTu:

Abychom se nebavili jen o výkonu při hraní her, protože Priv není typické herní zařízení, řekněme si něco o optimalizaci prostředí. Jak už bylo řečeno, je tu Android, konkrétně 5,1 Lollipop. Ten je od Blackberry upravený a jsou do něj přidány některé funkce a aplikace. Buď pro větší bezpečnost, nebo „pohodlí“. Jednou z nich je Blackberry HUB. Kdo ho nezná, jde o aplikaci, která sdružuje „veškerou“ komunikaci a notifikace. Už dvakrát tu máme uvozovky a já vysvětlím proč. Na systému BB OS10 je HUB geniální věc. Opravdu do něj míří veškeré notifikace a komunikace, jsou perfektně roztříděny a dá se v nich krásně orientovat. Kámen úrazu je ale slovíčko „veškeré“.

U Privu to totiž veškerá komunikace není. Například se s HUBem neumí spojit Hangouts, mně se tam nepřipojil ani Whatsapp. Navíc při spuštění HUBu, v případě, že ho nenecháte běžet na pozadí, se telefon zamyslí, a to na docela dlouho. Zkrátka tohle splynutí Blackberry moc nezvládlo. Do HUBu se dostanete buď přes normální ikonu, nebo vytažením tlačítka Domů nahoru. Tak se vám ukážou tři ikony, HUB, hledání a Google hledání. Je už jenom na vás, kterou zvolíte.

Jak jsem psal v dojmech z Privu po 24 hodinách, že výdrž je Achillova pata, dnes už to vidím jinak. Ano, trvalo to zhruba 3 dny, než se telefon ustálil, ale po té už to byla jiná pohádka. K večeru, kolem 22. hodiny jsem měl ještě 30 % baterie. S takovou výdrží už může být spokojený skoro každý. Skromnější uživatelé se můžou dostat i na dva dny na jedno nabití. Nabít telefon z nuly trvá něco kolem dvou hodin. To ale nabíječkou, která je v balení, pokud si koupíte nějakou, která podporuje Quick Charge 2.0, máte telefon dobitý za hodinku. Proč není nabíječka v balení rovnou, to je otázka. Mnohem zajímavější je ovšem otázka, proč Blackberry Priv podporuje bezdrátové nabíjení jen ve Spojených státech. Tak to je alespoň podle produktové stránky Privu.

Data v Privu uložíte do 32 GB vnitřní paměti, nebo na microSD kartu s kapacitou až 2 TB. Slot na ní je na horní straně telefonu, stejně jako slot na nanoSIM kartu.

Klávesnice má být tahák, neutáhne však každého

Jak už jsem řekl, kdo někdy používal Blackberry, tak ví, jak pohodlné a rychle psaní na jejich klávesnici je. Jenomže toto je dvojsečná zbraň. Právě pokud jste někdy používali Blackberry, tak víte, že klávesy mají jistý a ideálně dlouhý chod. Díky tomu píšete i za chůze a přitom se můžete koukat před sebe. U Privu to však neplatí. Protože je spodní díl tenký, nemají klávesy kam putovat a chod je tak nepříjemně krátký. Ano, jistota zůstává, ale rychlost se snižuje a pohodlí tuplem.

Klávesnice na Privu má jednu naprosto unikátní funkci. Totiž naprosto unikátní tak docela ne, stejnou najdeme už na Blackberry Passport. Tuto funkci umožňuje kapacitní vrstva na klávesnici. Díky ní můžete scrollovat skrz webové stránky, váš feed na Instagramu, nebo Twitteru a nezakrývat si palcem displej. Jediné, kde tohle pořádně nefunguje, je aplikace Facebooku, kde je posouvání otočené a při pohybu po klávesnici dolů si vyvoláte nabídku speciálních znaků.

12822921_591356441027142_1347559451_o

Další využití kapacitní vrstvy na klávesnici je přesouvání kurzoru. Všichni to známe, píšeme delší email a najednou si všimneme překlepu o tři řádky výš. Trefit se doprostřed slova je občas nemožné. Na Privu dvakrát klepnete na klávesnici a jako na touchpadu si posunete kurzor, kam potřebujete. Stejně tak označíte snadno text, stačí držet jednou rukou Shift a druhou jet po klávesnici.

S touto funkcí souvisí i predikce textu, která je řešená, troufám si říct, geniálně. Při psaní na hardwarové klávesnici vám totiž systém nabízí tři nejpravděpodobnější slova a vy můžete kterékoliv z nich vybrat posunutím prstu nahoru směrem k němu. Psaní to urychluje neskutečně.

Podobná funkce je i na softwarové klávesnici. Tu využijete, pokud nebudete mít možnost psát obouručně. Nabízená slova se totiž ukazují nad jednotlivými písmeny a vy volíte obdobným šoupnutím směrem nahoru. Psaní je rychlé a pohodlné.

Pod klávesnicí je mřížka hlasitého reproduktoru, který nehraje vůbec špatně, navíc míří dopředu, což se vždy cení. Mnohem zajímavější, než hlasitý reproduktor, jsou ale přibalená sluchátka, která mají až překvapivě kvalitní podání zvuku, velice solidní basy a skvěle drží v uších. Navíc můžete vyměnit silikonové nástavce za větší, nebo menší, podle potřeby.

Blackberry přidalo pár vychytávek

Blackberry a bezpečnost jedno jest. Tak se to myslím píše ve slovníku cizích slov, když si Blackberry najdete. Pokud ne, mělo by. Priv má znamenat, kromě jiného, Privacy. Tedy soukromí. O bezpečnost se zde stará aplikace DTEK. Ta sleduje stav telefonu a poukáže na případné bezpečnostní mezery, jako třeba neobvyklé pravomoci některých aplikací. Co se zabezpečení přístupu do telefonu týče, máme standardní androidí možnosti: heslo, gesto, obrázek, PIN, nebo pouhé táhnutí po displeji. Privu zoufale chybí senzor otisků prstů.

Naprosto perfektní je funkce vyvolávání widgetů z ikonek aplikací. Pokud má některá aplikace na vaší hlavní obrazovce pod sebou tři tečky, stačí po ní vyjet prstem nahoru a zobrazí se její widget. Tohle je funkce, kterou bych si dovedl představit i v jiných launcherech. Další je již zmíněný vytahovací panel na boku telefonu.

Pokud rádi využíváte různé zkratky, tak si Priv zamilujete. Domovskou obrazovku jimi totiž můžete naplnit a jednotlivé zkratky budou plnit různé funkce. Od vytvoření nového emailu, sms, zprávy BBM, přes přidání události do kalendáře, zobrazení dnešního programu, až po rychlé volby volání. Také jednotlivým klávesám můžete přiřadit aplikace a při jejich podržení je Priv zapne.

Zadní kamera není ve stylu Blackberry, naštěstí

Jestli mělo HTC někdy pověst mizerných foťáků, tak Blackberry mělo být po jeho boku. Takové Blackberry Q10 fotí vyloženě mizerně. A to je telefon, který svého času stál 16 tisíc korun. Naštěstí Blackberry Priv takové není. Zadní kamera se chlubí jménem Schneider-Kreuznach a snímač má 18 MPx a šesti článkovou optiku. Autofokus je bleskový, má optickou stabilizaci obrazu a světelnost f2,2.

Blackberry se také zaměřilo na točení videa, zadní kamera zvládá rozlišení 4K při rychlosti 30 snímků za sekundu. Kdo chce 60 fps, musí točit na FullHD. Slowmotion chybí úplně. Ve tmě pomůžou dvě LED diody, každá v jiné barvě. Při dobrém světle jsou fotky ostré, mají věrné barvy a pořídíte je velice rychle. Skvělé je občas poradit telefonu, na které místo zaostřit, do určité míry tak vytvoříte snímky s ostrým předmětem vpředu a rozostřeným pozadím, což vypadá skvěle.

Ukázka fotek z Blackberry Priv:

Nebylo by to špatné, ale co ta cena?

Blackberry Priv má být nová cesta pro kanadského výrobce, něco, co by mu mělo pomoci postavit se na nohy. Takový scénář, i s přihlédnutím ke zmíněným nedostatkům, si dovedu představit, ale! Na trh šel telefon s cenou kolem 22 tisíc korun, což je hladina, ve které pohybuje iPhone a vlajkové lodi Samsungu. Teď ho seženete od 17500 korun, což je stále šílená částka. Rozhodně telefon s takovou cenou nebude záchrannou pro Blackberry.

Priv je relativně kvalitně (ta záda jsou velká skvrna na kráse) vyrobený telefon, se skvělým displejem a slušnou výdrží, kterému podráží nohy nesmyslná cena, za kterou si ho koupí zřejmě jenom fanoušci a Blackberry nadšenci.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

  1. 1r pouzivam BlackBerry Classic – alias Q20. Klavesnice super, predtim jsem mel soukromne Nokie E6, E71 a firemni dotukac HTC One SV a ted iPhone 5s. Na dotykaci se mi proste spatne pise (ted vidim ze to je dano nejspis velikosti displaye), pri chuzi, pri rizeni – zadavani navigace atd. Takze jsem preferoval HW klavesnici. V BB mam Snap, ale ne vse z Androidu jde na BB a pak ne vse regulerne funguje, nemluve o propojeni aplikaci. Ted jsem prestal jezdit firemnim autem, kde jsem mel neustale nabijecku a ejhle, 1r BB Classic Q20 zere baterku dost, casto jsem po Praze, neco ctu, hledam na webu. Ted napr 1,5h na Wifi a 25% fuc. To jsem doted nepocitoval. Takze zvazuji zkusit nadupany, novy, snad bezpecnoste trosku lepsi Android 6, ale chci tam BB HUB, ale ted tady poprve ctu ze ani na Privu to nefunguje dobre. Integrace komunikace a provazanost kontaktu – napr nacpat tam Hangouts a aby to vse fungovalo je pro me zasadni. FCB, WhatApp, Hangouts, maily, SMS, hodilo by se poradne fungujici notifikace LinkedIN zprav v Hubu (ted na BB Q20 to nefunguje), mozna jeste Skype. A samozrejme dostatek vykonu. Otevrenych 20-30 internetovych oken, navigace Waze a BB Q20 ukonci prohlizec – vec dost nanic.
    Prosim neotestovali by jste BB Hub na nektere dalsi mobily a nenapsali clanek? Jsou to cenne rady a na BB cz webu toho moc neni

    1. Ahoj Marku,
      díky za komentář.
      Chápu tvůj problém, také jsem dříve používal BB a na HUB jsem si zvykl. Co se týče HUBu na Privu, tak je s ním opravdu problém, kromě zpomalení telefonu nepracuje např. s Hangouts. Jeho použití na jiném telefonu, než Privu je problém. Oficiální cestou, tedy instalací ze Storu to nepřichází v úvahu, můžeš se ho pokusit nainstalovat z apk, ale pokud vůbec bude fungovat, tak problém s neintegrací různých apps do něj bude stejný jako na Privu.

  2. Mamka si ho včera koupila za 90 dolarů v Ontariu a na 2 roky paušál za 60. Neomezeně pomalu vše. Jen u nás se vydělává na otrocích za nejnižší hodinové sazby… Bravoo.

  3. Dobry den, funguje na BBPriv Viber a Skype? Dakujem, Katarina

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony