Ze světa IT

Covid-19: Země, které to zvládly, a co se od nich můžeme naučit

koronavirus zena s rouskou
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Covid-19 otřásl světem s více než 2,5 miliony úmrtí a 115 miliony potvrzených případů. Jane Corbinová z BBC Panorama prohledala zeměkouli, aby našla nejlepší příklady strategií boje proti viru. Jaké jsou tedy priority v boji proti viru?

Jak se ukázalo jsou zde čtyři klíčové oblasti, které byly nejúčinnější při šíření koronaviru a prevenci úmrtí.

  • Včasná a účinná opatření ke kontrole hranic a sledování příjezdů
  • Testování, sledování a sledování všech podezřelých z infekce
  • Sociální podpora pro osoby v karanténě, aby virus zadržely
  • Efektivní vedení a konzistentní a včasné veřejné zasílání zpráv

Nikdo nemůže tvrdit, že má všechno v pořádku. Níže uvedené kroky však zdůrazňují některé politiky z celého světa, které se ukázaly jako účinné. Spojte je dohromady a máte plán pro „pandemický scénář“, příručku pro zvládání budoucích ohnisek infekčních onemocnění.

KROK JEDNA: Příprava

Stanley Park žije v Soulu v Jižní Koreji. Když šel vyzvednout svou dceru Joo Yeon z letiště, pozdravil ji ne objetím, ale maskou a lahví dezinfekčního spreje. Pro Stanleyho to není jeho první zkušenost s pandemií. Vzpomíná na devastaci a strach, který přinesla epidemie Mers do východní Asie v roce 2015. Je to zkušenost, ze které se jeho země poučila, když vláda 48 reforem posílila připravenost a reakci na mimořádné události v oblasti veřejného zdraví. Tyhle se vyplatily.

Když byli zasaženi koronavirem, úředníci byli schopni rychle zploštit epidemickou křivku, aniž by uzavřeli podniky nebo zavedli přísnější omezení pobytu v domácnosti na vnitrostátní úrovni. Po příjezdu z Atlanty dokončila Joo Yeon přísnou dvoutýdenní karanténu v domě svých rodičů, stáhla si aplikaci, která sleduje její pohyby, a obdržela šest kontrolních hovorů od úřadů. Vzala karanténu tak vážně, že „pro případ ani nešla na zahradu“.

covid 19
Covid-19: Země, které to zvládly

Od samého začátku jsme zaváděli důkladná preventivní opatření, abychom zabránili tomu, aby se totéž opakovalo – historie se opakuje,“ řekl premiér Chung Sye-kyun.

KROK DVA: Testování, sledování a pozorování

V tuto chvíli je to velmi náročné, nemám tušení, zda pacienti, které vidím, mají koronavirus nebo ne,“ řekl v březnu 2020 panoramatu David Hodges, praktický lékař ze severovýchodní Anglie. „Možná máme stovky případů, které nám unikají.“

Vzhledem k tomu, že případy prudce vzrostly před prvním uzavřením na konci března a zdroje se protáhly, vláda Spojeného království, která až do tohoto okamžiku prováděla vysledování kontaktů, přestala testovat v komunitě. Měli možnost testovat pouze v nemocnicích. Oficiální vládní program testování a sledování byl zahájen v květnu.

Většina zemí ve východní Asii začala v lednu s vysledováním kontaktů. V Jižní Koreji byly nemocnice jako Yangji ve čtvrti Gwan-Ak v Soulu určeny k tomu, aby se o Covid-19 postaraly od testování až po léčbu. Zde lidé ani nemusejí vstupovat do budovy, jsou testováni ve speciální plně uzavřené kabině. Nemocnice zpracovává všechny vlastní testy na místě a výsledky jsou obvykle k dispozici do čtyř nebo pěti hodin. Ve Velké Británii to může trvat den nebo déle.

Po cestě z nemocnice sleduje každý podezřelý případ tým “stop-and-trace“. Tým může být forenzní a má přístup k datům kreditní karty a mobilního telefonu. Monitoruje kamerové záznamy v celém okrese a vysílá týmy do komunity, aby pročesaly ulice, když vidí něco, co se toho týká. Premiér Chung Sye-kyun se osobně ujal situace ještě předtím, než země měla potvrzený případ Covid-19, díky metodě “test, track and trace“.

Uplatňováním této strategie jsme dosáhli dobrého a smysluplného výsledku,“ řekl pan Sye-kyun. Počet mrtvých v Jižní Koreji, zemi s 52 miliony obyvatel, činí 1 693. Britská vláda tvrdí, že testovací systém se nadále vyvíjí a dělají vše, co je v jejich silách, aby jej vylepšili.

KROK TŘI: Podpora v karanténě

Hlavním důvodem, proč jsme byli schopni Covid-19 zadržet, je to, že lidé zůstali doma,“ říká Usha Kumariová, komunitní zdravotnická pracovnice v indické Kérale. Usha je jedním z 30 000 akreditovaných aktivistů v oblasti sociálního zdraví, známých jako pracovníci Asha.

Ushovou úlohou bylo zajistit, aby tak udělal každý, kdo se potřebuje izolovat. Nakupuje pro ně, sbírá léky a všechno, co by mohli potřebovat, aby neopouštěli své domovy. Tímto podpora izolovaných nekončí. Komunitní kuchyně dodávají až 600 jídel zdarma lidem, kteří se každý den sami izolují doma nebo v nemocnici, a od začátku pandemie jsou nabízeny služby v oblasti duševního zdraví.

koronavirus-a-vitaminy Covid-19
Země, které to zvládly, a co se od nich můžeme naučit

Na rozdíl od Velké Británie, kde Londýn, Edinburgh, Cardiff a Belfast učinily všechna hlavní rozhodnutí, Německo se svým federálním systémem umožnilo každému ze svých států rozhodnout se místně, jak na virus reagovat. Starší lidé patří k největším obětem pandemie a zejména v Evropě ti, kteří žijí v pečovatelských domech. Přestože ve Velké Británii byly návštěvy hned na začátku zakázány, byla kritika, že testování bylo pomalé.

Až 15. dubna 2020 oznámila britská vláda, že všichni lidé propuštění z nemocnic do pečovatelských domů potřebují test. Podle Úřadu pro národní statistiku zemřelo v červenci 2020 na covid-19 nejméně 20 000 obyvatel pečovatelských domů v Anglii a Walesu.

Pokud jde o pečovatelské domy, jsou zranitelnou skupinou, a to nemělo být překvapením,“ říká profesor Dale Fisher, odborník na infekční nemoci, který byl v únoru 2020 poslán do epicentra epidemie v čínském Wu-chanu. „Myslím, že je zřejmé, kde na světě nebyla věnována pozornost pečovatelským domům, počet mrtvých tam byl značný.“

KROK ČTYŘI: Strategie očkování

Více než 26 milionů lidí ve Spojeném království dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru, což je součást největšího očkovacího programu, který kdy země zahájila. I když Velká Británie zaostává za světovým lídrem, Izraelem, který dosud plně očkoval více než polovinu své populace, dosáhla se svým očkovacím programem mimořádného úspěchu.

Úspěch Velké Británie je do značné míry způsoben obrovským úsilím v plánování. Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče začalo plánovat program hromadného očkování ještě předtím, než byl potvrzeno první případ Covid-19 ve Velké Británii.

V létě 2020 vláda podepsala smlouvu na 100 milionů dávek vakcíny Oxford-AstraZeneca a 30 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech.

V Evropě je to jiný příběh, plánování začalo později a zavádění bylo pomalé. Vakcínu dosud dostalo pouze 8 % lidí v Evropě ve srovnání s 36 % ve Spojeném království. Dohody Spojeného království o očkovacích látkách byly uzavřeny tři měsíce před dohodami EU. Situace je v celém rozvojovém světě.

V jihoafrickém Kapském Městě je Michael Kuta jedním z mnoha lidí ve měste, kteří se dobrovolně přihlásili k pokusu dr. Lindy Gail-Bekkerové o vakcínu Johnson & Johnson. Michael neví, jestli dostal vakcínu nebo placebo, ale říká, že to pro něj stojí za to. „Je to jediná šance, jak dostat injekci proti pandemii. Jediná možnost, jak dále žít,“ říká. „Moje rodina mě pořád potřebuje.“

Mnoho chudších zemí spoléhá na dodávky z Covaxu, programu vedeného Gavim, Aliancí pro vakcíny, jejímž cílem je zajistit všem přístup k vakcínám proti Covid-19. Velká Británie je jedním z největších přispěvatelů a daruje téměř 500 milionů liber. Jihoafrická republika se k této iniciativě přihlásila. Strategie očkování však musí být mezinárodním úsilím.

V zemích, kde je přístup k vakcíně omezený, má virus příležitost zmutovat, stejně jako v Jižní Africe a Brazílii, a vytvořit nové varianty, které jsou nakažlivější a které se mohou šířit do zahraničí. Vědci se obávají, že by mohly být odolnější vůči stávajícím vakcínám, a proto ohrožují země, které vakcíny již úspěšně zavedly.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT