Nemáte po ruce zrovna Wifi a potřebujete se připojit s počítačem na internet? Řešením je hotspot vytvořený z mobilu. Jak to vlastně funguje?
Wifi hotspot – jak to funguje
Technicky se jedná o sdílení internetového připojení. Naprostá většina moderních telefonů se umí připojit k wifi síti nebo využije mobilní internet, ke kterému potřebujete SIM s daty.
Počítače mají podobnou možnost. Připojí se na wifi nebo potřebují vlastní modem, SIM a data. To už tak běžná varianta ale nebývá. Proto je řešením, pokud na cestách potřebujete s počítačem přístup na internet, právě sdílené připojení z mobilu.
Hotspot se dá zprovoznit jak s smartphony fungujícími na operačním systému Android, tak i pro telefony s iOS.
Jak hotspot nastavit na Androidu
Všechny moderní telefony se systémem Android již tuto volbu mají. Každý telefon ale může mít nastavení mírně odlišné. Proto je nejvhodnější si najít návod pro konkrétní model.
Obecně byste měli vědět následující:
Příslušnou volbu pro nakonfigurování přístroje je nutné hledat v nastavení bezdrátových připojení a sítí. Příslušná položka se bude jmenovat například „Sdílení a přenosný hotspot“.
Sem budete zadávat název neboli SSID, heslo a způsob zabezpečení. Zabezpečení WPA2-PSK není úplně nezbytně nutné, ale je doporučené. Pokud si žádní zabezpečení nezvolíte, nebude připojení vyžadovat heslo. Pokud si zadáte heslo, tak z bezpečnostních důvodů musí být dostatečně silné, tj. obsahující velké písmeno a číslici. Pak můžete hotspot poprvé zapnout.
Samotný telefon pro přístup na internet většinou není nutné nijak speciálně konfigurovat, zařízení se mohou připojit ihned po vložení SIM karty.
Z počítače se následně připojíte tak, jako byste se připojovali na běžnou wifi. Síť najdete dostupnou pod názvem, který jste zadávali v úvodním kroku.
Jak nastavit hotspot na iOS
Podobně budete hledat volbu v nastavení i u zařízení s iOS. Zde se příslušná volba jmenuje „Osobní hotspot“ a najdete ji pod volbou „Nastavení“, případně Mobilní data. Připojení je nutné ručně aktivovat volbou „Povolit připojení ostatním“.
Přejmenovat je hotspot možné ve volbě „Obecné“, dále hledejte záložku „Informace“ a kolonku „Název“. V záložce „Osobní hotspot“ je možné najít volbu „Heslo k Wi-Fi“.
Heslo pro připojení není povinné podobně jako v systému Android. Pokud se pro něj rozhodnete, tak opět platí, že musí být přiměřeně složité, aby skutečně plnilo svou bezpečnostní funkci. V ideálním případě má tedy heslo být složeno z písmen, číslic a některých interpunkčních znamének (ASCII znaky). Délka činí nejméně 8 znaků.
Volba pro sdílené připojení nemusí být dostupná, jak také upozorňuje oficiální podpora Apple. Pokud ji nemůžete najít, kontaktujte svého mobilního operátora, který vám poradí, zda hotspot můžete využívat. Případné poplatky rovněž závisejí na vašem operátorovi. Navíc je individuálně limitován i počet připojených zařízení.
TIP na článek: WiFi 6 je nový standard bezdrátového přenosu dat
Konec roku 2019 s sebou mimo jiné přinesl i příchod nové generace bezdrátových sítí, schovávající se pod názvem WiFi 6.
Druhé zařízení připojíte tak, že si v seznamu wifi najdete svůj iPhone. Obě zařízení musejí mít samozřejmě aktivován přístup na wifi.
TIP redakce: Poslední verze operačního systému iOS umožňuje sdílet heslo po přiložení druhého telefonu k zařízení, které hotspot sdílí. Sdílení hesla je nutné potvrdit (je nutné mít zapnutý BT). Jednoduše se tak připojíte k internetu u jiného smartphonu.
Jaká jsou úskalí hotspotu vytvořeného na mobilu
Obecně především musejí uživatelé hospotu počítat s tím, že mobilní internet není určen k čerpání velkého objemu dat. Data zaplacená v rámci telefonního paušálu vám nemusejí stačit.
Podobně je limitovaný dosah připojení i jeho rychlost (reálná rychlost je 50 – 120 Mbps dle WiFi normy a použité mobilní technologie). Pokud tedy váš mobil neumí například LTE, vyšší rychlost z něj nedostanete. Pak je vhodným náhradním řešením sdílení internetu přes USB kabel, které je na tom rychlostně lépe.
V neposlední řadě je také potřeba myslet na to, že připojení spotřebovává kapacitu baterie samotného mobilu. Vhodné je proto během připojení (tetheringu) mobil nabíjet. Pokud nemáte přístup k síti, tak přímo z počítače nebo z powerbanky.
Kdo sesmolil takovej blábol?