Testování Asus Transformer Book T100 Chi začalo ihned po tom, co jsem ukončil test ZenPadu 10. Tedy zařízení, o kterém jsem řekl, že na pořádnou práci není vhodné a je použitelné pouze jako nouzovka, či na vyřízení emailů při čekání na vlak. Vím o tom a uznávám, že nyní s odstupem mě v práci nelimitovala tolik velikost displeje, jako rozložení klávesnice a systém, který na tabletu běžel. Rozdíl mezi nimi je také v ceně, zatímco ZenPad se dá s klávesnicí pořídit kolem sedmi a půl tisíce korun, za T100 Chi si připlatíte. Rozdíl je také v tom, že T100 Chi se bez klávesnice neprodává.
Vzhled a zpracování
Jak jedním slovem definovat vzhled Transformeru Book T100 Chi? Napadá mě luxusní, elegantní, krásný. Jenže to už není jedno slovo, to jsou slova tři. Na popsání prvního dojmu z tohoto zařízení jedno slovo nestačí, tak je pěkný. Teď ale trošku konkrétněji. Mnou testovaný kus byl laděný do tmavě modré barvy a moc mu slušela. Téměř celé tělo tabletu i klávesnice je zpracování z kovu. Hrany tabletu jsou stříbrné a dodávají další body do kolonky luxus. Tělo je pevné, nevrže, ani se nekroutí. Zároveň bych ale nespoléhal na to, že by se neodřel v batohu, nebo tašce. Sám jsem ho raději nosil v obalu na svůj tablet.
Když jsem chtěl poprvé zařízení otevřít, narazil jsem na problém. Vzhledem k tomu, že tablet s klávesnicí dokonale lícují, není za co ho otevřít. Není zde žádný přesah, výstupek, ani vykrojení, za které vzít. Prvních pár dní jsem proto měl problém se vůbec dostat dovnitř. Nakonec to vyřešilo vložení microSD karty na boku tabletu, které nepatrně vylézá a dá se za ní vzít. Jako dokonalé řešení to ale nevidím. Naopak to považuji za vážný konstrukční nedostatek.
Po otevření jsem s radostí shledal, že na rozdíl od už zmiňovaného ZenPadu 10, je tento model krásně vyvážen. Pravda, mohl by jít otevřít do většího úhlu, ale to už je menší problém. Propojení tabletu s klávesnicí obstarávají magnety. Totiž, přesněji řečeno, magnety se starají o to, aby tablet v docku držel. Po konektorové stránce nejsou oba díly nijak propojeny. O jejich vzájemnou komunikaci se stará rozhraní Bluetooth. To, na rozdíl od ZenPadu funguje přímo ukázkově a nedochází k prodlevám, či ztrátě propojení.
Klávesnice má dost podobné rozložení jako u ZenPadu, ovšem je posunutá do horní části a pod ní se nachází touchpad. Ten je úměrně velký a po chvíli práce se na něj dá zvyknout. Na samotné klávesnici je znát, že se jedná o dražší produkt. Klávesy mají nižší zdvih a jejich stisk je jistější. Dohromady váží tablet s klávesnicovým dockem necelých 1,1 kg a je tlustý méně než 14 mm. Na váze je znát použití lepších materiálů, ale zase to není nic, co by výrazně obtěžovalo.
Displej a vnitřnosti
Když se mi konečně podařilo zařízení otevřít, zapnul jsem ho a byl zkrátka nadšen displejem. Dotykový IPS panel má překvapující rozlišení 1920 x 1200 a obraz na něm vypadá skvěle. Pozorovací úhly jsou díky použitému IPS velmi dobré a podání barev také nikoho neurazí. Osobně bych možná ocenil o něco vyšší maximální jas, obecně se dá říct, i v hodně osvětleném prostoru je čitelnost dobrá.
Asus zvolil pro tento model procesor Intel Atom Z3775, což je čtyřjádro. V něm je integrovaná grafika Intel HD Graphics. Operační paměť má kapacitu 2 GB. Abych nepsal jenom čísla a kódová označení, řeknu, na co T100 Chi stačí a na co ne. Bez problémů zvládá kancelářskou práci, prohlížení internetu, přehrávání filmů ve FullHD, nebo třeba jednoduchou úpravu fotek. Na co by měl ale každý zájemce o tenhle kousek zapomenou jsou hry. Pokud není milovníkem nějakých retro kousků, tak si tady nezahraje.
Data se tu ukládají do eMMC paměti a na výběr je tří variant: 32 GB, 64 GB a 128 GB. Komu to nestačí, může úložiště zvětšit vložením microSD karty. Důležitá poznámka je, že po vám po instalaci systému (tablet jsem začal testovat s W 8.1) zůstane pouze něco přes 10 GB. Pokud se jako já rozhodnete pro upgrade na Windows 10, ke kterému vás mimochodem Asus vybízí už na obalu zařízení, budete mít co dělat, abyste pro instalaci našli místo. U mě to představovalo zhruba půl hodiny odinstalovávání a mazání, než jsem měl dostatek volného místa.
Výdrž a další poznatky
Než si řekneme kapacitu baterie, je třeba připomenou, že tablet s klávesnicí není propojen. To znamená, že ho není možné z klávesnice dobíjet a to je veliká škoda. Baterie v tabletu má kapacitu 30 Wh. To představovalo zhruba 6 hodin plné práce. Pokud jsem zařízení nevytěžoval na 100 % dalo se dosáhnout na osm hodin. Co se klávesnice týče, opět vydržela celých 14 dní testu bez nabíjení.
Na levé i pravém boku tabletu najdeme jeden reproduktor. Jinak jsou boky celkem čisté. Na levé straně je nabíjecí microUSB konektor, 3,5 konektor na sluchátka a dále tlačítka Windows a ovládání hlasitosti. Na vršku je jenom vypínač. Na pravé je slot na microSD kartu a porty microUSB 3.0 a microHDMI. Další porty už na těle nenajdete. V balení také nejsou žádné redukce, ani microUSB-USB redukce, což je škoda. Při použití jako pracovní nástroj to hodně chybí.
Celkové zhodnocení
Na začátku článku jsem mluvil o tom, že ZenPad 10 pro mě jako pracovní nástroj přijatelný nebyl. Musím uznat, že pokud by mi T100 Chi sloužil jako doplněk ke stolnímu počítači, dovedu si to představit. Mnohem zajímavější je ale jeho větší bratr T300 Chi, který má 12,5 palcový displej.
Za cenu lehce přes 13 tisíc korun je Asus Transformer Book T100 Chi zajímavé zařízení, která nadchne vzhledem a zpracováním a neurazí výkonem a schopnostmi.
Používáte zařízení 2v1 k běžné práci? Myslíte si, že s velikostí displeje 10 palců si vystačíte? Napište nám, co si o tomhle prckovi myslíte a článek sdílejte.
Dobrý den, píšete o Book T100CHI-FG001B 10.1″, že:“Po konektorové stránce nejsou oba díly nijak propojeny. O jejich vzájemnou komunikaci se stará rozhraní Bluetooth.“ Chci si koupit malý ntb 10 palců velký, ale nechci aby mi tam klávesnice s obrazovkou komunikovaly přes Bluetooth. Jsem na Bluetooth alergický. Můžete mi říct, jestli všechny NTB 10 palců jsou všechny postaveny na Bluetototh technologii, případně mi poradit jaký malý ntb bez bleutooth koupit? Klidně nejnižší konfiguraci, je to jen záložní řešení, na 2 jednoduchá použití měsíčně. Děkuji moc za odpověd. Dušák
Dobrý den,
určitě všechny 10″ notebooky nepoužívají pro spojení s klávesnicí Bluetooth. U tohoto modelu se Bluetooth používá proto, že je možné displej oddělit a používat samostatně jako tablet. Pokud zvolíte jakýkoliv notebook tradiční konstrukce, vyhnete se nutnosti používat Bluetooth. Ten nejspíš bude stejně součástí výbavy, proto ho v případě, že vám dělá problémy, doporučuji nechat vypnutý.
Hezký večer,
Matěj
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, kolika volty se nabiji klávesnice. Děkuji za odpověď. Němeček