HardwareZe světa IT

Recenze Lenovo Yoga Tab 3 Pro 10 – ta nejlepší Yoga s domácím kinem

lenovo yoga tablet 3 pro front detail projector 7
Projektor se občas přehřeje a sám vypne

Tablety Lenovo Yoga jsou specifické a na trhu naprosto unikátní. Není to jejich cenou, ta je často i překvapivě vysoká. Není to ani jejich výkonem. Je to jejich konstrukcí. Jakmile se řekne Yoga tablet, fanoušek mobilních technologií si představí onen podivný tvar, kdy se tablet k jedné straně rozšiřuje. Právě v tomto rozšíření je totiž ukrytý kloub, kterým jsou Yogy charakteristické. Z kloubu se totiž dá vykoupit jakýsi stojánek, případně závěs. Yoga tablety tak získávají čtyři režimy použití. Lenovo je nazývá podrž, postav, polož a pověs. Na začátku prosince minulého roku nám Lenovo ukázalo nové Yogy a tou nejzajímavější z nich byla Yoga Tab 3 Pro.

lenovo-yoga-tablet-3-pro-back-9

Kožená záda budí velice luxusní dojem

Luxusní zevnějšek

Lenovo Yoga Tab 3 Pro je vrcholem svojí řady. O tom svědčí nejenom cena, ale také konstrukce celého tabletu. Je vyrobený hned ze tří materiálů. Ano, je tu nějaký ten plast, ale není ho mnoho. Převažuje kov a především kůže. Téměř celá záda jsou pokrytá černou kůží s nápisem Yoga. Rozšíření tabletu je vyrobené z plastu a stojánek je kovový. Bohužel, při výrobě zřejmě nebrousili dost dlouho, takže jsou jeho hrany docela ostré. Na rozšířené části tabletu najdeme samotný stojánek, pod nímž je ukrytý slot na SIM kartu (podporuje česká pásma LTE) a microSD s kapacitou až 128 GB.

Stojánek se vyklápí z tabletu až po stisku tlačítka, které ho uvolní, nehrozí tak samovolné vyklopení. Na bocích rozšířené strany jsou dvě tlačítka. Jedno je vypínací tlačítko a to druhé slouží ke spuštění projektoru, který se na této straně tabletu nachází. Oproti minulé generace není projektor umístěn z boku, ale míří dopředu. Také se otáčí podle toho, jak vyklopíte stojánek. Poslední věcí, kterou na rozšířené straně najdeme je fotoaparát.

Ostatní strany tabletu jsou hladké, pouze na jedné z nich nalezneme dvojtlačítko, nastavující hlasitost. A zde se nachází drobný problém. Lenovo totiž počítá se základní orientací tabletu tak, že při držení na šířku, budete mít rozšířenou stranu dole. Mně osobně ale více vyhovovalo mít ji nahoře. Pokud to budete mít ale podobně, naprosto nelogicky budete horním tlačítkem snižovat a dolním zvyšovat hlasitost. Vzhledem k tomu, že displej se otáčí podle toho, jak tablet držíte, je škoda, že ovládání hlasitosti se vám přizpůsobit neumí.

Abychom se vrátili k samotné konstrukci. Tablet je vyrobený téměř dokonale. Vše skvěle drží a pasuje, nic nepřečnívá a nevrže. Kůže na zadní straně působí velice luxusním dojmem. Pokud vyklopíte stojánek, ten drží na místě velice hezky a nepřetáčí se vahou tabletu. Bohužel má ale drobnou vůli. Je možné, že to byl ale pouze problém testovaného kusu. Uprostřed stojánku je otvor, který slouží právě k režimu „Pověs“. Osobně jsem ale za celou dobu testu nenarazil na příležitost, kdy bych tento režim použil.

Výkonu by mohlo být víc, zvlášť za ty prachy

Yoga Tab 3 Pro je tzv. Intel Inside tablet. Znamená to, že uvnitř najdeme procesor Intel Atom x 5-Z8500. Má čtyři jádra taktovaná na 2,24 GHz. Bohužel jsou v tabletu jenom 2 GB RAM. A tady nastává problém. Přestože by výkon procesoru byl nejspíš dostatečný, tak 2 GB operační paměti zkrátka nestačí. Takže není neobvyklé, že se tablet zasekne, když máte spuštěných více aplikací. Několikrát se mi dokonce stalo, že tablet zamrznul úplně a nezbývalo, než ho restartovat. A tady se dostáváme k nadpisu tohoto odstavce „…zvlášť za ty prachy“. Když vezmeme v úvahu, že tablet se prodává za průměrnou cenu přes 17 000 korun, tak by výkon měl být mnohem vyšší.

Displej je ukázkový!

Chcete tablet s perfektním displejem a je vám jedno, kolik stojí? Vezměte vážně v úvahu tuhle Yogu. Displej má 10,1 palce a rozlišení 2560 x 1600 obrazových bodů. Je přímo radost se na něj dívat. Barvy jsou na tomto IPS panelu jako živé a pozorovací úhly překvapí. Jediný drobný problém jsem měl s automatickým nastavováním jasu, které vždy nereagovalo dostatečně rychle. Občas jsem tak koukal na tmavou obrazovku a čekal, až se jas správně nastaví.

Projektor a reproduktory? Jako v kině

Konečně se dostáváme k tomu zřejmě nejzajímavějšímu, co Yoga Tab 3 Pro má. Je to projektor a čtveřice JBL reproduktorů. Samotný projektor se nachází v rozšířené části a jak už jsem řekl, natáčí se spolu se stojánkem. V zavřeném stavu tedy míří pod tablet. Pokud chceme projektor aktivovat, stačí podržet tlačítko na jedné straně pár vteřin. Nejprve uvidíme logo Lenova a vzápětí se objeví stejný obraz jako na displeji. Je už jenom na vás, co si po té budete promítat. Zda to bude prezentace na pracovní schůzce, nebo film při romantickém večeru.

Při opětovném stisku tlačítka se na displeji objeví pole sloužící k zaostření obrazu. Při ostření je slyšet mechanický zvuk z projektoru. Bohužel, ne vždy se vám podaří obraz dokonale zaostřit. Platí zde, čím dále, tím lépe. Projektor dokáže vytvořit až 70 palcový (1,8 metru) obraz. Naprosto skvělé je, že nemusíte mířit kolmo na plochu, na kterou promítáte, obraz se umí sám překlopit tak, aby neměl lichoběžníkový tvar.

Pokud si pustíte film můžete vypnout samotný displej a promítání se nepřeruší. Stejně tak při prezentaci, výhoda je, že přestože se displej vypne, dotyková vrstva zůstává aktivní a vy tak můžete dál například měnit snímky v prezentaci. Po nějaké době se projektor začne silně zahřívat a zhruba 2x se mi stalo, že se sám vypnul a tablet oznámil, že musí zchladnout. Paradoxně se to nestalo při testu výdrže, kdy tablet promítal obraz a hrál zvuk naplno. Do toho napájel microUSB TV tuner. Promítání televize ze 100 % baterie na 15 % zvládl tablet zhruba šest a půl hodiny bez přestávky, což je úctyhodná doba. Co se další výdrže týče, bez problému s tabletem zvládnete dlouhý pracovní den a ještě si večer v posteli přečtete zprávy. Baterie v tabletu má kapacitu 10200 mAh.

Už jsme zmínili reproduktory a je třeba o nich mluvit více. V Lenovu Yoga Tab 3 Pro jsou čtyři reproduktory JBL. Ty mají certifikaci technologie Dolby Atmos, stejně jako třeba na Lenovu PHAB Plus. Díky tomu je zvuk prostorový a dostatečně hlasitý. Například na večerní sledování filmu bohatě stačí.

Tohle video krásně ukazuje koncept nazvaný #odvaznejiny, kterým se nyní Lenovo řídí: 



Fotoaparát, uživatelské prostředí a konečný souhrn

Jak už bylo řečeno ze zadní rozšířené strany je umístěný fotoaparát. Ten má rozlišení 13 MPx a automatické ostření. Takhle na papíře se to nezdá špatné, ale v praxi je třeba přiznat, že focení s Yogou bude spíše nouzovka. Blesk, nebo přisvětlovací dioda chybí úplně. Přední kamera, kterou zde místo focení selfie použijeme spíš na skypování má rozlišení 5 MPx.

lenovo-yoga-tablet-3-pro-back-detail-10

Fotoaparát slouží jen pro nouzové účely

Uvnitř tabletu je Android 5.1, doplněný o nadstavbu Lenovo. S tím se do tabletu dostala také spousta aplikací od Lenova, jako třeba Lenovo SHAREit, Lenovo SYNCit, nebo třeba mnohými proklínaný McAfee Security. Pokud rádi na tabletech malujete využijete to, že obrazovka bude, kromě vašeho prstu, reagovat i na jakoukoliv tužku, nebo propisku. Na to je tu aplikace Lenovo Skicák.

Celkově se dá říct, že Lenovo Yoga Tab 3 Pro je nadprůměrný tablet, působící díky koženým zádům luxusním dojmem. Projektor obstará promítání a spolu s JBL reproduktory dostatek zábavy na večer. Pokud ale chcete na tabletu hrát hry, nejspíš vás tahle Yoga zklame. Cenou se dostává do kategorie slušně vybavených notebooků a podle nás jí to může jenom uškodit. Pokud máte ale volných 17 tisíc korun a hledáte tablet na práci i zábavu, Yoga Tab 3 Pro může být dobrou volbou.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

5 Comments

  1. Zdravím. Zajímá mne možnost použití projektoru s O2 televizí připojenou přes WIFI v domácnosti ? Děkuji za odpověď. J. Hrůza

    1. Dobrý den Jaroslave,
      nevím přesně, jak byste chtěl použít vaši O2 TV spolu s projektorem, ale je to možné tak, že se v prohlížeči přihlásíte k vašemu účtu a promítáte obraz displeje s televizí, stejně jako cokoliv jiného.
      Je tohle to řešení, které jste myslel?

      Díky a hezký víkend,
      Matěj

  2. Dobrý den. Zajímalo by mě, zda ten USB je OTG, nebo ne. Také bych rád věděl jaký (značka a jestli T2) ten baznek jste použil. Já mám tento tablet a TV zn. TECHNA XX, který mě dobře běhá na Nexus7 2013 mě tady nejde, což by mělo být tím, že nemá OTG. Nikde v popisu TTD to není uvedeno. Jinak hub CONNECT IT micro USB se čtečkou SD karet běhá bez problému a připojení hlásí OTG redy. Já tento tablet potřebuji do nemocnice a tak ten TV mě dosti zajímá. Díky za odpověď.

    1. Dobrý den,
      co se USB týče, OTG by měl být.
      Co se vašeho druhého dotazu týče, bohužel již nevím, o jaký TV tuner šlo.
      Pokud tuner, co máte, nefunguje, doporučuji kontaktovat přímo jeho výrobce s dotazem na kompatibilitu.

      Díky za komentář,
      Matěj

  3. Dobrý den. Uvažuji o koupi tabletu Yoga 3 PRO s RAM 4GB, chtěl bych se zeptat jestli je u této verze také patrné zamrzání, dále čím je kryt displej, jedná se o plast nebo sklo? Děkuji za odpověď. Lukáš

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware