Tesla Cybertruck, první elektrický pick-up s velice nezvyklým vzhledem, již od začátku slavila úspěch. Byl představen 21. listopadu 2019 spolu s elektrickou čtyřkolkou Cyberquad. Přes víkend tato novinka oběhla celý svět a předobjednávek bylo více než 200 tisíc.
Dokonce jich několik přibylo i z Evropy. Bohužel, evropští zájemci si nejspíš budou muset počkat ještě déle. Německé kontrolní sdružení TÜV, kteří stojí za schvalováním automobilových typů k provozu, tvrdí, že by Cybertruck nemohl na evropské silnice.
Nařízení v EU a USA
V Evropě je třeba řídit se předpisy ECE, které schvalují úředníci, nezávislé společnosti a automobilky. Jedná se tedy o 50 až 60 nařízení, které musí jediné auto splnit. Jedná se o provoz, prodej, ale i jednotlivé součásti auta.
To vše kontroluje nezávislá společnost. Oproti tomu v USA si výrobci mohou osvědčení sami zařídit s následnou kontrolou od úřadů. Úžitková vozidla, jako jsou pick-upy, navíc mají mnohem mírnější pravidla pro schválení.
Kde je problém?
Problémem u této Tesly je například kapota a nárazník, které mají absorbovat část energie kvůli ochraně chodců při srážce. Tesla je vytvořená z velmi pevné oceli, kterou dle slov Elona Muska nelze ani řádně vytvarovat.
Nebezpečí proto hrozí i posádce, která sedí uvnitř. Při srážce je sama vystavená pevné konstrukci, airbagy by proto nemusely pomoci. Stejně tak dosud není jisté, jak by při srážce dopadly ostatní automobily, pro které by mohly být následky fatální.
„Nemá šanci,“ tvrdí Teller
Pokud se tedy Cybertruck v Evropě vůbec začne prodávat, bude na něm třeba vytvořit několik změn. Možná proto jej zde nebude možné sériově vyrábět, jako je to s jiným opancéřovanými vozy s individuální homologací. Na výsledek si tedy budeme počkat až po konečném provedení testů, dle Stefana Tellera však údajně Cybertruck nemá šanci.