Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Nexus 5X – lehoučký jak pírko, silný jako býk

Nexus 5X barvy

Zařízení nesoucí v názvu Nexus patří mezi takzvané referenčí telefony Googlu. Zjednodušeně se dá říct, že na každém modelu se Google snaží výrobcům ukázat, jak by měly v současnosti telefony s Androidem vypadat. Dalším společným jmenovatelem je právě Android a to v jeho čisté podobě, bez jakýchkoliv grafických nebo funkčních nadstaveb. Každý model vyrábí pro Google některý z velkých výrobců. Stávající dva modely Nexusů byly vyrobeny Huawei a LG. My jsme otestovali Nexus 5X vyrobený LG. Jak se nám líbil?

Copy of NexusBullhead_H2_3COL_GROUP_03

Jak LG zvládlo výrobu?

Nexus 5X je z obou referenčních telefonů tou levnější variantou. Poznáme to hned na první dotyk. Tělo je totiž vyrobeno z plastu. Někdo by mohl namítnout, že u zařízení, jehož cena se pohybuje přes 10 tisíc korun, bychom měli za své peníze dostat kov a sklo. Tohle uvažování každého přejde ve chvíli, kdy telefon opravdu zvedne. Díky plastovému tělu je Nexus 5X až neuvěřitelně lehký. Tabulková hmotnost 136 gramů napovídá, že se nejedná o žádného cvalíka, osobní zkušenost jde ale ještě dál. Na takhle lehký telefon si člověk snadno zvyká. Tělo vyrobené z plastu může být ve třech barvách. Já otestoval bílou variantu, ale k dostání je ještě černá a modrá.

Telefon je velmi precizně vyrobený, vše drží a nevrže, ať telefon mačkáte a kroutíte jakkoliv. Na zádech je velký nápis Nexus a nad ním čtečka otisků prstů. Nebudeme to prodlužovat a rovnou řekneme, že je to jedna z nejlepších, kterou jsme vyzkoušeli. Reaguje naprosto okamžitě a s jistotou. Nad ní už je čočka zadní kamery a duálního LED blesku. Fotoaparát lehce vystupuje nad úroveň zad. Co mě lehce mátlo, bylo umístění tlačítek hlasitosti a vypínacího tlačítka. Vypínací tlačítko je totiž umístěno nad tlačítky hlasitosti, což není příliš obvyklé a překvapivě dlouho trvalo, než jsem si na toto rozložení zvykl. Přední strana je zakrytá sklem Gorilla Glass, pod kterým je 5,2 palce velký displej.

Displej je potěšení pro oko

Již zmíněný 5,2 palce velký displej má FullHD rozlišení. Tento IPS panel se chlubí naprosto ukázkovými pozorovacími úhly a podáním barev. Pokud jako já zvolíte jednu z tapet ze systému, přistihnete se, že na ní občas koukáte a prohlížíte si detaily této fotky. Díky automatické regulaci podsvícení má displej vždy ideální jas. Nestalo se mi, že by ve tmě zářil, až z toho bolely oči a stejně tak na přímém světle nebyl tmavý. Velikost 5,2 palce je jakási střední cesta. Ať se nám to líbí, či ne, telefon na této úrovni nikdy nebude mít, na dnešní poměry, malý displej, to se zkrátka nenosí. Na druhou stranu, není ani přerostlý. Tuto roli zastává jeho větší bratr Nexus 6P se svým 5,7 palce velkým zobrazovačem.

Nexus 5X (5)

Na tohle FullHD IPS je radost pohledět, ty barvy, ty úhly…

Výkon a optimalizace? Na jedničku

Pozorný čtenář si všiml, že Nexus 5X neustále pouze chválím. Pravdou je, že tento telefon je opravdu dobře vyrobený a dobře vybavený. Svědčí o tom i výkon celého zařízení. Dodává ho procesor od Qualcommu Snapdragon 808. Tenhle chipset se skládá ze šesti jader. Konkrétně zde najdeme 2x ARM Cortex A57 a 4x ARM Cortex A53. To, v kombinaci s 2 GB RAM, zajistí neustále plynulý chod systému. Někdo může namítnout, že 2 GB už v dnešní době u telefonu, který cenou leckde překračuje 12 tisíc korun není dost. Je třeba si ale uvědomit, že telefony Nexus mají čistý systém Android. Tedy žádnou nadstavbu od výrobce a žádný bloatware, který by telefon zbytečně brzdil.

Jak už bylo řečeno, kombinace procesoru a RAM stačí na dokonale plynulý chod systému. Za celou dobu testu jsem nezaznamenal zaváhání, nebo zpomalení. Neustále jsem měl zapnuto kolem 10 aplikací, 3 emailové účty s nastavenými push notifikacemi a vše běželo jak po másle. Jakmile si stáhnete hru a začnete hrát, uvidíte, že výkonu je zde opravdu dost. Jediný nedostatek je opravdu znatelné zahřívání. Zde se ukáže nedostatek plastového těla, které nedokáže tak efektivně odvádět teplo a po delší době hraní se telefon až nepříjemně zahřeje.

Čistý Android? Jeden ho miluje, druhý nemůže vystát

Hned zkraje této kapitoly si přiznejme, že čistý Android není pro každého. To jsme ale tak nějak tušili, že? Jenže otázka je, proč tomu tak je? Vezměme si plusy a mínusy. Jednoznačným plusem je optimalizace. Jak už jsem řekl, díky čistému Androidu, neobalenému balastem výrobce je telefon krásně svižný. Nesmíme zapomenout na aktualizace, čistý Android bude vždy v aktuální verzi. Mínusem ale může být pro někoho právě absence některých aplikací a potřeba používat ty defaultní, androiďácké.

Příklad za všechny. Osobně jsme příznivcem čistého Androidu, líbí se mi po vzhledové stránce a vyhovuje mi jeho čistota. Ale vadí mi aplikace pro správu fotek. Google Photos je služba, kterou Google představil před necelým rokem. Na papíře se zdá ideální, v praxi mi ovšem samotná aplikace nevyhovuje. Vadí mi její rozložení i způsob, jakým třídí fotografie. Nechci si každou fotku nahrávat ihned na cloud. Ano, vím, že je to možné zakázat. Zkrátka tato aplikace mi nesedí a uvítal bych klasickou Galerii. Podobně jako já to bude mít spousta uživatelů a může jít o jiné aplikace. Například launcher.

Nexus 5X čistý android

Čistý Android nemusí vyhovovat každému

Někdo může namítnout: „Jsme přeci v Androidu a ne v hloupém iOS. Změním si, co potřebuji, nainstaluji jiný launcher/aplikaci“. Pravda, to jistě udělat můžu. Jenže já zastávám názor, že pokud zaplatím za telefon 12 tisíc korun, mám ho používat a ne dodělávat. Proto spousta zákazníků po Nexusu 5X zřejmě nesáhne.

Umí už konečně fotit??

Jestli byla zařízení Nexus známá pro nějaký svůj nedostatek, byl to jednoznačně fotoaparát. Ani ne tak papírově, ale kvalitou pořízených snímků si nemohly moc vyskakovat. S Nexusem 5X se to ovšem mění. Google se poučil a konečně pochopil, že v dnešní době jsou telefony nejrozšířenější zařízení pro pořizování fotek. V 5X tak najdeme 12,3 MPx fotoaparát s laserovým ostřením a dvojitým LED bleskem. Přední kamera má rozlišení 5 MPx.

Pořízené fotky už s přehledem konkurují většině vlajkových lodí, i když na ty nejlepší „fotomobily“ zatím nemají. Co určitě zaujme je natáčení videa. Nexus 5X totiž zvládne natáčet v rozlišení UHD, což je 3840 x 2160 obrazových bodů. Výsledné video má opravdu skvělou kvalitu a je radost se na něj podívat. Malým paradoxem je, že na FullHD displeji telefonu si ho vlastně neužijete naplno, ale to už je detail.

Nexus 5X kamera

Umí váš telefon 4K video? Nexus 5X ano

Ta výdrž…

A jsme u toho, právě přestáváme chválit. Bohužel. Výdrž je kamenem úrazu většiny dnešních telefonů. Baterie mají kapacitu kolem 3000 mAh, když máme štěstí. Jistě, najdou se i výjimky, jako třeba Lenovo Vibe P1, jeho baterie je přímo monstrum na dnešní poměry. Nexus 5X takovou výjimkou ale není. Dokonce nemá ani ty 3000. Referenční zařízení od Googlu se muselo spokojit 2 700 mAh, a to věru není mnoho. Výdrž se pohybuje někde kolem jednoho až jednoho a půl dne, to je prostě málo. Navíc pokud byste s telefonem více pracovali, psali emaily, neustále brouzdali na internetu, nebo dokonce hráli hry, budete nabíjet už u večeře. Co se výdrže týče, je to tedy zklamání, opět.

Tohle zklamání je maličko vyváženo jedním detailem. Ten detail se jmenuje USB typu C a my na to říkáme jediné. Konečně! USB typu C je nový standard, který ale zatím v moc telefonech nenajdeme. A zde se právě Nexus ukazuje jako vzor pro ostatní. Kromě toho, že odpadá otravné hledání, jak má být konektor otočený, tak typ C nabíjí opravdu rychle. Celý telefon z 5 % baterie byl nabitý naplno zhruba za 75 minut. Trošku zamrzí, že dodaný kabel má novou koncovku na obou stranách, takže do klasického notebooku, na kterém USB typu C není, ho nezapojíte. A takových je většina.

Nexus 5X (8)

USB typu C, zvyká se na to snadno

Co ještě potěšilo?

Na začátku jsem řekl, že pod čočkou fotoaparátu je čtečka otisků prstů. Tedy senzor, díky němuž odemknete zařízení v řádu desetin vteřiny. Opravdu, je to neskutečně rychlé. Umístění na zádech je navíc velice pohodlné. Zkuste si to, vezměte telefon do ruky, bez přemýšlení a otočte ho. Kde je váš ukazováček? Zřejmě tam, kde má Nexus 5X senzor. Systém se navíc umí naučit více než jeden prst, takže nezáleží na tom, v které ruce telefon držíte. Klidně si přidejte i prsty na nohou, není problém. Ze začátku jsem byl lehce vyděšen jednou věcí. Síla, s jakou telefon vibruje, se může rovnat úplně jinému typu zařízení, určenému pro ženy. Po nějaké době si na to zvyknete a nakonec budete rádi. Zvlášť, pokud jako, já nemáte téměř nikdy zapnuté zvuky.

Nexus 5X otisk

Odemykáte PINem, nebo vzorem? Jste sto let za opicema, dneska letí otisk prstu

Nakonec si to shrňme…

Referenční zařízení Nexus 5X, vyrobené společností LG, splňuje účel, za kterým bylo vyrobeno. Určuje směr, kterým by se smartphony měly ubírat a nám se ten směr líbí. Pokud budeme v budoucnu vídat takto vyrobená, vybavená a odladěná zařízení, můžeme si pískat. Bohužel trpí tím, čím většina dnešních smartphonů a to je malá výdrž. Pokud s tím ale člověk počítá, bude nadšený. Za průměrnou cenu kolem 12 tisíc korun dostane zákazník skvělý telefon, u kterého má jistotu, že bude mít po dlouhou dobu nejnovější Android, aktuálně ve verzi 6.0.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony