Jsme uprostřed průmyslové revoluce a technologie se vyvíjejí rychleji než kdy předtím. Společnosti a jednotlivci, kteří nedrží krok s některými z hlavních technologických trendů, riskují, že zůstanou pozadu. Pochopení klíčových trendů umožní lidem a podnikům připravit se a využít příležitosti.
Umělá inteligence (UI)
Umělá inteligence je jedním z největší technologických vývojů naší doby. Většina společností začala zkoumat, jak mohou pomocí UI vylepšit zákaznické zkušenosti a zefektivnit své obchodní operace.

Většina aplikací bude i nadále prováděna prostřednictvím poskytovatelů platforem, což nám umožňuje vkládat vlastní data a platit za algoritmy nebo vypočítat zdroje, jak je používáme. Rostoucí počet poskytovatelů, kteří pravděpodobně začnou nabízet přizpůsobené aplikace a služby pro specifické úkoly.
Datové sítě 5G
Pátá generace mobilního připojení k internetu nám poskytne velmi rychlé stahování, odesílání a stabilnější připojení. Zatímco mobilní datové sítě 5G byly k dispozici již loni, byly většinou stále drahé a omezovaly se na fungovaní v omezených oblastech nebo velkých městech. 2020 bude pravděpodobně rokem, kdy 5G skutečně bude výrazně zlepšeným pokrytím.

Super rychlé datové sítě nám nejen umožní streamovat ve vyšší kvalitě, ale i mobilní sítě se stanou použitelnějšími než kabelové sítě běžící do našich domovů. Zvýšená šířka pásma umožní strojům, robotům a autonomním vozidlům přenášet více dat než kdy jindy, což povede k pokroku v oblast inteligentních strojů.
Autonomní zařízení
I když stále nejsme ve fázi, kdy můžeme očekávat, že se bude běžně jezdit v autonomních vozidlech nebo je dokonce vidět, budou nepochybně i nadále vytvářet značné množství vzrušení. Nejedná se samozřejmě pouze o auta – nákladní doprava a přeprava se stávají autonomnějšími.
S dozráváním této technologie řízení budeme také stále více slyšet o opatřeních, která přijmou regulační orgány, zákonodárci a úřady. Změny zákonů, existující infrastruktury a sociálních postojů budou pravděpodobně nutná dříve, než se autonomní řízení stane pro většinu z nás praktickou realitou. Otázka však není „pokud“, ale „kdy“.
Personalizovaná a prediktivní medicína
Technologie v současné době mění zdravotnictví nebývalým tempem. Naše schopnost zachytit data z nositelných zařízení, jako jsou inteligentní hodinky, nám umožní stále častěji předvídat a léčit zdravotní problémy lidí ještě předtím, než se u nich objeví jakékoli příznaky. Pokud jde o léčbu, uvidíme mnohem přizpůsobenější přístupy.
Toto je také označováno jako precizní medicína, která umožňuje lékařům přesněji předepisovat léky a aplikovat léčbu, a to díky porozumění toho, jak efektivní budou pravděpodobně pro konkrétního pacienta.
I když nejde o nový nápad, díky nedávným průlomům v technologii, zejména v oblasti genomiky a umělé inteligence, nám to dává lepší pochopení toho, jak jsou těla různých lidí lepší nebo horší schopna bojovat proti konkrétním nemocem a také, jak pravděpodobně reagují na různé typy léků nebo léčby. V průběhu roku 2020 uvidíme nové aplikace prediktivní zdravotní péče a zavedení individualizovanějších a účinnějších léčebných postupů, které zajistí lepší výsledky pro jednotlivé pacienty.
Počítačové vidění
Z počítačového hlediska zahrnuje pojem „vize“ systémy, které jsou schopny identifikovat položky, místa, předměty nebo osoby z vizuálních obrazů – ty, které byly shromážděny kamerou nebo senzorem. Je to tato technologie, která umožňuje vašemu smartphonu rozpoznat, která část obrazu nebo obličej, kterou snímá a pohánějí technologii jako je vyhledávání obrázků na Google.
Když se pohybujeme v roce 2020, uvidíme, jak se budou nástroje a technologie vybavené počítačovým viděním rozšiřovat pro stále rostoucí počet použití. Je to zásadní pro to, jak autonomní auta „uvidí“ a jak se pohybují kolem nebezpečí. Výrobní linky budou využívat počítačové kamery pro sledování vadných produktů nebo poruch zařízení a bezpečnostní kamery nás budou moci upozornit na cokoli neobvyklého, aniž by vyžadovaly nepřetržité monitorování.
Počítačové vidění také umožňuje rozpoznávání tváří, o kterém se dozvíme hodně v roce 2020. Už jsme viděli, jak užitečná je tato technologie při řízení přístupu k našim smartphonům v případě Apple FaceID a jak ji dubajské letiště používá k zajištění plynulejšího zákazníka cesta. Protože však v roce 2020 porostou případy použití, budeme mít také více debat o omezení používání této technologie z důvodu jejího potenciálu narušit soukromí a umožnit státní kontrolu typu „velký bratr“.