Ze světa IT

5 největších technologických trendů, na které musíme být připraveni

mozek logo freebit
Foto: Mozek

Jsme uprostřed průmyslové revoluce a technologie se vyvíjejí rychleji než kdy předtím. Společnosti a jednotlivci, kteří nedrží krok s některými z hlavních technologických trendů, riskují, že zůstanou pozadu. Pochopení klíčových trendů umožní lidem a podnikům připravit se a využít příležitosti.

Umělá inteligence (UI)

Umělá inteligence je jedním z největší technologických vývojů naší doby. Většina společností začala zkoumat, jak mohou pomocí UI vylepšit zákaznické zkušenosti a zefektivnit své obchodní operace.

Umělá inteligence (UI)
Umělá inteligence (UI)

Většina aplikací bude i nadále prováděna prostřednictvím poskytovatelů platforem, což nám umožňuje vkládat vlastní data a platit za algoritmy nebo vypočítat zdroje, jak je používáme. Rostoucí počet poskytovatelů, kteří pravděpodobně začnou nabízet přizpůsobené aplikace a služby pro specifické úkoly.

Datové sítě 5G

Pátá generace mobilního připojení k internetu nám poskytne velmi rychlé stahování, odesílání a stabilnější připojení. Zatímco mobilní datové sítě 5G byly k dispozici již loni, byly většinou stále drahé a omezovaly se na fungovaní v omezených oblastech nebo velkých městech. 2020 bude pravděpodobně rokem, kdy 5G skutečně bude výrazně zlepšeným pokrytím.

Datové sítě 5G
Datové sítě 5G

Super rychlé datové sítě nám nejen umožní streamovat ve vyšší kvalitě, ale i mobilní sítě se stanou použitelnějšími než kabelové sítě běžící do našich domovů. Zvýšená šířka pásma umožní strojům, robotům a autonomním vozidlům přenášet více dat než kdy jindy, což povede k pokroku v oblast inteligentních strojů.

Autonomní zařízení

I když stále nejsme ve fázi, kdy můžeme očekávat, že se bude běžně jezdit v autonomních vozidlech nebo je dokonce vidět, budou nepochybně i nadále vytvářet značné množství vzrušení. Nejedná se samozřejmě pouze o auta – nákladní doprava a přeprava se stávají autonomnějšími.

TIP: Tesla Cybertruck by nemohla na evropské silnice

S dozráváním této technologie řízení budeme také stále více slyšet o opatřeních, která přijmou regulační orgány, zákonodárci a úřady. Změny zákonů, existující infrastruktury a sociálních postojů budou pravděpodobně nutná dříve, než se autonomní řízení stane pro většinu z nás praktickou realitou. Otázka však není „pokud“, ale „kdy“.

Personalizovaná a prediktivní medicína

Technologie v současné době mění zdravotnictví nebývalým tempem. Naše schopnost zachytit data z nositelných zařízení, jako jsou inteligentní hodinky, nám umožní stále častěji předvídat a léčit zdravotní problémy lidí ještě předtím, než se u nich objeví jakékoli příznaky. Pokud jde o léčbu, uvidíme mnohem přizpůsobenější přístupy.

Toto je také označováno jako precizní medicína, která umožňuje lékařům přesněji předepisovat léky a aplikovat léčbu, a to díky porozumění toho, jak efektivní budou pravděpodobně pro konkrétního pacienta.

I když nejde o nový nápad, díky nedávným průlomům v technologii, zejména v oblasti genomiky a umělé inteligence, nám to dává lepší pochopení toho, jak jsou těla různých lidí lepší nebo horší schopna bojovat proti konkrétním nemocem a také, jak pravděpodobně reagují na různé typy léků nebo léčby. V průběhu roku 2020 uvidíme nové aplikace prediktivní zdravotní péče a zavedení individualizovanějších a účinnějších léčebných postupů, které zajistí lepší výsledky pro jednotlivé pacienty.

Počítačové vidění

Z počítačového hlediska zahrnuje pojem „vize“ systémy, které jsou schopny identifikovat položky, místa, předměty nebo osoby z vizuálních obrazů – ty, které byly shromážděny kamerou nebo senzorem. Je to tato technologie, která umožňuje vašemu smartphonu rozpoznat, která část obrazu nebo obličej, kterou snímá a pohánějí technologii jako je vyhledávání obrázků na Google.

Když se pohybujeme v roce 2020, uvidíme, jak se budou nástroje a technologie vybavené počítačovým viděním rozšiřovat pro stále rostoucí počet použití. Je to zásadní pro to, jak autonomní auta „uvidí“ a jak se pohybují kolem nebezpečí. Výrobní linky budou využívat počítačové kamery pro sledování vadných produktů nebo poruch zařízení a bezpečnostní kamery nás budou moci upozornit na cokoli neobvyklého, aniž by vyžadovaly nepřetržité monitorování.

Počítačové vidění také umožňuje rozpoznávání tváří, o kterém se dozvíme hodně v roce 2020. Už jsme viděli, jak užitečná je tato technologie při řízení přístupu k našim smartphonům v případě Apple FaceID a jak ji dubajské letiště používá k zajištění plynulejšího zákazníka cesta. Protože však v roce 2020 porostou případy použití, budeme mít také více debat o omezení používání této technologie z důvodu jejího potenciálu narušit soukromí a umožnit státní kontrolu typu „velký bratr“.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT