Mobilní telefony

iPhone 11 jde do servisu. Co a kolik bude stát?

iphone 13
Foto: apple.com, Tag: iPhone 13

Poškození mobilního telefonu představuje vždy velmi nepříjemnou událost, která nás navíc stojí nemálo peněz. Na jakou investici se můžeme zhruba připravit v případě, že si poškodíme nejnovější iPhone 11? To si objasníme v tomto článku o smartphonu, který opět změnil svět.

Pokud vám telefon spadne do vody, určitě ho nesušte za pomocí rýže. Je to mýtus. Pokud chcete dostat vlhkost z mobilního telefonu, je dobré použít materiál, který ji pohlcuje. Výborným pomocníkem je čistý kočkolit nebo uhlíky. Postačí i dobře vysušená vata. Před servisem vodu neutajíte. V zařízení je testovací chemický proužek, který vodu odhalí.

Nejčastější závady a co s nimi

Nejčastějšími servisními úkony bývají opravy zadního skla, uživatelé přicházejí i s rozbitým předním krycím sklem, často mají majitelé iPhonu rozbitý i celý displej.

rozbity iphone 11 pro
iPhone 11 jde do servisu. Co a kolik bude stát? #iphone

Odborníci varují, že ať už je závada jakákoli, nezbytné je vyrazit s poškozeným mobilem jedině do autorizovaného servisu. Důvodem, proč se tuto vcelku jasně danou skutečnost snaží vlastníci přístrojů obejít, je pochopitelně cena. Ta je u oprav iPhonů tradičně vysoká.

oprava displeje iphone 11
Oprava displeje. Záruční i pozáruční (Zdroj: support.apple.com)

Mimozáruční opravu displeje u iPhone 11 Pro Max Apple ve svém oficiálním ceníku vyúčtoval na 329 dolarů, tedy v přepočtu 7500 korun bez daně. Ještě hlouběji do kapsy budou muset majitelé jablečných telefonů sáhnout, jestliže si rozbijí skleněná záda mobilu. Za výměnu si Apple napočítá dokonce 599 dolarů.

dalsi opravy iphone 11
Další potřebné opravy s cenou pro USA

V tuzemsku můžete nejen kvůli zdanění navíc očekávat ještě vyšší ceny. Čistě pro představu tak za prasklý displej orientačně zaplatíte v současné chvíli okolo 13 000 Kč. Podobně náročná je výměna základní desky, za kterou čeští Apple nadšenci zaplatí asi 12 000 Kč.

Apple versus neoriginální díly

Faktem tedy zůstává, že se politika Applu nezměnila a servis nového iPhonu dál patří k velmi finančně náročným záležitostem. V případě, že přistoupíte na levnější opravu a svolíte k použití neoriginálních dílů, vystavujete se ale nemalým rizikům.

U poškozeného displeje může například dojít k tomu, že po výměně přestane reagovat. Apple své komponenty vybavil specifickými funkcemi, například haptickou odezvu vám tak panely od jiného výrobce nabídnout nemohou. V krajním případě si dokonce můžete poškodit zdraví používáním takto neodborně opraveného zařízení. U výměny krytek by mohlo dojít k přehřívání telefonu a v konečném důsledku také k poškození baterie.

Sám Apple se proti použití neoriginálních dílů velmi aktivně vymezuje a při použití jiných displejů by se dokonce na obrazovce novinkového iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max mělo objevit varování. Na používání zařízení však mít vliv nebude, sdělení má pouze informativní charakter. Podobné „hlášky“ se dočkají i ti, kteří si nechají baterii vyměnit v neautorizovaném servisu nebo použijí neoriginální díl.

S neoriginální baterií do autorizovaného servisu

Apple však na druhou stranu ulevil svým uživatelům v tom, že pokud si neoriginální baterii do přístroje přece jen pořídí, do autorizovaného servisu s ním v případě závady stále mohou. Již není možné, aby vás v něm odmítli.

Jestliže za závadou na mobilu nestojí baterie a telefon je dosud v záruce, lze opravu uznat jako standardní záruční. Pokud byste si ovšem naproti tomu poškození způsobili právě neoriginální baterií, přirozeně se na toto záruka nevztahuje.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony