Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze LG G5 – jeho největší zbraň je jeho největší slabina

LG G5 cover

Zavřete oči, vraťte se ve svojí mysli do ledna tohoto roku na událost MWC 2016. LG zrovna představuje svojí novou vlajkovou loď, model G5. A je jedinečný, jedná se o modulární smartphone, který si vylepšíte řadou rozšíření. Má konstrukci navrženou tak, že vytáhnete z telefonu jeho bradu a s ní i baterku. Vypadá to cool, originálně a vy si říkáte, je tohle budoucnost? Teď oči otevřete, je zhruba 5 měsíců po MWC a my jsme telefon otestovali. Takže, je LG G5 budoucnost?

LG G5_title

LG G5 – Vypadá to zajímavě, že? Potřebujete to ale?

Unikátní řešení? Rozhodně. Dobrá volba? Spíše ne

Možná jste někde na zahraničních serverech četli, že s tím kovovým tělem G5 to není tak horké, jak o tom LG mluvilo. Podle oficiálních informací je tělo kovové, ve skutečnosti se jedná o kombinaci plastu a kovového prášku, které tvoří unikátní materiál. V ruce ale telefon působí kovově. Odjímatelná brada je plastová. Nebudu chodit kolem horké kaše. Sice jsem k testu neměl prozatím žádný z výměnných modulů, ale i tak jsem si zkusil baterii vyjmout. Jde to docela snadno, na boku je tlačítko, jakási pojistka a pak stačí jen silněji zabrat. Takhle bez modulů to ale ztrácí smysl, leda byste chtěli měnit vybitou baterii za nabitou.

Jestli to celé vyndavání a nandavání nějak ovlivnilo kvalitu těla? Ano, zřejmě je to u každého kusu jinak výrazné, ale na přechodu mezi telefonem a bradou je na zádech schod. Nesedí to zkrátka přesně na sebe. A je to škoda, design telefonu se mi jinak velice líbí, telefon se dobře drží, díky zaobleným zadním hranám. Jenom ten schod to tam kazí. Také, když se podíváte proti světlu, je vidět mezera mezi tělem telefonu a spodní bradou.

Na zádech telefonu je jinak čtečka otisků prstů, ta funguje dokonale. Ještě že tak, u předchůdce, modelu V10 se jednalo o katastrofu. Nad čtečkou je pak prostor pro zadní fotoaparáty, jsou dva, jeden klasický, druhý s širokým úhlem záběru. Také je tu LED blesk. Čtečka zároveň slouží jako vypínací tlačítko, takže na boku najdeme pouze tlačítka pro regulaci hlasitosti. Když jdeme kolem telefonu dokola, můžeme si všimnout, že na rozdíl od zadních hran, jsou ty přední pěkně ostré. Sice jsem si zvykl, ale zasloužily by si přibrousit. Ideálně už na návrhářském prkně, než se telefon dostal do obchodů.

Ve spodní bradě je pak ukrytý konektor USB typu C, nahoře je konektor na sluchátkový jack a infra port. Na přední straně je pod odolným sklem ukrytý 5,3 palce velký Quad HD displej, horní konec displeje je zahnutý. To působí divným dojmem a za celou dobu testu jsem nepřišel na jediný užitečný smysl. Je to samoúčelné a tím pádem zbytečné. Telefon je dostupný v barvách Titan, Silver, Rose a my jsme otestovali verzi Gold.

Vlajková loď, jak se patří

Můžete říkat, že nepotřebujete nejnovější procesor, že vám vlastně ty 2 GB RAMky stačí, a že na pořádné focení je tu zrcadlovka a ne telefon. Jenže vlajková loď má mít prostě ty nejlepší možné specifikace. A G5 je má. Na místě procesoru sedí to nejlepší, co se dnes dá sehnat, tedy Snapdragon 820, o grafiku se stará Adreno 530 a tuhle partu doplňují 4 GB RAM paměti. Dohromady je to tolik výkonu, kolik jen můžete, nebo nemůžete potřebovat. Aplikací spustíte desítky a na plynulosti systému se to neprojeví. Zahrajete si cokoliv a pojede to plynule.

Data uložíte do 32 GB vnitřního úložiště a ještě můžete využít microSD karty. Dnešní doba ale fandí cloudu, takže tradiční Google Drive určitě nezavrhujte. Velkým trhákem G5 jsou kamery. Ta přední nenabízí nic tak extra, má 8 MPx a tím to končí. Víc legrace se děje na zádech telefonu. Tady je dvojice kamer, nepracují však spolu, třeba jako u konkurenčního Huawei P9. Jedna je 16 MPx, s optickou stabilizací, laserovým ostřením a umí točit až 4K video. Fotí skvěle a aplikace nabízí hromadu možností nastavení, včetně možnosti focení do RAWu, kterou jsem si obzvlášť oblíbil. Druhá kamera má ale záběr 135°. To znamená, že na fotku najednou dostanete širší oblast, například skupinu více lidí. Má ale pouze 8 MPx a na fotkách je to bohužel dost vidět, stejně tak se široký záběr projeví jakýmsi prohnutím. To se dá ale snadno narovnat v počítači. Tenhle koncept normálního+širokoúhlého fotoaparátu není u LG novinka. Uměl to už model V10 jenom na přední straně.

Baterie má u LG G5 kapacitu 2800 mAh a vydrží vám s klidem na celý den. Pokud budete šetřit, druhý ještě zvládnete, ale bude to těsné. Nabíjení probíhá přes USB typu C. Telefon sice umí OTG, tedy nabíjení dalšího zařízení z toho vašeho, vzhledem ke kapacitě baterie se mi to ale zdá jako nesmysl. Samozřejmě máte možnost si koupit druhou baterii a v případě potřeby jí vyměnit. Jenže s vytažením baterie se telefon vypne a ho musíte znovu zapínat. Zkrátka zdá se to nepohodlné. Myslím, že LG by udělalo lépe, kdyby místo tohoto komplikovaného konceptu využilo prostor na pořádnou baterii a zákazníci by ho milovali, jelikož jinak je telefon výborný.

Výborný je i displej. Ten má 5,3 palce. Na této úhlopříčce je rozlišení Quad HD, tedy 2560 x 1440 bodů s hustotou 554 pixelů na palec. Displej je jedním slovem nádherný, kdyby se zbavil nesmyslného zahnutí na horní straně, nebylo by mu co vytknout. Parádní je také funkce Always-On. Stále zapnutý displej s nízkou spotřebou vás tak dostatečně informuje o čase, datu a nevyřízených notifikacích.

Takže, je tohle budoucnost?

Na konci si pokládáme stejnou otázku, jako na začátku recenze. Je tohle budoucnost? Osobně si myslím, že ne. LG se sice zviditelnilo, ale do budoucna myslím, že si to nějaké obrovské množství fanoušků nezíská. LG G5 se už svojí průměrnou cenou blíží k 15 tisícům, ale najdete ho i za méně než 13 tisíc. Za tyhle peníze se jedná o naprosto výbornou nabídku, i přes drobné nesmysly, které kazí jinak skvělý telefon. Za zapůjčení telefonu k testu děkujeme společnosti T-Mobile.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony