Internet

Google je americká společnost sídlící v Silicon Valley

Foto: Google
Hlavní TAG » Google

Google je americká společnost sídlící v Mountain View v Silicon Valley jižně od San Francisca v Kalifornii; její areál je přezdíván Googleplex. Je vlastněna holdingovou společností Alphabet Inc. Od podzimu 2006 je Google oficiálně zastoupen pobočkou v Česku, sídlící v Praze.

Společnost je známá především díky svému internetovému vyhledávači, jehož popularita je taková, že se dnes již používá i sloveso googlovat či googlit ve smyslu hledat na internetu. V roce 2006 se toto sloveso objevilo v Oxford English Dictionary. Z hlediska českého jazyka se Google (https://www.google.com) skloňuje dle vzoru hrad (Google, bez Googlu…).

V roce 2006 se podle pravidelného průzkumu Brandz Top 100 agentury Millward Brown ve spolupráci s ekonomickým deníkem Financial Times stal Google nejcennější značkou světa s hodnotou 66,434 miliardy dolarů, což znamená meziroční růst o 77 procent.

Google je americká společnost sídlící v Silicon Valley
Google je americká společnost sídlící v Silicon Valley

Název Google vychází ze slova „googol“, označujícího číslo složené z jedničky a sta nul (10100), které bylo poprvé použito v roce 1938 devítiletým Miltonem Sirrotou, synovcem amerického matematika Edwarda Kasnera.

Historie Googlu

V roce 2019 dostal Google pokutu 50 milionů $ od Francie za porušení nařízení GDPR. Mateřská společnost Google Alphabet Inc. byla v té době takovouto částku schopna vydělat za asi čtyři hodiny.

V květnu 2019 vypověděl Google čínské společnosti Huawei smlouvu, která umožňovala společnosti Huawei využívat klíčové neotevřené komponenty systému Android. Po přechodnou dobu 90 dní mohl Huawei nakupovat služby a komponenty za účelem zachování stávajících sítí a aktualizací, ale ne pro tvorbu nových výrobků. Vypovězení smlouvy v podstatě znamená téměř úplnou likvidaci společnosti Huawei na západním trhu.

V roce 2019 dosáhl de facto monopolního postavení v oblastech mobilních operačních systémů, webových prohlížečů, vyhledávání, online reklamy a online videa. Operační systém Android měl podíl na trhu asi 70 %, 28 % trhu pokrýval iOS, který je ale svázán s produkty Apple. Ostatní open source projekty jako LiteOS nebo PureOS měly zastoupení na trhu minimální. S Androidem dokázal Google zničit vývoj operačního systému Windows Mobile.

V oblasti prohlížečů měl Google Chrome podíl 65 % na trhu, ovšem díky tomu, že se z prohlížeče Microsoft Edge stal prohlížeč založený na Chromiu, zůstaly jako konkurence pouze prohlížeče Mozilla Firefox s 9,6 % podílu na trhu a Safari s 3,7 % podílu na trhu. Díky spojení monopolního postavení prohlížeče Googlu, klíčové role ve standardizační asociaci W3C a mnoha vývojářů online aplikací získal schopnost plně určovat další vývoj.

Internetové vyhledávání Google

Vyhledávání Google je v současnosti nejpoužívanější světový internetový vyhledávač. Vyhledávač každodenně obslouží přes dvě miliardy dotazů, probíhá na něm 47,7 % vyhledávání. Kromě webových stránek umí prohledávat také obrázky, usenetové diskusní skupiny, zpravodajské servery a nabídky on-line prodeje. Od ledna 2012 dokáže vyhledávat i osoby a stránky na své vlastní sociální síti Google+.

V červnu 2005 dokázal Google hledat v 8,05 miliardy stránek, 1,3 miliardy obrázků a více než miliardě zpráv z diskusních skupin. Většinu tohoto obsahu také archivuje. I tak ale mapuje přibližně pouze 7 % webu. Google nabízí své rozhraní v mnoha jazycích včetně češtiny. Výsledky vyhledávání lze omezit podle místa, jazyku a času zveřejnění.

Podíl vyhledávačů na českém trhu
Podíl vyhledávačů na českém trhu

Vyhledávač původně navrhli Sergey Brin a Larry Page v rámci svého výzkumu na Stanfordově univerzitě, aby ověřili funkčnost svého algoritmu pro ohodnocování webových stránek PageRank. Záhy se ukázalo, že kvalita jeho výsledků natolik převyšovala tehdy dostupné vyhledávače, že je Google v krátké době téměř převálcoval.

Kromě řazení výsledků podle PageRanku bylo v Googlu novinkou i kladení důrazu na vyhledávání frází (takže se nestávalo, že víceslovný dotaz vrátil stránky, kde se tato slova vůbec nevyskytovala pohromadě) a ukládání plného textu indexovaných stránek (které umožňovalo u výsledných stránek rovnou zobrazovat relevantní fragmenty textu). V roce 2010 získalo vyhledávání společnosti Google poprvé první místo v Křišťálové Lupě.

Vyhledávání Google funguje i jako kalkulátor (např. 7*5-4, e^(i pi) – viz Eulerova rovnost), převod jednotek (např. 100 km/h in mph), poskytuje užitečné hodnoty (speed of light, answer to life, the universe, and everything – viz Odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec), definice pojmů (např. define:ad hoc), informace o filmech a hercích apod.

Hardware

Google běží na několika serverových farmách používajících operační systém GNU/Linux. Tyto farmy fungují jako distribuovaný systém, ve kterém je veškerá funkcionalita redundantně jištěna. Přesné informace o vlastnostech a umístění této techniky nejsou známy, podle informací z roku 2000 (John Hennessy, David Patterson: Computer Architecture: A Quantitative Approach) tehdy cluster Googlu obsahoval asi 6 000 procesorů a 12 000 běžných IDE disků, přičemž sídlil ve čtyřech lokalitách: dvou v Silicon Valley a dvou ve Virginii. Každá lokalita měla k dispozici vysokorychlostní připojení k Internetu typu OC 48 (2 488 Mb/s) a připojení typu OC 12 (622 Mb/s) k ostatním lokalitám.

Podle informací uveřejněných firmou Google při jejím vstupu na burzu v dubnu 2004 se současný obsah serverové farmy odhaduje na:

  • 719 racků
  • 63 272 počítačů
  • 126 544 procesorů
  • 253 088 GHz výpočetního výkonu
  • 126 544 GiB operační paměti
  • 5 062 TiB kapacity pevných disků
  • Podle tohoto odhadu by serverová farma Googlu tvořila nejvýkonnější superpočítač na světě.

Software, PageRank

Program nazývaný Googlebot pravidelně žádá aktuální verze všech webových stránek, o kterých ví. Pokud na nějaké stránce nalezne (hypertextový) odkaz na jemu dosud neznámou stránku, přidá ji do své databáze. Načtené stránky ukládá do svého archívu, ve kterém je pak analyzuje a indexuje, čímž umožňuje jejich rychlé prohledávání. Data archívu a indexů zabírají několik terabytů.

Pro hodnocení stránek, které odpovídají zadanému hledanému výrazu, používá Google algoritmus nazývaný PageRank. Ten spočívá v tom, že se pro každou indexovanou stránku specifickým postupem vypočítá specifická hodnota, závislá na tom, kolik (a jak významných) stránek na tuto stránku odkazuje. Hojně odkazované stránky jsou považovány za důležitější, takže jsou ve výsledcích vyhledávání uvedeny na předních místech. Kromě tohoto základního kritéria používá Google mnoho dalších vlastností, z nichž některé nejsou ani veřejně známy.

Google dokáže indexovat nejenom textové a HTML stránky, ale také dokumenty ve dvanácti dalších formátech (např. PDF, PostScript, Microsoft Word, Microsoft Excel či Shockwave Flash).

Další služby poskytované Googlem:

Navíc k internetovému vyhledávači nabízí Google některé další služby:

Android

Podrobnější informace naleznete v článku Android (operační systém).
Android je operační systém určený zejména pro mobilní zařízení (chytré telefony, PDA, navigace, tablety), vyvinutý původně společností Android Inc., kterou akvizicí převzal Google v roce 2005.

Společnost Google následně celou platformu i se zdrojovými kódy předala sdružení firem Open Handset Alliance, jejímž je také členem. Platforma Android byla ohlášena 5. listopadu 2007. Systém Android 1.0 byl oficiálně i s vývojovým prostředím představen 23. září 2008. První chytrý telefon s operačním systémem Android je T-Mobile G1 (od výrobce HTC).

Přestože je Android v roce 2018 nejrozšířenějším operačním systémem na mobilních telefonech, výroba těchto telefonů je na hranici ziskovosti a Google platí výrobcům miliardy amerických dolarů. Za první tři měsíce roku 2018 zaplatil Google výrobcům 2,9 miliardy dolarů, o 60 % více než v roce 2017. Protože ročně Google přispívá 12 miliardami dolarů a příjmy z prodejů mobilních telefonů s Androidem byly v roce 2017 vyčísleny na 120 miliard dolarů, Google tak přispěl výrobcům 10 %.

Google Chrome

Google Chrome je svobodný webový prohlížeč společnosti Google. Je založen na open source frameworku WebKit. Pro Windows je dostupný ke stažení od 2. září 2008 ve 43 jazycích včetně češtiny.

Gmail

1. dubna 2004 představil Google svou novou službu s názvem Gmail (Google Mail – pošta), což je webmailový server s velkou kapacitou schránky (nyní činí 15 GB), odlišným rozhraním (vícenásobně kombinovatelné „záložky“ místo rozdělování pošty do složek) a výkonným vyhledáváním. Faktem je, že existuje velmi malé promile uživatelů, kteří by tak velkou schránku potřebovali.

Vzhledem k datu spuštění a počáteční nabídce na tehdejší dobu neuvěřitelné kapacity 1 GB (Hotmail tehdy nabízel 2 MB schránku) existovalo po jistou dobu podezření, že se jedná jen o aprílový žert. Po ověření informací o projektu Gmail většina dosavadních provozovatelů reagovala zvýšením kapacity, např. Hotmail nyní poskytuje 5 GB s možností automatického navýšení. Na tato zvyšování u konkurence Google reagoval zavedením trvalého zvyšování kapacity – aktuální dostupná velikost schránky je vidět na úvodní stránce služby (https://mail.google.com).

Kritika

Gmail se setkal s rozsáhlou kritikou ohledně otázek ochrany soukromí. Při čtení e-mailových zpráv se v postranním sloupci zobrazují reklamy, které jsou cílené podle obsahu čtené zprávy. Toto cílení je však prováděno automaticky počítačovým programem, bez porušení listovního tajemství nějakým člověkem.

Dalším kontroverzním tématem byla věta z podmínek používání služby, podle níž kopie e-mailů mohou po nějakou dobu zůstat uložené na serverech Google, přestože je uživatel ze svého účtu smazal nebo účet úplně zrušil. Mnoho lidí se obávalo, že Google hodlá trvale archivovat jejich korespondenci. Později zástupci Google objasnili, že se jedná pouze o technický požadavek, ale Google se zavazuje podniknout rozumné kroky k odstranění smazaných informací v co nejkratším prakticky dosažitelném čase.

Učebna Google

Dne 12. srpna 2014 Google představil volně dostupnou službu Učebna Google (Google Classroom), která má zprostředkovávat výuku na dálku. Ve službě je možné vytvořit online třídu, ve které je možné:

  • posílat oznámení do společného streamu
  • přidávat odkazy, soubory nebo třeba videa
  • zadávat, přijímat a známkovat úkoly
  • komunikovat se studenty
  • využívat videohovory přes službu Google Meet

G Suite

G Suite je balíček aplikací Google určený pro nasazení na vlastní doméně. Obsahuje služby Gmail, Google Talk, Kalendář Google, Dokumenty Google, Page Creator a Úvodní stránka, které doplňuje Ovládací panel správce. V češtině jsou nabízeny tři verze, bezplatné Standard a Education (pro školy) a placená Premier (zpoplatněno roční platbou za uživatele).

Verze Education a verze Premier mají navíc přístup k API pro integraci do stávající infrastruktury, k aplikacím a službám třetích stran, k nástrojům pro migraci pošty a k nepřetržité asistenci včetně telefonické podpory pro případ kritických problémů. Od prosince 2012 není bezplatná verze dostupná.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Google

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet