Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo Vibe X3 – mocný zvuk ve vaší ruce

lenovo smartphone vibe

Společnost Lenovo se snaží pečlivě pokrýt veškerou možnou poptávku na trhu se smartphony. Ať už mluvíme o fotomobilech a jejich Vibe Shotu, o phabletech v podobě PHABu Plus, nebo telefonech, které hravě vydrží více než dva dny bez nabíječky. V posledním případě mluvím samozřejmě o Lenovu Vibe P1, které nás svojí výdrží uchvátilo. Zda se Lenovu ve zmíněných kategoriích daří, je otázka na jiný den. Dnes si totiž zodpovíme otázku, zda Lenovo vyrobilo dobrý telefon, na kterém můžeme nahlas poslouchat hudbu, nebo sledovat filmy. Zkrátka ryze multimediální telefon.

lenovo-smartphone-vibe-x3-title

4K video není s Vibe X3 problém

Nahradí kino, nebo ne?

Lenovo Vibe X3 je dalším zástupcem vrcholné řady nesoucí v názvu písmeno X. Minulý model, Vibe X2 se chlubil osobitým vrstveným designem a pořádným výkonem. Vibe X3 se zase zaměřil na zvuk. Dva dopředu mířící reproduktory jsou doplněné o certifikaci Dolby ATMOS a poskytují opravdu neskutečný zvukový zážitek. Když jsme poprvé pustil na X3 video, cuklo to se mnou a věřím, že to napoprvé cukne s každým. Zvuk může s klidem konkurovat reproduktorům na lecjakém notebooku a spoustu z nich si namaže na chleba. Tím tedy můžeme odpovědět na základní otázku z prvního odstavce. Ano, na tomto telefonu se dají s klidem sledovat filmy i poslouchat hudba nahlas.

DSC_0593

Dva pořádné reproduktory a můžete se kouknout třeba na večerní Ordinaci

Displej a tělo

K tomu, abychom mohli sledovat filmy je tu 5,5 palcový displej s FullHD rozlišením. Má více než 401 ppi a obraz nabízí opravdu skvělý. Automatické nastavení jasu displeje se výborně přizpůsobovalo okolním světelným podmínkám. Nikdy, ani na přímém slunci jsem tak neměl problém s čitelností displeje. Tomu pomáhaly i dobré pozorovací úhly, ty zase zajistila použitá technologie IPS panelu. Osobně, a to nejsem příznivcem phabletů, bych u takového telefonu klidně viděl 6 palcový displej, který by ke sledování filmů sváděl ještě o fous více.

Displej je osazený v těle z plastu, které chrání hliníkový rám. Kdo by se o telefon přece jen bál, může použít přibalený plastový kryt. Stalo se dobrým zvykem Lenova, že všechny telefony vysílá do světa s plastovým (průhledným) krytem a fólií na displej. Za to rozhodně palec nahoru. My jsme testovali jedinou barvu, která se prodává a to matně bílou. Slovo matně je poměrně důležité, pokud totiž nebudeme používat plastový kryt, nemusíme se bát mastných otisků prstů na zádech telefonu.

U modelu Vibe X3 výrobce zvolil k ovládání senzorová tlačítka a tak jediné, co budeme doopravdy mačkat bude ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko. Tím můžeme telefon pouze zhasínat a vypínat, pokud budeme chtít. Na zádech, pod čočkou fotoaparátu je totiž senzor otisků prstů. K tomu stačí přiložit nastavený prst a displej se sám zapne a telefon odemkne. Umístění senzoru na záda telefonu mě zprvu nepřišlo jako dobrý nápad. Přece jenom, u testovaného Vibe P1 se senzor pod tlačítkem Home osvědčil. Nakonec si ale na umístění rychle zvyknete a bude vás otravovat zadávání PINu pro odemčení.

Jak je na tom X3 s výkonem?

Uvnitř telefonu najdeme procesor vyrobený Qualcommem. Snapdragon 808 v kombinaci s 3 GB RAM dává telefonu tolik výkonu, že jsem při testu nenarazil na úkon, kdy by se mi ho nedostávalo. O grafické výpočty se stará Adreno 418. Společně dokáží vykouzlit v benchmarku AnTUTU 63724 bodů. Případné filmy, nebo seriály, které budete chtít na telefonu sledovat uložíte do vnitřní paměti 32 GB. Klasicky se dá úložný prostor rozšířit vložením microSD karty. Musíme ale volit mezi ní a druhou nanoSIM kartou.

Telefon jako dálkové ovládání

K focení je tu tady zadní 21 MPx PDAF fotoaparát, který je schopný natáčet video až v rozlišení 4K. Přední kamera si musí vystačit s 8 MPx, ale vzhledem k tomu, že ještě nedávno bylo 8 MPx maximum, které jsme vídali, je to vlastně velmi slušná hodnota. Co se bezdrátové komunikace týče, najdeme zde LTE, WiFi, Bluetooth ve verzi 4.1. Lenovo standardně osazuje svoje telefony sadou aplikací. Jsou to SHAREit, CLONEit, SYNCit a SNAPit Camera. Za sebe musím říct, že nejsem fanouškem tohoto kroku. Ideální je si telefon „odLenovovat“ a zbavit se těchto aplikací. Ale to už se dostává před otázku, který software od výrobce je užitečný, a který je bloatware.

Je tu ale jedna aplikace, kterou jsem nechtěl odinstalovat ihned po spuštění telefon. Tahle aplikace využívá malou tmavě červenou tečku na horní hraně telefonu. Je to infračervený port a aplikace se jmenuje Peel Smart Remote. Dohromady s portem udělá z vašeho telefonu dálkové ovládání skoro k čemu si vzpomenete. Celá aplikace se člení podle vámi vytvořených pokojů, takže můžete mít „obývák, ložnici, nebo pracovnu“ a do nich přidávat zařízení. Stačí zvolit typ, například televize, vybrat z dlouhé seznamu výrobců a je to.

Kolik to všechno stojí?

3500 mAh v baterii není rekordní hodnota, ale najdeme i telefony s menší baterií a nebude jich málo. X3 to stačí na necelé dva dny práce. Pokud by člověk více koukal na filmy, nebo nahlas poslouchal hudbu, což se u takového telefonu dá čekat, bude to ale mnohem méně. Celkově je Lenovo Vibe X3 velice příjemným překvapení po nepříliš povedených modelech jako PHAB Plus, nebo Vibe Shot. Za nemalých téměř 12 tisíc korun, tak zákazník dostane odpovídající protihodnotu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. A co fotoaparát? Je lepší ako v P1?

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony